Podcastunk a jövő turizmusával, az újturizmus világával foglalkozik. Főleg Ausztria és Magyarország, valamint a Duna-régió turizmusával kapcsolatos aktuális témákról beszélgetünk egymással, illetve vendégeinkkel. Célunk, olyan együttműködési lehetőségek feltárása, amelyek fenntartható módon ösztönzik a turizmushoz kötődő gazdasági és kulturális kooperációk előmozdítását a régióban. Ehhez keresünk szövetségeseket. Dobjunk egy-két gondolatébresztő, hullámokat keltő kavicsot a Dunába! A mikrofonnál: Nagy-Szász István & Kovács Balázs. Tartsanak velünk! Kapcsolat: podcast@dunakavicsok.hu
Az aktuális 38. podcast-adás műsorvezető párosa: Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember a mostani epizódot a biztonság és a fenntarthatóság témák köré szerkesztették. A biztonság ugyanis egyre komolyabb kihívás, de annakgarantálása egyen jelentős versenyelőny a turisztikai ágazat számára. E szempontból a bécsi Taylor Swift koncert terrorfenyegetése miatti elhalasztásnak turisztikai következményeit elemezték ki részletesen az adásban.Megismerhetjük a koncertszervezés turisztikai hatásmechanizmusát és e területen a fenttartatósági elvek érvényesülésnek jó gyakorlatát is. Az adáshallgatói érdekes trendeket ismerhetnek meg a klímaváltozásnak a bécsiek utazási szokásaira gyakorolt hatásáról a biztonság és fenntarthatóság kapcsán. Megismerjük Bécs klímaadaptációs stratégiájának lényegét. A friss epizódban olyan nemzetközikooperációkról hallunk jó gyakorlatokat, amelyek a fenntartható utazás ösztönzésére hatnak mind a mobilitás-, mint pedig a szálláshelyszolgáltatásoldaláról nézve.
Adás második felében (29:45 perctől) pedig rövid „Duna-régiós” szezonértékelés hallható az idei nyári főszezon tanulságairól, furcsaságairól és eredményeiről. A szokásos kis színes rovatból megtudhatjuk például milyenhelyet szánnak a következő kormányzati struktúrában a turizmusnak Ausztriában, illetve miként állunk az utaztatási szektorban a fenntarthatósági védjegyek tekintetében.
A podcast mostani adását 2024. szeptember 6-án a délelőtti órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve WhatsApp hírcsatornán is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 38. epizód elérhető itt és legkedveltebb csatornákra kattintva.
A turisztikai főszezon kellős közepén jelentkezik a népszerű Dunakavicsok turisztikai podcast aktuális, 37. adása. A podcast műsorvezető párosa: Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember az aktuális epizódban két jelentős turizmuscsúcsról is első kézből számolnak be. Az adás első felében az ausztriai fenntarthatósági turizmuscsúcs kiemelt témáit ismerhetjük meg részletesen. Megdöbbentő iparági előrejelzéseket hallhatunk például arról, hogy miért nem fenntartható a légiközlekedési ágazat a jövőben és miért a távolság a legnagyobb kihívás az emberiség történelmében. A beszámolókból a hallgatók megismerhetik az újturizmusra leginkább jellemző kommunikációs narratívákat, benne a regeneratív turizmusra is jellemző „living system” megközelítésű sztorikban rejlő erőt és a turisztikai történetmesélés hatásmechanizmusát. Az adás első részének végén az innovatív, informatív és teljesen ingyenes új osztrák regionális monitoringrendszer:a RESY dashboard használatának rejtelmeibe is betekintést kapnak hallgatók.
Adás második felében (41:50 perctől) pedig a soros magyar EU-elnökség jegyében az EU-Kína turizmuscsúcson elhangzott főbb megállításokat és következtetéseket mutatják be a szerkesztők. Az adás végén a „kis színes” rovatban a Koppenhága legújabb, a regeneratív turizmus népszerűsítését szolgáló CopenPay akciójáról hallhatunk, illetve egy filmajánlón keresztül a boldogság receptjét szállítják a podcast műsorvezetői. Számos érdekes összefüggés, meglepő tények és adatok, további a nyári hőség idejére szóló podcast ajánlók a friss epizódban. Az ausztriai fenntartható turizmuscsúcsról bővebb információ ITT, ahonnan az elhangzott prezentációk is letölthetőek. Az EU-Kína turizmuscsúcs adásba említett részleteiről ITT olvashatnak bővebben.
