egyre több élsportoló lép vissza a versenyzéstől, mert nem bírja a pszichés nyomást. először arra kaptam fel a fejem, amikor Naomi Osaka a francia openen nem jelent meg a sajtótájékoztatón mentális egészségre hivatkozva, majd visszalépett.
nyáron a tokiói olimpián nagy port kavart az amerikai tornász szupersztár Simone Biles visszalépése. azt mondta nem bízik a testében, reszket, nem tudja a gyakorlatot elvégezni, pedig korábban olyan akrobatikus elemeket mutatott be, mint előtte senki.
egyrészt örömteli, hogy a sportoló bálványaink is elkezdtek beszélni a mentális egészség fontosságáról, másrészt pedig bátoríthat minket, földi halandókat, hogy a teljesítménykényszer, egy megmérettetés, a folyamatos nyomás igen is lehet túl sok - még a bajnokoknak is.
az a kérdés foglalkoztat, hogy mikor érdemes visszalépni, illetve mit tudunk tenni a lámpaláz ellen, mi van ennek a hátterében?
a műsor vendége a téma szakértője, dr. Hruska Emese zenepszichológus, zenész és egyetemi oktató aki a perfekcionizmusból phd-zott. van egy podcastja is (azaz kettő angolul) a perfactionist.
vele beszélgetek a lámpalázról, a túlzott teljesítmény elvárásról és az ehhez kapcsolódó szorongásról, ami minket hétköznapi embereket is érint.
linkek:
Emese honlapja: https://perfactionist.org/
Brené Brown: https://brenebrown.com/
könyv: Fejben dől el - Sportpszichológia mindenkinek
-------------------------------------
iratkozz fel a haC hírlevélre!
csatlakozz a haC podcast közösség fb csoporthoz!
kövess az instagramon @halottnakacoach!
minden egy helyen: banandras.hu
ADNI JÓ - legyél te is mecénás!
egyszeri támogatás: paypal.me/halottnakacoach
hívj meg havi egy kávéra: patreon.com/halottnakacoach
köszönöm // andrás