Ne csak olvasd, hanem hallgasd is az idén 23 éves Greenfot! https://greenfo.hu/hirek/podcastok/ Ez itt a zöld podcast, melyet bárhol és bármikor elérhetsz. Kövesd a zöld iránytűt és iratkozz fel!
Mi a kapcsolat a földpolitika, az energiapolitika és a demokrácia között? Hogyan hat a klímaváltozás a nemi egyenlőtlenségre? Mi az az ökológiai igazságosság? Melyik a jobb politikai szervezési forma a klímaváltozás kihívásaival szemben, a demokrácia vagy az autoriter állam? Az Orbán kormány konszolidációjának egy fontos része volt a földzsákmányolás. Mekkora az ideális és fenntartható mezőgazdasági birtok? Kik az organigarchák? A szociális tűzifa, mint az álszent zöldrefestés eszköze.
Sarkadi Péter szerkesztő beszélgetőtársai:
Gonda Noémi, kutató a Svéd Mezőgazdasági Tudományos Egyetem Város és Vidékfejlesztési Tanszék.
Bori Péter, doktorandusz és kutató a Közép-Európai Egyetem Környezetpolitikai és Környezettudományos tanszék.
A Pilis – Visegrádi hegységek kétéltűinek monitorozása 2001 óta tart. A Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság 23 éves munkája alatt trendszerű jelenségeket is észleltek. A megfigyelt tavak jelentős részéből fokozatosan eltűnt a gyepi béka, mely faj Magyarországon a hűvösebb, csapadékosabb régiókat kedveli. A kutatók feltételezése szerint a visszaszorulás elsődleges oka a klímaváltozás. Miből áll ez a munka? Mit jelez nekünk a gyepi béka megfogyatkozása? Hogyan állíthatnánk meg e káros folyamatot? Mire lenne szükség a vízvisszatartási programokon kívül – nemcsak a pilisi erdőkben? Többek között ezekről is beszélgetünk a mai podcastban. Tartsanak velünk a száradó – csendesedő erdőbe a biodiverzitás nyomába. Sarkadi Péter vendégei: Sallee-Kereszturi Barbara Humánökológus, a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság szakmai kommunikációs referense, és
Dr. Kovács Tibor ökológus - zoológus, természetvédelmi szakértő, a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság elnöke.
Minden negyedik európai olyan épületben lakik, ahol a beltéri levegő minősége elmarad a nemzeti szabványoktól, és több mint 30 millió polgár él túl sötét lakásban, ami negatív hatással lehet mind a mentális, mind a fizikai egészségre. Minden ötödik hazai lakás penész problémával küszködik. Hogyan lehetnek egészségesebbek és fenntarthatóbbak épületeink?
A felújítás költsége miért jó befektetés a jövőbe? Erre is választ ad a VELUX Csoport Egészséges épületek barométere, mely 9 éve követi nyomon az európai otthonok állapotát. A 2024-es kiadás már minden főbb épülettípusra (otthonok, iskolák és kórházak) kiterjed, és betekintést kínál az épületek és használóik egészségi állapotába. E tanulmányról, ill. ennek kapcsán az európai és a hazai épület/ lakás helyzet anyagi, egészségügyi, energetikai vetületeiről is beszélgetünk a mai podcastban, amiből kiderül az is, hogy kinek üzlet az ingyenes födémszigetelés, hogy mennyivel csökkenti a mélyfelújítás az energiaszámláinkat, hogy miért kontraproduktív a kormány rezsicsökkentése, hogy miért nehéz terep a családpolitikával kombinált állami felújítási politika, és még sok húsbavágó téma is szóba kerül a pályázatoktól a szemléletformálásig.
Sarkadi Péter vendégei:
Pálffy Anikó a Magyar Energiahatékonysági Intézet szakmai vezetője, és
Kovács Gábor a Velux közügyek és fenntarthatóság vezetője.
