Sok minden történik a világban. Jó és rossz dolgok egyaránt. De vajon mi zajlik mindeközben bennünk? Hogyan hatnak a bennünk kavargó érzések a hangulatunkra, a közérzetünkre, az életünkre? Min múlik, hogyan reagálunk a körülményekre? És mit tehetünk annak érdekében, hogy valahogy megőrizzük a lelki stabilitásunkat ebben az állandósult bizonytalanságban? Ezekre a kérdésekre keresi a választ hétről hétre Szabó Eszter Judit, a Pszichoforyou alapító-főszerkesztője, a 20 önismereti kérdés és válasz című könyvek, valamint Az otthon hidege című kötet népszerű szerzője.
Hogyan indult? Mit jelentett számunkra? Miért búcsúzunk?
“Ki akartunk nyúlni és megfogni a kezeteket, hogy itt vagyunk, és segítünk” - fogalmaz Kata az adás egy pontján, amikor arról beszél, mi motivált minket abban, hogy 2020 tavaszán elindítsuk a Lélekerősítőt.
Most pedig - több mint 5 évvel, 60 résszel és 3600 percnyi adásidővel később - elérkezett a pillanat, amikor egymás és a hallgatóink kezét is elenegedjük.
Nem tudjuk megköszönni azt a sok kedves visszajelzést és értő figyelmet, amelyet ennek a több mint öt évet megélt adásfolyamnak a során kaptunk tőletek: nehéz szívvel zárjuk le ezt a mindkettőnk számára meghatározó időszakot, amely tele volt felemelelő pillanatokkal – de nem tagadjuk el a nehézségeket sem.
Ezelről is őszintén beszélünk a Lélekerősítő utolsó részében.
#búcsú #veszteség #highlights
Mit értünk trauma alatt pontosan? Miért lehet olyan nehéz feldolgozni, ha a trauma kapcsolatban történt? Hogyan formálja az énképet és az érzelemszabályozást a komplex traumatizáció?
Ebben az epizódban szó lesz:
- a PTSD és CPTSD közötti különbségekről,
- a gyermekkori bántalmazás kiemelt jelentőségéről,
- és arról is, mi történik, ha nem foglalkozunk a meglévő tünetekkel.
Vendégek:
Dr. Berczik Krisztina – pszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus, az Állj önmagad mellé című könyv szerzője
Tóth Zsófia – rádiós műsorvezető, a Pszichoforyou állandó szerzője
Ez a Traumatudatos sorozat 1. része – beszélgetések komplex traumáról és gyógyulásról. Mert ha jobban ha jobban megértjük, mit jelent a trauma, jobban értjük önmagunkat és egymást is.
Ha érdekel a mentális egészség, önismeret, vagy szeretnél többet tudni a trauma hatásairól, iratkozz fel, és tarts velünk!
#trauma #PTSD #CPTSD #pszichológia #önismeret #gyermekkoriTrauma #traumatudatos #mentálisegészség
“Az érintettek sokszor alábecsülik, hogy nekik milyen ráhatásuk van az eseményekre” - vallja a Pszichoforyou Balance Projekt - első vendége, Dr. Berczik Krisztina, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, sématerapeuta, jungi analitikus, hipnoterapeuta, kiképző kognitív viselkedésterapeuta, akit nem csak ennek a műsorfolyamnak a vendégeként mutatunk be nektek, hanem egy másik, hamarosan induló adásfolyamunk, a Traumatudatos állandó szakértőjeként is. Ebben az adásban olyan kérdésekre keressük a választ, hogy: Miért kitettebbek a traumatizált emberek a bizonytalanságnak? Milyen reakciókban nyilvánulhat meg ez a kitettség?Hogyan hat a folyamatos bizonytalanság az érintettekre?Hogyan aránylanak a traumát át- és megélt emberek egyre bizonytalanabb körülmények között zajló hétköznapjaihoz az olyan, egyre gyakrabban használt szavak, mint a “túlélés”, a “kiszolgáltatottság” vagy a “reménytelenség”?Milyen technikák és tanácsok segíthetne kimozdulni ebből a nyomasztó, és sokszor tehetetlenségbe taszító bizonytalanságból? Ez az epizód – és maga a Balance Projekt – azok támogatásával valósulhatott meg, akik a Brancs közösségi finanszírozási kampányban mellénk álltak.Ezúton is köszönjük nekik a bizalmat és a segítséget!🙏 Ha hasznosnak találod az adást, segíts Te is abban, hogy minél több emberhez eljuthasson:👉 iratkozz fel YouTube-csatornánkra👉 kedveld, oszd meg másokkal is#bizonytalanság #trauma #pszichológia #balanceprojekt #pszichoforyou
