Az Mfor.hu, a Privátbankár.hu és a Piac és Profit podcastja gazdaságról, közéletről.
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Sok nagyvállalat hosszútávon megtérülő befektetésként tekintenek a fenntartható működésre. Ezeknél a vállaltoknál már most a része a fenntarthatóság a hosszútávú üzleti stratégiának. Két olyan nagyvállalat gyakorlatát vettük górcső alá, akik saját szektorukban meghatározó szereplőnek számítanak. A beszélgetésből az is kiderül, hogy jó ESG jelentést akkor lehet összeállítani, ha a vállalat már a gyakorlatban is fenntartható működés elvei szerint hangolja a napi működését. A Klasszis Podcast vendége Suba Levente, a K&H csoport fenntarthatósági vezetője és Várkonyi Diána, a Magyar Telekom tőkepiaci kapcsolatokért felelős HUB vezetője.
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.Az egyre nagyobb zavar jeleit mutató kormánypárt utolsó fegyverei egyikéhez nyúl: a növekvő árak kormányzati letörésével próbálja visszaédesgetni a választókat. De mire lesz ez elég? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Bózsó Péter és Wéber Balázs újságíró.
Provokáció vagy baráti gesztus Orbán Viktor részéről Netanjahu budapesti fogadása? Magára nem tartja érvényesnek a szabályokat a magyar kormány. Jönnek az adatok: akkor ennyit a fantasztikus évről? De mi van, ha már az adatokat is kozmetikázzák? Baj. Egymást tapossák a pártok a vidéki szavazatokért, ezért tolja a szélsőjobboldali témákat a Fidesz? Magyar Péter meddig tud hallgatni? Trump is odavert egyet a magyar gazdaságnak is, de a száj- és körömfájás katasztrófát hozhat. E témákról is vitakoztak a Klasszis lapcsoport újságírói, Bózsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát friss adásában.
Az árrésstop lehetséges hatásainak elemzése előtt egy másik aktuális témával indult az adás, miután Nagy István agrárminiszter közvetlenül a felvétel előtti nyilatkozatában nem tartotta kizártnak, hogy a ragadós száj- és körömfájás miatt a teljes magyar állatállomány kipusztulhat. Ez ugyanakkor az árrésstopra is kihathat – hogy hogyan, azt részletesen megvilágította Raskó György. Aki egyúttal elmagyarázta, miért nem akkora botrány, hogy a 200 forintos termelői tej akár 550-ért kerül a boltok polcaira (ahogy azt Orbán Viktor emlékezetes Facebook-posztjában kipoentírozta), miközben az agárközgazdász sokkoló számokkal is illusztrálta, hogy miért is messze nálunk a legmagasabb az élelmiszerinfláció az Európai Unióban. Kiderült, miért lehet találkozni korábban nem látott vevőkkel a hazai diszkontokban, miközben jutott idő egy, az ukrán élelmiszerdömpinggel kapcsolatos tévhit eloszlatására is.
Mi zajlott itt évekig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainál és cégeinél, amelyek átláthatatlan és kontroll nélküli működésére a független sajtó után az Állami Számvevőszék jelentései újra rávilágítottak? Hova lett 500 milliárd forint közpénz? A Klasszis Podcast vendége Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője volt.
A tavaszi állampapír-lejáratok és az élénkülő infláció újra a megtakarítások felé fordította a figyelmet. A Klasszis Podcastben a részvénybefektetésekben gondolkodóknak adott támpontokat Liener Gábor, a Raiffeisen ügyvezetője.
Valóban új világrend köszöntött be Donald Trump újabb elnökségével? Mi motiválja az amerikai elnököt, mi a legnagyobb hibája, és ki lehet-e, szabad-e vele egyezni? Mi lesz a transzatlanti szövetséggel? Túléli-e a mostani viharokat a NATO? Szabad-e fegyverkezni az adósság növelésének és a szociális kiadásoknak a rovására?Tényleg közeleg-e a fegyverszünet Ukrajnában, és mi lehet ennek az ára? Milyen biztonsági garanciákat kaphat Ukrajna és kitől? Mi lesz az Oroszország által bekebelezett ukrán területek sorsa? Ki lehet-e, ki szabad-e egyezni Moszkvával?És persze nem utolsósorban: melyek a magyar érdekek Ukrajnával kapcsolatban? Milyen motivációk mozgatják a magyar kormányt? Árulás vagy sem, amit csinál? Fennáll-e a veszély, hogy Nyugatról Keletre sodródunk?Erről és még sok minden másról is kérdeztük Gyarmati Istvánt.
A piacok jól fogadták a jegybankelnökváltást, persze ahhoz a dollár gyengülése is kellett, hogy a forint euróval szembeni árfolyama több napon át a 400-as szint alatt maradjon. De mi lesz a jövőben? Képes lesz a tavaly év végén még kormánytag Varga Mihály független maradni, ellenállni például a pénzügyminiszteri teendőket is magához vonó, ám a gazdasági növekedést hajszoló Nagy Márton nyomásának, ha azok veszélyeztetik az MNB inflációs céljait? Eköré fűztük fel a Bod Péter Ákos egyetemi tanárral, közgazdásszal folytatott beszélgetésünket, amely során lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője felidézte, milyen volt, amikor ő került a jegybankelnöki székbe. És persze jutott idő a gazdaságpolitika elemzésére is. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 71. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.