Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?

Dunakavicsok turisztikai podcast

Kovács Balázs, Nagy-Szász István

Vissza

Dunakavicsok turisztikai podcast

Kovács Balázs, Nagy-Szász István

Üzlet Marketing

Podcastunk a jövő turizmusával, az újturizmus világával foglalkozik. Főleg Ausztria és Magyarország, valamint a Duna-régió turizmusával kapcsolatos aktuális témákról beszélgetünk egymással, illetve vendégeinkkel. Célunk, olyan együttműködési lehetőségek feltárása, amelyek fenntartható módon ösztönzik a turizmushoz kötődő gazdasági és kulturális kooperációk előmozdítását a régióban. Ehhez keresünk szövetségeseket. Dobjunk egy-két gondolatébresztő, hullámokat keltő kavicsot a Dunába! A mikrofonnál: Nagy-Szász István & Kovács Balázs. Tartsanak velünk! Kapcsolat: podcast@dunakavicsok.hu

Epizódok

1-10 megjelenítése a(z) 53 elemből.

Az aktuális 38. podcast-adás műsorvezető párosa: Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember a mostani epizódot a biztonság és a fenntarthatóság témák köré szerkesztették. A biztonság ugyanis egyre komolyabb kihívás, de annakgarantálása egyen jelentős versenyelőny a turisztikai ágazat számára. E szempontból a bécsi Taylor Swift koncert terrorfenyegetése miatti elhalasztásnak turisztikai következményeit elemezték ki részletesen az adásban.Megismerhetjük a koncertszervezés turisztikai hatásmechanizmusát és e területen a fenttartatósági elvek érvényesülésnek jó gyakorlatát is. Az adáshallgatói érdekes trendeket ismerhetnek meg a klímaváltozásnak a bécsiek utazási szokásaira gyakorolt hatásáról a biztonság és fenntarthatóság kapcsán. Megismerjük Bécs klímaadaptációs stratégiájának lényegét. A friss epizódban olyan nemzetközikooperációkról hallunk jó gyakorlatokat, amelyek a fenntartható utazás ösztönzésére hatnak mind a mobilitás-, mint pedig a szálláshelyszolgáltatásoldaláról nézve.

Adás második felében (29:45 perctől) pedig rövid „Duna-régiós” szezonértékelés hallható az idei nyári főszezon tanulságairól, furcsaságairól és eredményeiről. A szokásos kis színes rovatból megtudhatjuk például milyenhelyet szánnak a következő kormányzati struktúrában a turizmusnak Ausztriában, illetve miként állunk az utaztatási szektorban a fenntarthatósági védjegyek tekintetében.

A podcast mostani adását 2024. szeptember 6-án a délelőtti órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve WhatsApp hírcsatornán is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 38. epizód elérhető itt és legkedveltebb csatornákra kattintva.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A turisztikai főszezon kellős közepén jelentkezik a népszerű Dunakavicsok turisztikai podcast aktuális, 37. adása. A podcast műsorvezető párosa: Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember az aktuális epizódban két jelentős turizmuscsúcsról is első kézből számolnak be. Az adás első felében az ausztriai fenntarthatósági turizmuscsúcs kiemelt témáit ismerhetjük meg részletesen. Megdöbbentő iparági előrejelzéseket hallhatunk például arról, hogy miért nem fenntartható a légiközlekedési ágazat a jövőben és miért a távolság a legnagyobb kihívás az emberiség történelmében. A beszámolókból a hallgatók megismerhetik az újturizmusra leginkább jellemző kommunikációs narratívákat, benne a regeneratív turizmusra is jellemző „living system” megközelítésű sztorikban rejlő erőt és a turisztikai történetmesélés hatásmechanizmusát. Az adás első részének végén az innovatív, informatív és teljesen ingyenes új osztrák regionális monitoringrendszer:a RESY dashboard használatának rejtelmeibe is betekintést kapnak hallgatók.

Adás második felében (41:50 perctől) pedig a soros magyar EU-elnökség jegyében az EU-Kína turizmuscsúcson elhangzott főbb megállításokat és következtetéseket mutatják be a szerkesztők. Az adás végén a „kis színes” rovatban a Koppenhága legújabb, a regeneratív turizmus népszerűsítését szolgáló CopenPay akciójáról hallhatunk, illetve egy filmajánlón keresztül a boldogság receptjét szállítják a podcast műsorvezetői. Számos érdekes összefüggés, meglepő tények és adatok, további a nyári hőség idejére szóló podcast ajánlók a friss epizódban. Az ausztriai fenntartható turizmuscsúcsról bővebb információ ITT, ahonnan az elhangzott prezentációk is letölthetőek. Az EU-Kína turizmuscsúcs adásba említett részleteiről ITT olvashatnak bővebben.

