Miért olyan népszerű külföldön képregényt olvasni?
És miért egyáltalán nem népszerű itthon?
Egyik beszélgetőpartnerünk Somogyi György, akinek a "Kittenberger" című képregénye épp az epizód megjelenése előtt nyerte el másodjára is az Év Legjobb Képregényének járó Alfabéta-díjat. Szóval az epizódban még csak egy díjról beszélünk, de azóta duplázott - irtó menő! :) Gyuri emellett forgatókönyvíróként is dolgozik, számos tévésorozat, díjnyertes tv film és mozifilm írója is. A másik beszélgetőpartnerünk Demus Zsófia, aki képregények szerkesztése mellett a Magyar Képregény Szövetség ügyeit viszi, és a Budapesti Nemzetközi Képregény Fesztivált szervezi.
A téma végül olyan gazdagnak bizonyult, hogy a beszélgetést végül 2 külön epizódra bontottuk!
Az első epizódban először kitárgyaljuk, ki milyen jó sztorival találkozott mostanában. Szóba kerül a "Minden, mindenhol, mindenkor" című multiverzumos őrültség, ami még most is fut a mozikban, illetve Cixin Liu: A háromtest-probléma című, zseniális science-fiction trilógiája.
Ezután kicsit tisztázzuk a fogalmakat: mit is pontosan a comic strip, mit takar a comic book vagy comics kifejezés, és hogy a graphic novel alatt mit értünk.
Ránézünk a globális képregénypiacra. Hogy melyik 4 ország uralja a globális piac több mint 90%-át. Próbáljuk megtalálni az okát, hogy itthon miért nem olvas kábé senki sem képregényt. Mondunk sikeresebb, több példányszámot eladott képregényeket is, mint a Királyok és keresztek vagy a Nyugat és zombik, de kénytelen-kelletlen summázzuk, hogy mekkora szakadék van egy külföldi képregény külföldi eladásai, és egy magyar képregény magyar eladásai között. Szerintem meg fogtok döbbenni.
Ezután mélyen beleássuk magunkat a Kittenberger képregénysorozatba. Hogy miről szól, és hogy mióta készül. Miért írták róla a lapok, hogy egy Rejtő kaland egy Vernei világban. Ami pedig a legfontosabb: hogy hogyan készül. Gyuri elmeséli, ők hogyan dolgoznak, és ezen keresztül leoszt nekünk egy komplett gyorstalpaló kurzust a képregények készüléséről.
Egy kis ízelítő a 2. epizódból:
- átdumáljuk, hogy mely képregények érnek fel a művészi kategóriába és melyek működnek edukációs céllal is, és miért?
- közben sok izgalmas képregényt fogunk ajánlani, amit akkor is érdemes elolvasnod, ha még soha az életben nem fogtál a kezedbe képregényt!
- a kreatív játékban Gyuri hoz majd egy önálló sztorit, aztán együtt rakunk össze spontán egy másikat, amiben az Egri csillagokat pimpeljük fel némi természetfelettivel, hogy még inkább elszabaduljon a pokol! :)
Támogasd az epizódok felvételét egy jelképes összeggel:
patreon.com/SztoriPodcast
Kittenberger képregény:---
Magyar Képregény Szövetség:
Budapesti Nemzetközi Képregény Fesztivál:
https://fesztival.kepregenyszovetseg.hu/
https://www.facebook.com/kepregenyfesztival/
---
Köszönjük a zenéket: Mary Popkids, Martin Grand és Saverne.
---
Kövesd a Sztori Podcast-ot mindenhol:
Facebook: facebook.com/sztori.podcast
Zárt csoport: facebook.com/groups/sztori.klub/
Instagram: instagram.com/sztori.podcast
---
Hirdetés és együttműködés:
peter@showcast.tech
www.showcast.tech