Miközben az egyedül élő embereknek sokszor semmi bajuk nincs azzal, hogy időszakosan vagy akár huzamosabb ideig egyedül vannak, a szűkebb vagy tágabb környezet reakciói sokszor határsértők és bántóak lehetnek. Tehát sok egyedül élő ember nem azért frusztrált, mert egyedül van, hanem azért, mert stigmatizálón bánnak és kommunikálnak vele. Mi a baj a “Mikor lesz pár pasid/csajod/gyereked?” típusú kérdésekkel? Mi a különbség a magány és az egyedüllét között? Milyen belső munkával kapcsolatos perspekítvákat mutathat meg az egyedüllét? Milyen önismereti tanulságokkal szolgálhat az időszak, amit nem párkapcsolatban töltünk? Hogyan vihet közelebb valakit a jól megélt egyedüllét egy jobb minőségű kapcsolathoz? És mi van akkor, ha valaki nem egy romantikus partner köré szeretné szervezni az élettét, hanem más célok és értékek motiválják?Ezekről a helyzetekről és kérdésekről, valamint az egyedüllétben rejlő önismereti és fejlődési lehetőségekről beszélgettünk a Pszichoforyou Lélekerősítő legutóbbi podcast-adásában. A podcast-adásban említett cikkek: Azért, mert semmi közöd hozzáhttps://pszichoforyou.hu/azert-mert-semmi-kozod-hozza-4-kerdes-amit-nem-szabadna-feltennunk-egymasnak/„Egyedül lehetünk jól, és lehetünk rosszul. De semmiképpen sem lehetünk büntetésben!”https://pszichoforyou.hu/egyedul-lehetunk-jol-es-lehetunk-rosszul-de-semmikeppen-sem-lehetunk-buntetesben/ „Olyan jó lenne valakihez odabújni!” – A „cuffing season” margójárahttps://pszichoforyou.hu/olyan-jo-lenne-valakihez-odabujni-cuffing-season-margojara/ Készítette: Szabó Eszter Judit és Herendi KataUtómunka: Tóth Zsófia
Esszenciális szükségletünk, hogy érezzünk valamekkora kontrollt annak érdekében, hogy biztonságosnak éljük meg a saját életünket. Ebben az alapvető szükségletünkben szenvedünk hiányt az utóbbi néhány évben: ez az elhúzódó, folyamatos bizonytalanság testileg-szellemileg-lelkileg is rendkívül megterhelő.
Ez a konstans, szűnni nem akaró instabilitás olyan nehéz érzésekkel jár együtt, mint a kétségbeesés, a magány, a szorongás, de sokunk közös élménye a fásultság: nincs erőnk kapcsolódni, egymás, vagy akár az életminőségünk javítását támogató tevékenységek felé fordulni. Belefáradtunk a bizonytalanságba.
Hogyan lehet ellentartani ennek a rágódással, katasztrofizálással, feszültséggel együtt járó folyamatnak? Mit lehet kezdeni, hogyan lehet “megszelídíteni” a bizonytalanságot?
Erről beszélgettünk a Pszichoforyou Lélekerősítő legfrissebb adásában.
Az adásban említettük:
Dr. Almási Kitti: A Te döntésed című könyvét
„Egy biztos: nem tudhatjuk biztosan, mit hoz a jövő” – 5 lépés, hogy jobban kezeljük a bizonytalanságot című cikkünket:
https://pszichoforyou.hu/bizonytalansag-lelekerosito/
A Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adása a Bioderma támogatásával készült.
Készítette: Szabó Eszter Judit és Herendi Kata
Utómunka: Tóth Zsófia
“Nem attól leszünk erősek és elégedettek, ha folyton jó érzéseink vannak, hanem ha biztonsággal meg tudjuk élni és engedni magunknak a negatív hullámainkat is, és ezekkel együtt fogadjuk el önmagunkat. Éppen ezért irreális és mérgező elvárás az, hogy mindig a napos oldalon legyünk – ha esik, ha fúj” - írja nagyon találóan szerzőnk, Brunner Zsanett Anna a toxikus pozitivitásról szóló cikkében.
De mi is pontosan a toxikus pozitivitás? Miért keverik sokan össze a pozitív szemlélettel, a body positivity-vel, de még a pozitív pszichológiával is? Hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt az érzelmeink megélésében és kezelésében?
Ezekről a kérdésekről beszélgettünk a Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában. Hallgassatok ránk!
Az adásban említettük:
Oliver Burkeman Túladagolt boldogság című könyve
Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:
„Az akném nem én vagyok” - Hogyan segít az acne positivity?
„Csak nézd az élet napos oldalát!” – A toxikus pozitivitás árnyoldalai
Bánat nélkül nincs boldogság - Az Agymanók 4 legfontosabb tanítása
Készítette: Szabó Eszter Judit és Herendi Kata
Utómunka: Tóth Zsófia
A Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adása a Bioderma támogatásával készült.
Négy és fél év után eddigi talán legfontosabb adásával jelentkezik a Lélekerősítő: nem csak ez az első alkalom, hogy kamerák előtt beszélgetünk, de ebben az epizódban mesélünk először a napokban megjelent, Az otthon hidege – Bántalmazó szülők felnőtt gyerekei című legújabb kötetünkről.