37. podcast adását 2024. július 24-én a délelőtti órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve WhatsApp hírcsatornán is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 37. epizód meghallgatható a lejátszó gombra kattintva.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00
A Dunakavicsok 36 epizódjának vendége Mark Huber magyar származású ausztriai szállodás szakember, hoteligazgató, cluster-manager, aki első kézből mutatja be a hallgatóknak, miként sikerült egy általa vezetett bécsi szállodát hozzájuttatni az osztrák fenntarthatósági védjegyhez. Megtudhatjuk, milyen elvárások, útvesztők, folyamatok vezettek el az Österreichisches Umweltzeichen zöld minősítés megszerzéséhez. Az adás első felében a hallgatók az interjún kívül megismerik az újturizmus „szabásmintáját” is, amelyen 32 olyan trend került berajzolásra, amelyek jelentősen meghatározzák Ausztria turizmusának jövőjét. Az Österreich Werbung szakemberei által kidolgozót jövőtérkép - Zukunftsmap - alapján a podcast műsorvezető párosa, Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember a GIG-economy, new work, az MI és az adatvezérlet folyamatok jelentette megatrendek mögött meghúzódó kihívásokat és hajtóerőket is részletesen bemutatják. A megtrendek közül külön kitérnek a coopetition jelenségének is az elemzésére, amely a verseny és együttműködés szavak angol megfelelőjéből alkotott szóösszetétel. A turisztikai megatrendként azonosított coopetition kifejezés arra utal, hogy az újturizmus világában a hálózatosodás követelménye nem képzelhető már el a versenytársakkal való együttműködés nélkül. Az adásból megismerhetjük még a kreatív turisztikai marketing gyakorlatának mesterfogásait: konkrét tippeket kapunk, hogy miként tudunk szabad asszociációk segítségével páratlanul egyedi marketingtevékenységet végezni. Hazai és ausztriai szakmai szervezetek (MSZÉSZ, Maresz, ÖRV) előrejelzései alapján a szerkesztők kitekintenek a nyári és őszi turisztikai prognózisokra, megismerjük a soros magyar EU-elnökség várható turisztikai hatásait. Olyan új jelenségek is beazonosításra kerülnek továbbá, mint a „hőségszökevények” vagy a „prepper életfoma” előretörése a turizmusban. Az adásban innovatív start up cégek friss találmányaként bemutatásra kerülnek olyan jó gyakorlatok, amelyek kivitelezése az e-bikeosok és a kempingezők számára soha nem tapasztalt eljárásokat és lehetőségeket biztosíthat. Az epizód végén a „kis színes” szekcióban a hamarosan kezdődő párizsi Olimpia turizmus területén tetten érhető fenntarthatósági törekvései kerülnek terítékre. 36. podcast adását 2024. június 7-én, - a dunai árvíz bécsi és pozsonyi tetőzése utána, de még a budapesti tetőzés előtt, - a reggeli órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 36. epizód elérhető és a legkedveltebb alábbi csatornákra kattintva.
Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00
A Dunakavicsok turisztikai podcast 2024 áprilisi adásában a turizmus tematika mentén frissen megnyitott két bécsi kiállításról hallhatunk beszámolót, valamint bemutatásra kerül az Österreich Werbung (ÖW) „Fenntarthatóság Ausztriában” című jó gyakorlat gyűjteménye. Az adás szerkesztői és műsorvezetői, Kovács Balázs és Nagy-Szász István elsőként a Holidays in Austria tárlatra kalauzolják el a podcast hallgatóságát. Érdekes kordokumentumokon keresztül az adásból megismerhetjük Ausztria turizmus-marketingjének elmúlt hét évtizedét, köztük filmtörténeti kuriózumokkal és a modern kori történelem első turisztikai forgalom-élénkítő kampányáról is hallunk beszámolót. Továbbá képet kapunk Ausztria jelenkori identitását meghatározó összetevők alakulásának históriájáról, választ kapva arra a kérdésre, hogy miből áll(t) össze az osztrák országimázs. Ezt követően a „Turizmus jövőjéről” szóló kiállításra látogatunk el, ahol a fenntarthatóság és a turizmusgazdaság összefüggései kerülnek szemléletes és érdekes példákon keresztül feltárásra. Történelmi perspektívában megismerhetjük a szállodai építészeti és design trendek változását és jövőjét. A tárlat külön foglalkozik Bhután boldogságközpontú turizmus-stratégiájával, amely a „high value, low volume” mottó jegyében foglalható össze és a fenntarthatósági fejlesztési hozzájárulás (SDF) koncepciójában ölt konkrét formát. A kiállítások kapcsán a műsorvezetők sorra hoznak olyan szemléletformáló példákat, amelyekben közös a „more fun with less stuff” elv érvényesülése. Az adás második felében az ÖW jó gyakorlat gyűjteményből „creme de la creme” válogatást hoznak a szerkesztők. A szállodai matracok újrahasznosításának technológiájtól kezdve, az első zéró CO2 kibocsátású fesztiválon keresztül a podcast műsor hallgatói „ellátogatnak” egy „megjavítjuk kávézóba” is, ahol nem működő háztartási eszközök életre keltésében segédkeznek önkéntesek a fenntarthatóság elvének társadalmi népszerűsítése érdekében. Az adás végén bejelentésre kerül, hogy Csendes Olivér, az Österreich Werbung digitális és innovációs igazgatója nyártól a Visit Hungary vezérigazgatójaként folytatja munkáját. Vele készült korábbi interjút a Dunakavicsok 28. adásában hallgathatják meg. 35. podcast adását 2024. április 22-én (Föld-napján) a reggeli órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 35. epizód elérhető és a nyílra kattintva hamarosan indul.
Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00
A Dunakavicsok 36 epizódjának vendége Mark Huber magyar származású ausztriai szállodás szakember, hoteligazgató, cluster-manager, aki első kézből mutatja be a hallgatóknak, miként sikerült egy általa vezetett bécsi szállodát hozzájuttatni az osztrák fenntarthatósági védjegyhez. Megtudhatjuk, milyen elvárások, útvesztők, folyamatok vezettek el az Österreichisches Umweltzeichen zöld minősítés megszerzéséhez. Az adás első felében a hallgatók az interjún kívül megismerik az újturizmus „szabásmintáját” is, amelyen 32 olyan trend került berajzolásra, amelyek jelentősen meghatározzák Ausztria turizmusának jövőjét. Az Österreich Werbung szakemberei által kidolgozót jövőtérkép - Zukunftsmap - alapján a podcast műsorvezető párosa, Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember a GIG-economy, new work, az MI és az adatvezérlet folyamatok jelentette megatrendek mögött meghúzódó kihívásokat és hajtóerőket is részletesen bemutatják. A megtrendek közül külön kitérnek a coopetition jelenségének is az elemzésére, amely a verseny és együttműködés szavak angol megfelelőjéből alkotott szóösszetétel. A turisztikai megatrendként azonosított coopetition kifejezés arra utal, hogy az újturizmus világában a hálózatosodás követelménye nem képzelhető már el a versenytársakkal való együttműködés nélkül. Az adásból megismerhetjük még a kreatív turisztikai marketing gyakorlatának mesterfogásait: konkrét tippeket kapunk, hogy miként tudunk szabad asszociációk segítségével páratlanul egyedi marketingtevékenységet végezni. Hazai és ausztriai szakmai szervezetek (MSZÉSZ, Maresz, ÖRV) előrejelzései alapján a szerkesztők kitekintenek a nyári és őszi turisztikai prognózisokra, megismerjük a soros magyar EU-elnökség várható turisztikai hatásait. Olyan új jelenségek is beazonosításra kerülnek továbbá, mint a „hőségszökevények” vagy a „prepper életfoma” előretörése a turizmusban. Az adásban innovatív start up cégek friss találmányaként bemutatásra kerülnek olyan jó gyakorlatok, amelyek kivitelezése az e-bikeosok és a kempingezők számára soha nem tapasztalt eljárásokat és lehetőségeket biztosíthat. Az epizód végén a „kis színes” szekcióban a hamarosan kezdődő párizsi Olimpia turizmus területén tetten érhető fenntarthatósági törekvései kerülnek terítékre. 36. podcast adását 2024. június 7-én, - a dunai árvíz bécsi és pozsonyi tetőzése utána, de még a budapesti tetőzés előtt, - a reggeli órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 36. epizód elérhető és a legkedveltebb alábbi csatornákra kattintva.
Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00
Elkészült az újturizmus világával foglalkozó népszerű Dunakavicsok turisztikai podcast legfrissebb adása, amely reflektál a klímaváltozás és turizmus jövőjetémában érkezett hallgatói felvetésekre. Ezt követően Kovács Balázs és Nagy-Szász István műsorvezetők az adásban feltárják, miként érhető el, hogy a kívánt pozitív folyamatok beinduljanak, mit tehetünk mi magunk is a kívánt változásokért? – például a tömegturizmus jelenségének újbóli fellángolása ellen. Aktualitásai miatt műsor szerkesztői foglalkoznak a Magyarországon frissen bevezetett légiközlekedési adóval, bemutatnak olyan globális trendeket és konkrét gyakorlatot, amelyek a légiközlekedési ágazat globális megadóztatása irányába mutatnak. Az okfejtések kapcsán a műsorban szóba kerül a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia (NTS2.0.) szerepe és a fenntarthatósági ösztönzök kérdése. Az adás második felében a szlovéniai Bled üdülő-település példáján hallhatunk sikeres példákat a zöld turizmus gyakorlatából. Történelmi kitekintésben megismerkedhetünk a mai is népszerű „riklizmus” természetgyógyászati módszer lényegével, amelyre építkezve Bledben már másfél évszázada lerakták a modern egészségturizmus alapját és azóta is következetes narratíva mentén történik a termékfejlesztés, illetve az azt támogató marketingaktivitás. Természetesen a 20. adásból sem hiányozhatnak az olyan színes és érdekes történetek, jó gyakorlatok, amelyek utat mutatnak és kedvet csinálnak az újturizmus világábanvaló kalandozáshoz. Az adás végen Bécs város lakóinak életminősége kapcsán tudunk meg kerek 100 évet átívelő meglepő tényeket és összefüggéseket. A felvételt 2022. június 28-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 20. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.
Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00
A Dunakavicsok turisztikai podcast jelen adásában a jövő turizmusát meghatározó trendek mellett a klímaváltozás utazási szokásokra gyakorolt hatását is elemzik a szerkesztők. A 19. epizódban Kovács Balázs és Nagy-Szász István műsorvezetők saját tapasztalataik alapján számolnak be a közelmúlt olyan jelentősebb ágazati eseményeiről, mint az Osztrák Utazási Szövetség (ÖRV) Linzben tartott közgyűlésén, vagy a magyar szállodaszövetség (MSZÉSZ) kecskeméti taggyűlésén elhangzott újdonságok és trendprognózisok. A Hallgatók ugyancsak első kézből hallhatnak beszámolót az első Futourism digitális turizmus konferencia előadói által levont következtetésekről, az ágazat jövőjét meghatározó hajtóerőkről. Az Osztrák Turizmusnapok (ÖTT), mint a régió legnagyobb turisztikai seregszemléjén bemutatott friss kutatások