Az Egyesült Államok legnépesebb, leggazdagabb és politikailag leginkább demokrata állama az új autoriter nacionalizmus frontvonalába került, és nem először.
A világ több pontján azonban ez a láthatóság egyre inkább veszélyt is jelent: a közösség nemcsak politikai támadások kereszttüzébe került, hanem sok országban egyenesen üldöztetés tárgya lett.
A „nagy, gyönyörű” pénzügyi csomagjának több mint ezer oldalas változatában szerepel egy javaslat, amely a külföldre irányuló pénzátutalások 3,5 százalékos adóztatását írná elő.
Ennek okai a megelőző oltásokkal szembeni szkepticizmus, sok esetben az összeesküvéselméletek és a propaganda, de ma már a kormányzat intézkedései is, amelyek korlátozzák az oltásokhoz és a gyógyszerekhez való hozzáférést. Ezért újra fenyeget a kanyaró, a szamárköhögés, de az AIDS és más fertőző betegségek is.
Túlzás nélkül állítható, hogy a parkok azok a helyek a városban, ahova gyógyulni járunk, hogy megelőzzük a komolyabb betegségeket. De a parkokkal teli városokban nemcsak egészségesebb, hanem boldogabb emberek is vannak, ahol a kutatások szerint sokkal erősebb a közösségi élet.
Az intézedés az Alkotmányba ütközik, és egy kicsavart jogi értelmezésre alapul, amelyet egyelőre a bíróságok nem fogadtak el. A végső döntést a Legfelsőbb Bíróság mondja ki, és ha Trump javára ítél, azzal súlyos folyamatokat indíthat el.
Trump elnöki rendeletekkel kormányoz, amelyekkel a Kongresszust igyekszik megkerülni, az Alkotmányt különféle trükkökkel játssza ki, a bírósági ítéleteket pedig nem hajtja végre. Sok esetben már csak formális a demokrácia.
Az utazás veszélyessé vált mindenki számára a határokon alkalmazott új ellenőrzési technikákkal. Nagyon meggondolandó, hogy ki, mikor és miért hagyja el az országot, mert nem biztos, hogy vissza tud jönni. Még a turisták számára is kockázatos az Amerikába való beutazás.
Mexikó megpróbálja mérsékelni a mindkét országnak veszteségeket okozoó vámpolitikát, és csendesen szemléli a mexikói illegális bevándorlók kitoloncolását, amely Amerikának okoz több kárt.