A 4 millió fölötti hazai lakóépület állomány nagyon rossz energetikai állapotú. Az Európai Unió 3%-os mélyfelújítási rátát vár el a mostani 1%-nál is kisebb arányhoz képest, ami évi 120-130.000 hazai lakást jelent, de ehhez számos tényező szükséges: egyszerű és kiszámítható felújítási programok, elegendő szakember, innovatív magánfinanszírozási megoldások, az energetikai tanúsítványok hozzáférhető adatbázisa, a lakók meggyőzése a megtérülésen túl és az energiaszegénység kezelése. Mindeközben 2025-től már nem támogatható EU-s forrásból a régi gázkazánok cseréje. A kihívásokról és megoldásokról szólt a REDay 2024 -azaz a Renovate Europe Day és a Hazai Épületfelújítás Napja 2024 konferencia, melyet október 9-én az Európai Elnökség hivatalos partnerrendezvényeként a rendezett meg a Magyar Energiahatékonysági Intézet, azaz a MEHI. Podcastunkban Sarkadi Péter vendége Horváth Áron, a MEHI ügyvezetője és Tibor Dávid, az ÉVOSZ-HÉT azaz az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége Hazai Építőanyag-gyártó Tagozat elnöke, és a Masterplast elnök-vezérigazgatója sok témát érint: Mi az az EKR HEM Hitelesített Energiamegtakarítási rendszer? Kinek, miért éri meg az ingyenes padlásfödém szigetelés? Lehet ezt használni a homlokzatszigetelésre is? Milyen szociálisan igazságosabb otthonfelújítási támogatási programok kellenének? Mire elég a mostani 7 milliós otthonfelújítási program? Jó, vagy rossz lépés a kormánytól, hogy felszabadítja a magánnyugdíjpénztárakba betett pénzeket, melyeket egy éven át fel lehet használni lakás vásárlásra/felújításra? Mire jó az épületenergetikai tanúsítvány? Mennyi szakember van? Auditor kevés, de kivitelető szakember van elég a 2 éve megtorpant építőiparban. Miért káros, és mennyire veti vissza a zöld célokat a rezsicsökkentés? 2025-től már nem támogatott a gázkazán csere, 2040-től pedig megszűnik az otthoni gázkazánok használata.
Balatoni körkép/kórkép: elkésett vízparti terv, a Tihanyi félsziget totális tönkretétele/beépítése és az egyre sósodó víz. Az ex köztársasági elnök és az agrárminiszter szerint így lehet kamuzással öntözéses pénzt tarhálni az EU-tól, és a homokhátsági kamuvíztározós fideszközeli mutyik. A hivatalos magyar EU elnökségi hiányzó témáit a civilek pótolják. Nem akkumulátorellenesnek kell lenni, hanem magyarpártinak –a miniszter dönthet a lakosok feje fölött: veszélyes akkuhulladék dilemmák az orbáni ökogyarmaton. Itt az új nemzetközi botrány a vegyszermultik “féltitkos” adatbázisa. Újságírás vagy kormánypropagandista zöldrefestés?
Hírháttér podcastunkban e témák híreiről és ezek hátteréről beszélgetünk:
Sarkadi Péter szerkesztő vendégei: Bodnár Zsuzsa az Átlátszó újságírója és Báthory Róbert újságíró, a Szabad Európa főmunkatársa
Klímaváltozás: aszály után árvíz. Római-part és árvízvédelem, mobilgát vagy Nánási-Királyok útja. Borisz ámokfutása, árvízi politika, tömeges fecskehalál, a hülyeség és a klímadezinformáció határtalan. Az LMP végjátéka - merre tovább zöldpolitika? Magyarország a villanyautó-paradicsom? Túlturizmus kontra helyi lakosok – airbnb csata Terézvárosban is. Radioaktív áramvámpír a Microsoft.- ezek hírháttér podcastunk mai fő témái. Sarkadi Péter szerkesztő beszélgetőtársai: Lukács Csaba újságíró, a Magyar Hang lapigazgatója és Zsuppán András a Válasz Online újságírója.
Íme a recept: végy egy 57 éves kiállítás- és konferenciaszervező céget, mely ma már a hazai és közép-kelet európai kiállítási piac kiemelkedő szereplője, egy 265 tagot tömörítő több mint 30 éves környezetvédelmi érdekvédelmi szervezetet, és egy hiánypótló innovatív ötletet. Gyúrd össze, és október 1-én meglátjuk, mi sül ki belőle. Pontosabban a mai beszélgetésből már sok minden kiderül a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban október 1-3 között megrendezendő ENVIRONTEC powered by ÖKOINDUSTRIA 1. Nemzetközi környezetipari, hulladék-, vízgazdálkodási és fenntarthatósági szakkiállításról.