eredményeivel, az uralkodó trendeknek az újturizmus világára ható részleteivel szintén külön blokk foglalkozik az adásban. A klímaváltozás és a turizmus összefüggéseinek és következményeinek tárgyalása, a cselekvési opciók felvázolása az egész adáson végighúzódó horizontális téma. Az adásban többek között kimondásra kerül: a jövőben egy Dubai-szelfi elkészítése a jövő utazójának lelkiismeretével már nem lesz összeegyeztethető és elegendő utazási ok. Az utazók és az utaztatók számára mostantól egyaránt morális kérdés: hová és hogyan utazunk, utaztatunk?A szerkesztők egyes filozófiai példákat is bemutatnak, hogy miként változott és változik a turizmus, az ember és a természet kapcsolatának megítélése az elmúlt évszázadok és napjaink során. A podcast friss adásának fő következtetése: „mi vagyunk az első generáció, amelyeik már a bőrén érzi a klímaváltozás hatásait és az utolsó, amely még aktívan tehet a káros folyamatok megállításáért.” A friss epizódban megismerhetünk olyan új fogalmakat mint a „new work korszaka”, „terrán utazás”, vagy a „turista nélküli turizmus” jelensége, illetve az új, - a nagy multinacionális online vállalkozásokat megrendszabályozni szándékozó - Európai Uniós DMA jogszabály-csomag célja és jelentősége. A tizenkilencedik adást 2022. május 30-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 19. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.
Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00
A Dunakavicsok turisztikai podcast 2024 áprilisi adásában a turizmus tematika mentén frissen megnyitott két bécsi kiállításról hallhatunk beszámolót, valamint bemutatásra kerül az Österreich Werbung (ÖW) „Fenntarthatóság Ausztriában” című jó gyakorlat gyűjteménye. Az adás szerkesztői és műsorvezetői, Kovács Balázs és Nagy-Szász István elsőként a Holidays in Austria tárlatra kalauzolják el a podcast hallgatóságát. Érdekes kordokumentumokon keresztül az adásból megismerhetjük Ausztria turizmus-marketingjének elmúlt hét évtizedét, köztük filmtörténeti kuriózumokkal és a modern kori történelem első turisztikai forgalom-élénkítő kampányáról is hallunk beszámolót. Továbbá képet kapunk Ausztria jelenkori identitását meghatározó összetevők alakulásának históriájáról, választ kapva arra a kérdésre, hogy miből áll(t) össze az osztrák országimázs. Ezt követően a „Turizmus jövőjéről” szóló kiállításra látogatunk el, ahol a fenntarthatóság és a turizmusgazdaság összefüggései kerülnek szemléletes és érdekes példákon keresztül feltárásra. Történelmi perspektívában megismerhetjük a szállodai építészeti és design trendek változását és jövőjét. A tárlat külön foglalkozik Bhután boldogságközpontú turizmus-stratégiájával, amely a „high value, low volume” mottó jegyében foglalható össze és a fenntarthatósági fejlesztési hozzájárulás (SDF) koncepciójában ölt konkrét formát. A kiállítások kapcsán a műsorvezetők sorra hoznak olyan szemléletformáló példákat, amelyekben közös a „more fun with less stuff” elv érvényesülése. Az adás második felében az ÖW jó gyakorlat gyűjteményből „creme de la creme” válogatást hoznak a szerkesztők. A szállodai matracok újrahasznosításának technológiájtól kezdve, az első zéró CO2 kibocsátású fesztiválon keresztül a podcast műsor hallgatói „ellátogatnak” egy „megjavítjuk kávézóba” is, ahol nem működő háztartási eszközök életre keltésében segédkeznek önkéntesek a fenntarthatóság elvének társadalmi népszerűsítése érdekében. Az adás végén bejelentésre kerül, hogy Csendes Olivér, az Österreich Werbung digitális és innovációs igazgatója nyártól a Visit Hungary vezérigazgatójaként folytatja munkáját. Vele készült korábbi interjút a Dunakavicsok 28. adásában hallgathatják meg. 35. podcast adását 2024. április 22-én (Föld-napján) a reggeli órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 35. epizód elérhető és a nyílra kattintva hamarosan indul.
Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Az újturizmus világával, a jövő turizmusával foglalkozó Dunakavicsok turisztikai podcast 34. adása a globális-, regionális- és nemzeti szintű turisztikai szabványok és védjegyek rendszerével foglalkozik. Az adás szerkesztői, - Kovács Balázs nemzetközi turisztikai tanácsdó és Nagy-Szász István szállodás szakember - hiánypótló jelleggel gyűjtötték össze egy helyre azon információkat, amelyek a fenntarthatósági védjegyekről, tanúsítási eljárásokról és a szabványok rendszeréről tudni érdemes. Az adás bevezetőjében a műsorvezetők kitérnek az első hazai turisztikai „Fenntarthatósági-díj” pályázatával, zsűrizésével kapcsolatos tudnivalókra, illetve bemutatják a shortlistára került nyerteseket. Ezt követően az adás hallgatói megismerkednek a ⁠Fenttartható Turisztikai Világtanács⁠, a GSTC munkájával, a szabványügyi szervezet küldetésével, valamint eligazítást kapnak a fenntarthatósági turisztikai szabványok szintjeiről, funkcióiról és kategóriáiról. Az aktuális epizódból kiderül továbbá a minősítésekét végző tanúsító testületek működési mechanizmusa, nevesítésre kerülnek olyan zöld turisztikai védjegyek, mint a Green Key, a ⁠Good Travel Seal⁠, vagy éppen a ⁠TourCert⁠. A gyakorlati példákkal gazdagon illusztrált műsorból érdekes összefüggéseket is megismernek az adás hallgatói, osztrák és svájci jó gyakorlatok mellett szlovén és dán példákat is hallhatunk.


