Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?

Pszichoforyou

Pszichoforyou

Vissza

Pszichoforyou

Pszichoforyou

Egészség és fitnesz Mentális egészség

Sok minden történik a világban. Jó és rossz dolgok egyaránt. De vajon mi zajlik mindeközben bennünk? Hogyan hatnak a bennünk kavargó érzések a hangulatunkra, a közérzetünkre, az életünkre? Min múlik, hogyan reagálunk a körülményekre? És mit tehetünk annak érdekében, hogy valahogy megőrizzük a lelki stabilitásunkat ebben az állandósult bizonytalanságban? Ezekre a kérdésekre keresi a választ hétről hétre a Pszichoforyou szakértő pszichológusai és újságírói.

Epizódok

1-10 megjelenítése a(z) 54 elemből.

“A gyógyulás útja soha nem egyenesen halad előre” - írja Edith Eva Eger A döntés című könyvében. Gyógyulás pedig nem csak az lehet, amikor minden tünetünk megszűnik, hanem az is, amikor felismersz egy problémát, és dolgozni kezdesz azért, hogy jobban legyél. Az is, amikor időnként előjönnek régi minták, de már más szemszögből is látod őket. Gyógyulás az is, amikor megtanulsz együtt élni a sebeiddel, ahelyett, hogy takargatnád őket.

Miért fontos a testi-lelki sebek mellett a gyógyulás folyamatáról is beszélni? Hogyan támogathatjuk magunkat és másokat ezen az úton? Hogyan segíthet a lelki elsősegély, és hogyan az önegyüttérzés gyakorlása? Erről és még sok más kérdésről beszélgettünk a Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában.


Az adásban említettük:

Edith Eva Eger: A döntés

Bethany Webster: Anyaseb

Guy Winch: How to practice emotional first aid

Kristin Neff: Tudatos önegyüttérzés


Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:

https://pszichoforyou.hu/onmarcangolas-helyett/

https://pszichoforyou.hu/edith-eva-eger-a-dontes/

https://pszichoforyou.hu/lelki-elsosegely/


A Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adása a Bioderma támogatásával készült.


Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Napjainkban egyre többen találkoznak egy igazán fájdalmas, felkavaró élménnyel: a ghostinggal, azaz azzal a jelenséggel, amikor az életünk egy szereplője minden előzetes figyelmeztetés nélkül megszakítja velünk a kapcsolatot. De vajon miért teszi ezt valaki? 

Mi lehet a háttérben a hirtelen eltűnés mögött? Mi zajlik eközben bennünk, a másik oldalon, és hogyan kezelhetjük ezt a helyzetet?

Erről, és még sok más kapcsolódó kérdésről beszélgettünk a Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában. 


Az adásban említettük:

8 Reasons You’ve Been Ghosted

Dr. Almási Kitti: Elvarratlan szálak


Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:

https://pszichoforyou.hu/ghosting/

https://pszichoforyou.hu/love-bombing/

https://pszichoforyou.hu/a-pszichologus-tanacsai-szakitas-utan/


Készítette: Szabó Eszter Judit és Herendi Kata

Utómunka: Tóth Zsófia


Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

“Az imposztor-szindróma alááshatja az önbizalmat és az önértékelést, veszélyeztetheti a szakmai előmenetelt, a karriert. Kezelésének első lépése pedig a szindróma felismerése és megértése, valamint kiváltó okainak azonosítása” - írja Sandi Mann.

Miért vagyok képtelen egyszerűen elfogadni a dicséretet? Miért vagyok hajlamos “intellektuális alattvalóként” viselkedni - és honnan ez a folyamatos belső feszültség, amikor a saját teljesítményemre, értékességemre gondolok? 

Erről, és még sok minden másról beszélgettünk a Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában - a téma ezúttal az imposztor-szindróma.


Az adásban említettük:

Sandi Mann: Miért érzem magam kevésnek?

20 önismereti kérdés és válasz - Pszichológiai kézikönyv önmagadhoz

Impostor Syndrome: No You Are Not a Fraud

Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:

https://pszichoforyou.hu/imposztor-szindroma/

https://pszichoforyou.hu/imposztor-szindromarol/

https://pszichoforyou.hu/nem-az-a-kudarc-ha-elbukunk-hanem-az-ha-emiatt-nem-tudunk-szeretni-brene-brown-batrake-az-ero-cimu-konyvet-ajanljuk/


Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

„Ha én nem tudom verbalizálni az érzelmeimet, akkor a testem beszél helyettem. A bőrbetegségeknél megfigyelhető, hogy az érzelmek felismerése, kommunikációja és a megküzdés valahogy nehezített, de gyakori az önértékelési zavar, a társas érintkezés és önérvényesítés problémája, és a már említett depresszív és egyéb hangulati, illetve szorongásos zavarok előfordulása is – ez egyébként nemcsak a bőrbetegségekre, hanem minden szomatikus betegségre igaz” - mondta vele készült interjúnkban Kresznerits Szilvia klinikai szakpszichológus.