A tematikákról, ingyenes belépőkről, és egyéb érdekességekről Sarkadi Péter beszélgetett Márki Enikővel, a főszervező HUNGEXPO Zrt. kiállításigazgatójával, és Hankó Gergellyel, a társszervező Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége ügyvezető igazgatójával.
Kapcsolódó cikkünk a grenfon >>>
ITT TÁMOGATHATJA MUNKÁNKAT:
Hogyan változtatja meg a hazai turizmust a klímaválság? Változatlan kibocsátások esetén egy nagy szobafogsággá válhat a nyár. Az elsivatagosodásellen azonnal tenni kell – tombol az aszály a Homokhátságon. A kijavított ruhákat bárki elviheti, a rossz farmerből székkárpit lesz a gödöllői városi civil házban működő Zöld Varrodában. Akkugyártás: már a kormány szerint sem jó az eddigi gyakorlat. Hevesen népszavazás lesz a BYN vegyi üzeméről. Kínai, és angol-ausztrál környezetszennyezés Szerbiában. Nem kell beszarni! Nevessük ki a gyalázkozókat! Civil megemlékezés az Ökotárs Alapítvány házkutatásának 10. évfordulóján.
Pert nyert a greenfo és a Szabad Európa a fideszes mórahalmi polgármester ellen.
Hírháttér podcastunkban ma e hírekről és ezek hátteréről beszélgetünk:
Sarkadi Péter szerkesztő beszélgetőtársai: Bodnár Zsuzsa az Átlátszó újságírója és Horn Gabriella újságíró a Szabad Európa rovatvezetője
2024 szeptember 8-án este pár tucat civil aktivista és szimpatizáns gyűlt össze Budapest belvárosában a Szerb utcában az Ökotárs Alapítvány irodája előtt. Az összejövetel apropója egy emblematikus esemény, a Norvég Alap civil támogatásainak szétosztása miatt az Ökotársnál tartott házkutatás 10 éves évfordulója. Ekkor, 2014. szeptember 8-án lépett ki Móra Veronika, az Ökotárs igazgatója rendőrök gyűrűjében az alapítvány irodájának kapuján, a teljes magyar sajtó jelenlétében, itt és ekkor indult be látványosan a civil szervezetek tíz éve tartó Orbán kormány általi kormányzati ellehetetlenítése, innen jutottunk mára a putyini mintájú szuverenitásvédelmi törvényig. A megemlékező civilek mellett a színpadra kiálltak az alapítványok azon munkatársai is, akik már akkor is itt dolgoztak, és azóta is itt vannak, hogy egy sokszínű és szabad országért tegyenek mindennapi munkájukkal. Összeállításunkban megszólalnak: Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója Bodoky Tamás, az Átlátszó főszerkesztője Nun András, az Autonómia Alapítvány igazgatója Dojcsák Dalma aTASZ ügyvezető igazgatója Demeter Áron az Amnesty International Magyarország kutatási és kommunikációs igazgatója és a rendezvény moderátora:
Illés Márton az Autonómia Alapítvány program mts.
Az adást Sarkadi Péter szerkesztette.
Beton és Balaton, az ezer sebből vérző Balatoni Vízparti Terv és a csopaki kikötő. Luxuslakóparkok és a felmelegedő tó. Mit kellene tenni azért, hogy a Duna minél inkább fürdésre alkalmas legyen? Mitől fenntartható egy olimpia? Mit tanulhatna Párizstól Budapest? Mennyire irreális álom a magyar olimpia? Óriási bajban az akkuipar,
amire a magyar jövő épülne. Zsákutcás túltolt orbáni akkumulátoripar és a sivatagosodó Debrecen. Mitől tort az orbáni e-autótámogatási rendszer? Kiszáradó
alföldi folyóink: vésztározók helyett a talajban őrizzük meg a vizet. A kínai modell bedönti Magyarországot? Győrffy Balázs személyében egy agresszív politikai gengszter távozik a közéletből. Az LMP a Fidesz fiókpártocskája lett.
Kell-e Magyarországon valódi zöld párt? Milyen a hatékony zöldpolitika? Vitézy Dávid kontra Lázár János és a behalt MÁV. Ezek hírháttér podcastunk mai fő témái. Sarkadi Péter szerkesztő beszélgetőtársai:
Csécsi László újságíró, a Magyar Hang online felelős szerkesztője, és
Zsuppán András a Válasz Online újságírója.