Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?
Vissza

097. boreout: a krónikus unalomtól is lehetsz beteg

Vissza

097. boreout: a krónikus unalomtól is lehetsz beteg

Nov 02. | 79 perc

Egészség és fitnesz Mentális egészség
00:00:00
/
01:19:54

"A munkahelyi kiégés, vagyis a burnout-szindróma valószínűleg sokatok számára ismerős, de mi a helyzet a boreout-szindrómával? A boreout-szindróma a munkahelyi krónikus unalom jelensége.

Az unalom egészen jól kezelhető és bírható abban az esetben, ha csak átmeneti állapotról van szó. Azonban ha ez állandóvá válik, és például minden egyes nap azzal a tudattal megyünk be a munkahelyünkre, hogy ma sem lesz semmi dolgunk, és ez vár ránk holnap is, és azután is, akkor jelentkezhet a boreout-szindróma.

A jelenségről először két svájci üzleti tanácsadó, Philippe Rothlin és Peter Werder írt. A szerzők szerint a boreout három elemből tevődik össze, melyek tartós és együttes jelentkezése esetén boreout-szindrómáról beszélhetünk:

az unalomból, a kihívások hiányából és az érdeklődés hiányából.

A munkavállaló a tényleges munkavégzés helyett próbálja valahogy elütni és kitölteni az előtte álló tengernyi időt, a céltalan órákat. A semmittevés pedig olykor fárasztóbb tud lenni, mint a tényleges munkavégzés. Ha pedig az elvétve kiadott feladatok elvégzése nem is igényel különösebb mentális erőfeszítést, akkor elvégzésük sem okoz sikerélményt és elégedettséget, hanem inkább erősíthetik az amúgy is meglevő fásultságot és érdektelenséget.

Ilyenkor a munkavállaló feleslegesnek, haszontalannak érezheti jelenlétét – ezért egy idő után el is veszti lelkesedését, lendületét és motivációját, és munkájára úgy tekint, mint egy szükséges rosszra, amit valahogy át kell vészelni, túl kell lenni rajta.

Káros hatással van a munkavállaló testi-lelki jóllétére, önbecsülésére, jövőképére, és a munkahelyével szembeni hozzáállására is. Ezért akár rövid, akár hosszú távon tervezünk a munkahelyünkkel, a saját fejlődésünk és érdekünk miatt érdemes megtennünk a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a helyzet megváltozzon.

köszönet Szeles Magdolnának és a mélylevegő projektnek a gyorstalpalóért. 

a mai vendégem Zsanett 26 éves.

Németországban dolgozott HR-esként 3 évig egy családi vállalkozásban, ahol már hamar észrevette, hogy a nyugdíjas légkör nem tesz jót neki.

A főnök viszont (nárcisztikus módon) manipulálta érzelmileg és kiemelkedően magas fizetéssel tartotta sakkban, csak azért, hogy maradjon.

A jó fizetés neki sokat számított, mivel az ország legszegényebb régiójából jött, ahol úgy nőtt fel, hogy a szüleinél mindig pár ezer forintokon ment a vita, rengeteg dolgot nélkülözniük kellett. Ő másmilyen életet akart. Úgy hitte, a pénz boldoggá fogja tenni.

A semmittevésért olyan jól keresett, hogy egyszerűen nem volt képes femondani, egészen addig amíg bele nem betegedett az unalomba.

Jelenleg a könyvén dolgozik, amiben ezt a 3 munkaévet írja le, ez segít neki fedolgozni ezt az egészet.

- - - - - - - - -

kapcsolat:

ha szeretnél velem együtt dolgozni: banandras.hu

iratkozz fel a heti HAC hírlevélre!

csatlakozz a HAC közösség fb csoporthoz!

kövess az instagramon @halottnakacoach!

adásnapló és blog: halottnakacoach.blog

ADNI JÓ - legyél te is mecénás!

egyszeri támogatás:

paypal.me/halottnakacoach

revolut: @andrasban

iratkozz fel a halottnak a coachra a patreonon exkluzív tartalmakért és támogasd a munkámat havi 1 kávé árával!

patreon.com/halottnakacoach

köszönöm // andrás


Tovább a podcast oldalára