A regionális védjegyek közül az ⁠EUEcolabel⁠ kerül bemutatásra, míg a nemzeti védjegyek közül a legjobb osztrák gyakorlatnak számító Österreichisches Umweltzeichen keletkezéstörténetét és napi gyakorlati hasznát is megérthetjük. Az adás rávilágit arra, hogy nemcsak szállodákat, éttermeket, térségeket, hanem rendezvényeket és múzeumokat, illetve termékeket is el lehet környezeti fenntarthatósági védjeggyel látni. Bécs vonatkozásában a ⁠fenntartható turisztikai városkártya⁠ koncepciója és a visitor economy (látogató-gazdaság) stratégia környezeti célkitűzései is feltárásra kerülnek. A rengeteg szakmai adatot és dokumentumot bemutató adás aktuális, témába vágó utazási tippekkel és ajánlásokkal is segíti a hallgatók minél intenzívebb ráhangolódását és bevonódását a témára. Megtudhatjuk azt is, hogy miért érdemes megszerezni a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének Zöld Szálloda minősítését, illetve mi hiányzik ahhoz, hogy ez a védjegy is megkaphassa a GSTC akkreditációt?


Az adás második felében a szerkesztők kronológiai és logikai összefüggésekben mutatják be a környezeti fenntarthatósági szabványokmögött meghúzódó hajtóerőket. Az ENSZ fenntarthatósági célkitűzései mellet az ⁠EU Green Deal⁠ célrendszere, valamint a fenntarthatósági jelentéskét kikényszerítő ⁠CSRD EU-s irányelv⁠ és az azon nyugvó magyar „⁠ESG-törvény⁠” részletei és a turisztikai szektorra való kihatása is alaposan feltárásra kerül. Szokás szerint a podcast mostani adásából sem hiányoznak a színes történetek a történelmi összefüggéseket felvillantó érdekes sztorik.