Az adásban elmondjuk:
A beszélgetés során a könyv számunkra néhány különösen fontos részletét is felolvassuk nektek. Hallgass ránk!
Az otthon hidege – Bántalmazó szülők felnőtt gyerekei című könyvet itt tudod megrendelni:
Találkozzunk szeptember 28-án a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, ahol lehetőséged lesz kedvezményesen megvásárolni a kötetet! A könyvbemutató 13:00-kor kezdődik az Osztovits Levente teremben. Ne felejts el regisztrálni:
Herendi Kata és Szabó Eszter Judit: Az otthon hidege - Könyv | Open BooksAz otthon hidege - könyvbemutató a Könyvfesztiválon
Ha használod a különféle közösségi oldalakat, biztosan te is észrevetted, hogy jelentős változáson mentek keresztül az elmúlt néhány évben. Egyre több az olyan tartalomgyártó, aki nem válogat az eszközökben, hogy felkeltse a figyelmedet, és kicsikarjon belőled valamiféle reakciót - ha mást nem, akár felháborodást vagy haragot.
Ennek a jelenségnek az egyik legjellemzőbb példája az úgynevezett rage baiting, vagyis amikor valaki szándékosan olyan tartalmat állít elő, ami erőteljes indulatokat vált ki másokból. A cél az, hogy annyira feldühítsen, hogy kommentelj vagy megoszd a tartalmát, ami által az ő platformja több embert ér majd el és növekszik - a te pszichés jólléted azonban egyre inkább megsínyli az érzelmeidre irányuló manipulációt.
A Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában a rage baiting-ről és a közösségi oldalak sajátos működéséről (különösen a figyelmünkért folytatott állandó, kiegyenlítetlen küzdelemről) beszélgettünk.
Hallgass ránk!
Az otthon hidege című könyv az alábbi linken előrendelhető:
https://openbooks.hu/termek/az-otthon-hidege
Az adásban említettük:
Johann Hari Tönkretett figyelem című könyve
Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:
https://pszichoforyou.hu/duhkifejezes-spektrum/
https://pszichoforyou.hu/igy-valtoztatja-meg-az-agyunkat-kozossegi-media/
https://pszichoforyou.hu/figyelemhiany-zavarral-elo-felnott-1-resz/
Készítette: Herendi Kata és Szabó Eszter Judit
Utómunka: Tóth Zsófia
“A túlzott féltékenység nem a szerelem jele, hanem a belső elbizonytalanodásé” - írja L. Stipkovits Erika Közelebb egymáshoz című könyvében.
A féltékenység témáját hajlamosak vagyunk eltartani magunktól: sem a másik, de talán még önmagunk előtt sem valljuk be nyíltan, ha érintettek vagyunk benne. Pedig ahhoz, hogy ez a belső elbizonytalanodás ne mérgezze meg a kapcsolatainkat és az önmagunkkal való viszonyunkat, igenis beszélnünk kell róla: felderítenünk, honnan ered, és azt is, hogyan hagyhatjuk magunk mögött.
Miért állhat birtoklási vágy a féltékenység mögött? Mi a helyzet akkor, ha senki nem “környékezi” a társunkat, mi mégis minden pillanatban attól rettegünk, hogy elveszíthetjük őt? És mit tehetünk, ha valóban felbukkan egy harmadik személy?
A Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában a féltékenységről beszélgettünk.
Az adásban említettük:
What Jealousy Is Trying to Tell You
L. Stipkovits Erika: Közelebb egymáshoz (A Pszichoforyou kódjával most július 31-ig 25% kedvezménnyel rendelheted meg a szerző könyveit! Részletek és kuponkód itt.)
Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:
https://pszichoforyou.hu/mikromegcsalasrol-knapek-eva/
https://pszichoforyou.hu/interju-l-stipkovits-erikaval/
https://pszichoforyou.hu/dr-almasi-kitti-megcsalas/
Készítette: Herendi Kata és Szabó Eszter Judit
Utómunka: Tóth Zsófia
Az elmúlt években egyre szélesebb körben váltak ismertté pszichológiával és a mentális egészséggel kapcsolatos fogalmak. Az emberek egyre tudatosabbak, egyre többen foglalkoznak önismerettel - és úgy tűnik, egyre gyakrabban ismernek magukra egy-egy pszichés probléma leírásában.
A Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában az öndiagnosztizálás jelenségéről beszélgettünk.
Az adásban említettük:
Carrie Beckwith-Fellows TED előadása
Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:
https://pszichoforyou.hu/autizmus-ha-lathatatlan-marad/
https://pszichoforyou.hu/dr-belso-nora-hullamvasuton-cimu-konyvet-ajanljuk/
https://pszichoforyou.hu/parkapcsolatban-szemelyisegzavarral/
Készítette: Szabó Eszter Judit és Herendi Kata
Utómunka: Tóth Zsófia