37. podcast adását 2024. július 24-én a délelőtti órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve WhatsApp hírcsatornán is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 37. epizód meghallgatható a lejátszó gombra kattintva.
Az újturizmus világával, a jövő turizmusával foglalkozó Dunakavicsok turisztikai podcast 34. adása a globális-, regionális- és nemzeti szintű turisztikai szabványok és védjegyek rendszerével foglalkozik. Az adás szerkesztői, - Kovács Balázs nemzetközi turisztikai tanácsdó és Nagy-Szász István szállodás szakember - hiánypótló jelleggel gyűjtötték össze egy helyre azon információkat, amelyek a fenntarthatósági védjegyekről, tanúsítási eljárásokról és a szabványok rendszeréről tudni érdemes. Az adás bevezetőjében a műsorvezetők kitérnek az első hazai turisztikai „Fenntarthatósági-díj” pályázatával, zsűrizésével kapcsolatos tudnivalókra, illetve bemutatják a shortlistára került nyerteseket. Ezt követően az adás hallgatói megismerkednek a Fenttartható Turisztikai Világtanács, a GSTC munkájával, a szabványügyi szervezet küldetésével, valamint eligazítást kapnak a fenntarthatósági turisztikai szabványok szintjeiről, funkcióiról és kategóriáiról. Az aktuális epizódból kiderül továbbá a minősítésekét végző tanúsító testületek működési mechanizmusa, nevesítésre kerülnek olyan zöld turisztikai védjegyek, mint a Green Key, a Good Travel Seal, vagy éppen a TourCert. A gyakorlati példákkal gazdagon illusztrált műsorból érdekes összefüggéseket is megismernek az adás hallgatói, osztrák és svájci jó gyakorlatok mellett szlovén és dán példákat is hallhatunk.
A regionális védjegyek közül az EUEcolabel kerül bemutatásra, míg a nemzeti védjegyek közül a legjobb osztrák gyakorlatnak számító Österreichisches Umweltzeichen keletkezéstörténetét és napi gyakorlati hasznát is megérthetjük. Az adás rávilágit arra, hogy nemcsak szállodákat, éttermeket, térségeket, hanem rendezvényeket és múzeumokat, illetve termékeket is el lehet környezeti fenntarthatósági védjeggyel látni. Bécs vonatkozásában a fenntartható turisztikai városkártya koncepciója és a visitor economy (látogató-gazdaság) stratégia környezeti célkitűzései is feltárásra kerülnek. A rengeteg szakmai adatot és dokumentumot bemutató adás aktuális, témába vágó utazási tippekkel és ajánlásokkal is segíti a hallgatók minél intenzívebb ráhangolódását és bevonódását a témára. Megtudhatjuk azt is, hogy miért érdemes megszerezni a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének Zöld Szálloda minősítését, illetve mi hiányzik ahhoz, hogy ez a védjegy is megkaphassa a GSTC akkreditációt?
Az adás második felében a szerkesztők kronológiai és logikai összefüggésekben mutatják be a környezeti fenntarthatósági szabványokmögött meghúzódó hajtóerőket. Az ENSZ fenntarthatósági célkitűzései mellet az EU Green Deal célrendszere, valamint a fenntarthatósági jelentéskét kikényszerítő CSRD EU-s irányelv és az azon nyugvó magyar „ESG-törvény” részletei és a turisztikai szektorra való kihatása is alaposan feltárásra kerül. Szokás szerint a podcast mostani adásából sem hiányoznak a színes történetek a történelmi összefüggéseket felvillantó érdekes sztorik.
A 34. podcast adását 2024. március 13-án délután rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 34. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.