Emlékszel az Utazók című sci-fi kalandfilmre, amiben a főszereplőt befektetik egy orvosi vizsgálatot végző gépbe, ami automatikusan megállapítja a pontos diagnózist? A legtöbben azt gondolnánk, ez lesz a jövő! A mesterséges intelligencia azonban nem tud pontos diagnózist felállítani és kezelést meghatározni, mindig szükség lesz egy orvosra a teljes körű kórmeghatározáshoz és a megfelelő gyógymód megállapításához. Az emberi tudás és a szofisztikált döntési képesség ezen a területen nem helyettesíthető.
Dr. Meskó Bertalan maga is sci-fi rajongó. A The Medical Futurist Institute vezetőjeként célja megvizsgálni, hogy a sokszor csak elrugaszkodott vízióként értelmezett tudományos-fantasztikus technológiák hogyan valósíthatók meg és ültethetők át a gyakorlatba. A változás a legtöbbször nem egy nagy ugrással, hanem több apróval kezdődik. Gondoljunk csak arra, hogy a mindennapjaink részét képező okoseszközeinkre ma már milyen könnyen letölthető egy-egy egészségügyi alkalmazás – például alvásmérés, okosébresztés, pulzusszámlálás – és ezek használatával milyen szignifikáns életmódbeli minőségjavulás érhető el. A szakemberrel közösen átgondoljuk, hogy mit vártunk el korábban és mit várunk el most az orvos-beteg kapcsolattól, hogyan rendezheti át ezeket az elvárásainkat a telemedicina és a digitális platformokon történő kapcsolattartás. Jelenleg nemcsak a betegek, de az orvosok is félnek az új technológiáktól és a mesterséges intelligenciától. Pedig nem kellene! A technológiai fejlesztések ugyanis nem kiváltják vagy megszüntetik az egészségügyi ellátást, csupán eszközöket kínálnak a hatékonyabb működésre. Beszélünk a járványokról, azok előrejelzésének lehetőségéről és arról is, hogyan utazhatunk a járvány után. Lesz-e immunitás-útlevél?
Ha neked is fontos az életminőséged és szeretnél tájékozottabb lenni az egészségügy jelenlegi és jövőbeli változásairól, ne hagyd ki ezt a részt! Most és a következő évben is számos izgalmas témával vár a RE:FACT Podcast.