A 34. podcast adását 2024. március 13-án délután rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 34. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00
2024 február elsején immáron hároméves Dunakavicsok turisztikai podcast 33. adásához érkezett. Az újturizmus világával, a jövő turizmusával foglalkozó műsor szerkesztői a 2024-es évet leginkább meghatározó utazási trendeket gyűjtötték össze globális és regionális elemző cégek kutatásaira egyaránt támaszkodva. Kovács Balázs nemzetközi turisztikai tanácsadó és Nagy-Szász Istvánszállodás szakember az iparági előrejelzéseket, illetve a mögöttük meghúzódó jelenségeket konkrét gyakorlati példákon keresztül mutatják be Hallgatóiknak. Az epizód elején megállapításra került, hogy az emberiségso ha nem látott komplexitású válságoknak van kitéve, amely jelenség leírásra a polikrízis fogalma használható. A turisztikai trendek közül az individualizmus, rugalmasság iránti vágy erősödése, az egészségtudatosság előtérbe kerülése, vagy éppen a klímaváltozáshoz való adaptáció mind-mind a polikrízisre adott válaszként értelmezhető az utazók szempontjából. A műsor során 10 megatrend kerül beazonosításra mind globális, mint pedig a Duna-régióra jellemző lokális szinten. Az adás szerkesztői hosszabban elidőznek a fenntartható hedonizmus kifejezés mellett, amely az utazó hedonisztikus törekvéseit igyekszik a fenntarthatósági elvekkel összeegyeztetni. Hogy miként lehet a látszólag ellentmondásos viszonyrendszerben harmóniát teremteni? - megtudható a podcastban felsorolt jó gyakorlatokból. Végezetül a hallgatók megismerik azon fogyasztóvédelmi praktikákat, amelyek figyelembevétele fontos, hogy az ugyancsak trendként azonosított kritikus fogyasztói elvárásoknak megfelelhessenek a turisztikai szolgáltatók. Végzetül az ESG nem-pénzügyi beszámoló készítés követelményének a turizmust is érintő hatásait is megérthetik a hallgatók, a podcastban elhangzott információk segítik őket az új jogszabályi környezetre való felkészülésben. A 33. podcast adását 2024. január 31-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket a szerkesztők várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 33. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul...
Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00