Hogyan érthetjük meg jobban a testünk jelzéseit? Mi zajlik a lelkünkben, amikor egy betegséggel küzdünk? Mit jelent pontosan az, ha egy betegség pszichoszomatikus? Ezekről a kérdésekről, és még sok minden másról beszélgettünk a Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb epizódjában.


Az adásban említettük:

Jeffrey Young és Janet Klosko: Fedezd fel újra az életed!

Buda László: Mit üzen a tested?


Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:

https://pszichoforyou.hu/a-bor-a-lelek-tukre-interju-bango-eva/ https://pszichoforyou.hu/borproblemak-psziches-gyokerei/

https://pszichoforyou.hu/a-te-borodre-megy-igy-sulyosbitja-a-stressz-a-borproblemakat/

https://pszichoforyou.hu/mit-uzen-a-tested/

A Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adása a Bioderma támogatásával készült.


Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

„Az önbecsülés olyan, mint a tudat immunrendszere. Az egészséges immunrendszer nem garantálja, hogy sosem betegszünk meg, de csökkenti a megbetegedés esélyét, és betegség esetén segíti a gyors felépülést. Ugyanez igaz pszichésen is. Az erős önbecsüléssel rendelkező emberek ellenállóbbak az élet kihívásaival, nehézségeivel, a stresszel szemben." (L. Stipkovits Erika)

Mit érez tulajdonképpen az, akinek nincs, vagy sérült az önbecsülése? Milyen következményekkel jár ez önmagunkra és a kapcsolatainkra nézve? Merre induljunk, ha a gyógyulás útjára szeretnénk lépni? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk a Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában.

Az adásban említettük:

20 önismereti kérdés és válasz a kapcsolatokról című könyv

Pál Ferenc: A szorongástól az önbecsülésig

Jeffrey Young és Janet Klosko: Fedezd fel újra az életed!

Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:

https://pszichoforyou.hu/onertekeles-stefanie-stahl-igy-erositsd-az-onertekelesed/

https://pszichoforyou.hu/serulekeny-narcizmus/

https://pszichoforyou.hu/interju-az-onbecsulesrol-kozma-vizkeleti-daniellel/

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

„Figyelem nélkül nincs megértés, a megértés nélküli élet és kapcsolatok terepén pedig egy szempillantás alatt szárba szökken a magány. Mindegy, hányan vesznek körül, ha nem figyelnek, nem értenek, akár egyedül is lehetnél" - írtuk a 20 önismereti kérdés és válasz a kapcsolatokról című könyvben.

Miért és hová tűnik el a figyelmünk? Hogyan figyelhetnénk jobban önmagunkra és a másikra, és egyáltalán, miért fontos ez?

Ezekről a kérdésekről beszélgettünk a Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában. Hallgassatok ránk!


Az adásban említettük:

20 önismereti kérdés és válasz című könyv

Johann Hari Tönkretett figyelem című könyve

Kate Murphy Az értő figyelem című könyve


Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:

https://pszichoforyou.hu/tarsas-magany-beszelgetes/

https://pszichoforyou.hu/figyelemhiany-zavarral-elo-felnott-1-resz/

https://pszichoforyou.hu/erto-figyelem-konyvajanlo/

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

"Azt már tudjuk, hogy a kiégéshez nem egy bizonyos foglalkozás szükséges (habár számos hivatás esetén magasabb a burnout kockázata), hanem inkább néhány körülmény együttállása. Ilyen az elhúzódó és magas fokú stressz, a tartós kimerültség, a társas támogatás hiánya – és ezek bizony nem olyan dolgok, amiket csak a munkahelyünkön tapasztalhatunk meg. Gondoljunk csak arra, amikor valaki egy működésképtelen párkapcsolatban él, mérgező  kapcsolatok veszik körül, vagy éppen idős családtagot, tartósan beteg hozzátartozót gondoz – vagy egyszerűen gyereket nevel" - írtuk a 20 önismereti kérdés és válasz a kapcsolatokról című könyv kiégésről szóló fejezetében.

