A Dunakavicsok podcast 40. epizódja egy év végi összegzés, amely visszatekint 2024 év végi legfontosabb szakmai eseményeire és a jövő turizmusát: az újturizmus ismérveit meghatározó folyamatokra. Az adás egyik központi témája a fenntartható turizmus mérésének nemzetközi keretrendszere, valamint az ehhez kapcsolódó trendek és jó gyakorlatok. A podcast két házigazdája, Kovács Balázs nemzetközi és fenntarthatósági turizmus tanácsadó, valamint Nagy-Szász István nemzetközi porondon tevékenykedő szállodás szakember. Az adás bevezetőjében a CPI Duna-régiós szállodacsoport ausztriai terjeszkedésével kapcsolatból hallunk első kézből érdekes aktualitásokat.
Az epizód első része a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (VEB2023) örökségkonferenciájáról szóló beszámolóval kezdődik. Megtudhatjuk, melyek voltak a legsikeresebb projektek, amelyek velünk maradnak,és ami alapján a VEB2023 nemzetközi sikertörténetnek számít. Rövid összegzés hallható az adásban Bad Ischl–Salzkammergut idei EKF-rendezvényeiről is; ezzel kapcsolatban beazonosításra kerülnek olyan kritikus pontok, mint a program során felmerült ideológiai viták és láthatósági problémák.
Ezután az adás második blokkjában a bécsi TourMIS statisztikai konferenciáról számolnak be a podcast házigazdái, bemutatják a fenntarthatóság mérésének legújabb indikátorait a turisztikai ágazatban és az ENSZáltal elfogadott statisztikai keretrendszert. Finnország jó példaként szolgált, ahol a karbonlábnyom mérésére és csökkentésére összpontosítanak a turizmusban, és a fenntartható turizmus mérőszámait már országos szinten egy digitális dashboardban is képesek ábrázolni s a folyamatokat modellezni.
Az adás harmadik részében beszámolót hallhatunk a Wien Tourismus novemberi bécsi konferenciájáról. Az adásból megtudhatjuk, milyen sikereket értek el a fenntartható turizmus menedzselése területén az ottani szakemberek, és rácsodálkozhatunk arra is, hogy mi köze Strauss zenéjének az űrhajósok kiképzéséhez. Az adáshallgatói megtudhatják, milyen nagy infrastrukturális beruházások szolgálják a jövőben Bécs látogatógazdaságának (visitor economy) erősítését és mikorra készül el a 20 ezer főt befogadni képes rendezvényközpont.
Az epizód további állomása a Budapesten megrendezett Európai Turizmus Fórum, ahol a mesterséges intelligencia, a klímaváltozás és a munkaerőhiány témái kerültek előtérbe. Az esemény rávilágított az EU harmonizált adatszolgáltatásának és szabályozásának fontosságára, amely elengedhetetlen a turizmus fenntartható fejlődéséhez.
Végül a budapesti Duna hajózási konferencia eseményeiről is beszámol, amely a folyami turizmus aktuális kihívásait és lehetőségeit mutatta be. Az előadások során itt is kiemelt szerepet kaptak a fenntarthatósági és digitalizációsmegoldások a folyami turizmus anomáliáinak kezelése érdekében.
Az adás végi „kis színesekben” a Green Key minősítés gyakorlatát ismerhetjük meg első kézből egy friss hazai példa alapján, valamint többek között utazást tehetünk a Voyager űrszondával, amely kapcsán egy szimbolikus karácsonyi ajándékban is részesülnek a podcast hallgatói.
Ez a különleges epizód nemcsak egy év eseményeit foglalja össze, hanem előrevetíti a jövő turisztikai trendjeit is és felhívja a 2025 első hónapjainak csomóponti eseményire a figyelmet. A Dunakavicsok podcast aktuális epizódja izgalmas és tanulságos betekintést nyújt a jövő turizmusába: az újturizmus világába. A közel másfél órás adás nyomokban számos személyes történetet és „továbbgondolásra gondolt gondolatokat” is tartalmaz. A 40. podcast adását 2024. december 20-án déli órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Az aktuális 40. epizód a nyílra kattintva indul…