Az elmúlt évek egyik legfontosabb felismerése, hogy a kiégés túlmutat a munkahelyünk határain - kialakulhat és jelen van a családunkban, a kapcsolatainkban is. Hogyan ismerhetjük fel, hogy a kiégés felé közeledünk, esetleg már ki is égtünk? Mit tehetünk, ha elértünk a fizikai és érzelmi kimerültség állapotába? Hogyan kezelhetjük a kapcsolati és a szülői kiégést? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk a Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában.


Az adásban említettük:

20 önismereti kérdés és válasz a kapcsolatokról című könyv

Füredi Júlia: ELÉG! című könyve

Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:

https://pszichoforyou.hu/parkapcsolati-kiuresedes/

https://pszichoforyou.hu/munkahelyek-szerepe-a-kieges-megelozeseben/

https://pszichoforyou.hu/kieges-szigeti-reka/

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Gondoltad volna, hogy bár a gyereknek egy futó simítás is jól esik, illetve kifejezi számára, hogy „itt vagyok, gondolok rád, szeretlek téged”, de a fizikai folyamatok, mint például a boldogsághormon termelődése, három másodpercnyi érintés után kezdődnek el a testben? Mennyire lehet tudatosan szabályozni a szeretetkifejezés mennyiségét? Vajon megismerted már a gyermekeid szeretetnyelvét? Másként viszonyul az érintéshez a covid idején született, vagy épp világra eszmélt generáció? Ezekről és sok más izgalmas kérdésről beszélgetünk a Szülői igazolás podcast első részében. A mikrofonnál Széles-Horváth Anna, újságíró és Víg Sára, gyermekpszichológus.


Kreatív: Lengyel Zsófia

Szignál: Széles László

Közreműködtek: Víg Sára, Széles-Horváth Anna



Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Van egy fontos lépés az önazonos élet felé vezető úton: az önelfogadás. Ahhoz, hogy legyen elég önbizalmunk ahhoz, hogy a saját utunkat járjuk, legelőször is meg kell tanulnunk elfogadni magunkat – azt, akik vagyunk.

Hogyan békélhetünk meg külső adottságainkkal, vagy éppen a belső tulajdonságainkkal? Mi a különbség a bőrhibák, a magasságuk, súlyuk, múltjuk miatt örök elégedetlen emberek, és azok között, akik harmóniában tudnak együtt élni a hibáikkal és a kapott életlehetőségeikkel? Egyáltalán mit, meddig és hogyan érdemes tenni a változtatásért? Miért lenne fontos elfogadni és nem tabusítani, hogy az önelfogadás nem mindenkinek természetes?

Hol húzódik az egészséges határ a változásért folytatott küzdelem és az egészséges önelfogadás között? Mikor melyikbe érdemes energiát fektetni? Milyen lelki okok húzódhatnak az önbecsüléssel, önértékeléssel kapcsolatos nehézségek hátterében, és az milyen következményekkel járhatnak ezek a jelenünkre, kapcsolatainkra nézve? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ az adásban.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

“A különbségeink néha nagy nevetések és kalandos történetek forrásai lehetnek, és a maguk módján akár erősíthetik is a kapcsolatot. Ám vannak olyan helyzetek, amikor akaratlanul is fájdalmat okozhatunk a másiknak, pusztán azért, mert nem vagyunk egyformák. Ilyen például az, ha egy kapcsolatban eltér annak a módja és intenzitása, ahogyan a két fél szívesen kifejezi az érzelmeit. Szinte biztos, hogy egy ilyen felállásban mindkét oldal sérül valamilyen módon: az egyikük azért, mert úgy érezheti, lehetetlen elvárásokkal szembesül, a másik pedig azért, mert újra és újra megkérdőjelezheti a saját szerethetőségét. Ugyanígy súrlódási felület lehet az, ha az egyikünk bátran vállalja a konfliktusokat, míg a másik inkább elkerülné őket. Vagy akár az, ha az egyik fél cselekvő, szervező típus, a másik pedig kevésbé kezdeményező alkat; köztük abból is adódhat feszültség, hogy nem egyenlően oszlanak el a terhek a kapcsolatban” – írtuk a 20 önismereti kérdés és válasz a kapcsolatokról című könyvben.

Hogyan kezelhetjük azt, ha másképp működünk? Hát azt, ha másképp gondolkodunk? Hogyan segít az empátia abban, hogy ne verjenek éket közénk a különbségeink? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában.

Az adásban említettük:

20 önismereti kérdés és válasz a kapcsolatokról című könyv

Maia Szalavitz és Bruce D. Perry Szeretni születtünk című könyve

Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:

https://pszichoforyou.hu/szeretni-szulettunk-konyvajanlo/

https://pszichoforyou.hu/onreflexio/

https://pszichoforyou.hu/valtozas-a-parkapcsolatban/

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00