Ne csak olvasd, hanem hallgasd is az idén 23 éves Greenfot! https://greenfo.hu/hirek/podcastok/ Ez itt a zöld podcast, melyet bárhol és bármikor elérhetsz. Kövesd a zöld iránytűt és iratkozz fel!
Tojáshéjól cementet? Hát ez még messze van. De a darált,szárított háztartási hulladékkal való mészkő hevítés már bevált gyakorlat. A Királyegyházi cementgyár nagyobb CO2 kibocsájtó, mint Pécs városa. Hogyan lehet ezen változtatni?
A rómaiak tökélyre fejlesztették, mára a Föld egyik legnagyobb szennyezője lett. Az épített világunk alapja a cement. A víz után a beton a második legtöbbet használt anyag a Földön, ami cementből készül. Ha a cementgyártás egy ország lenne, akkor a legnagyobb szennyezők közül csak Kína és az Egyesült Államok előzné meg. A globális szén-dioxid-kibocsátás kb. 7 %-áért a cementgyártás a felelős. Ezért is nagyon fontos kérdés, hogy mennyire lehet a cementet zöldíteni? A nagyon energiaigényes cementgyártásnál nagyot lépett a Holcim Magyarország a zöld energia felhasználásában: 2025. április 10-én átadták az ID Energy Group beruházásában megvalósult naperőművet, melynek köszönhetően a Királyegyházi Cementgyár teljes kapacitású működésekor az energia közel egyharmadát megújuló forrásból kapja.
Hogy ennek miért van nagy jelentősége? – többek között erről beszélgetünk a mai podcastban.
Sarkadi Péter szerkesztő beszélgetőtársai:
A Holcim Magyarország Kft részéről
Hoffmann Tamás ügyvezető igazgató
Kutas Gábor beszerzési vezető
Az ID Energy Group: részéről: Vásárhelyi Endre – projektfejlesztési vezető
Világhy Miklós – eszköz- és portfóliómenedzsment vezető
A hazai civil társadalom legszervezettebb része a környezet-természetvédelmi szektor. A zöldek immár 34. éve más-más városban tartják országos találkozóikat. 3 éve pedig díjazzák a mozgalomért legtöbbet tevőket.
A Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek Együttműködése (Zöld Civil Együttműködés) 2025-ben is meghirdette a Zöld Civil Díjat, amellyel olyan személyek munkáját ismeri el, akik kiemelkedő tevékenységükkel hosszú távon hozzájárultak a hazai zöld civil közösségfejlődéséhez és a környezetvédelem ügyének előmozdításához. Az idén a Zöld Civil Díjakat Lajtmann Csaba és Erdődiné Visnyovszky Ágota a 2025-ös Országos Zöld Találkozón adták át Salgótarjánban a József Attila Művelődési Központ színháztermében június 20-án.
Szeretettel gratulálunk (a zöldek körében csak "Farek"-nek becézett) dr. Farkas István Tamásnak, a Magyar Természetvédők Szövetsége társelnökének és (a zöldek körében csak "Luki"-nak becézett) Lukács Attilának, az E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület vezetőjének a Zöld Civil Díjhoz, amelyet három évtizedes kiemelkedő tevékenységükért, amellyel hosszú távon hozzájárultak a hazai zöld civil közösség fejlődéséhez és a környezetvédelem ügyének előmozdításához ítélt oda a Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek Együttműködése.
Hangfelvétel és fotó: Sarkadi Péter
A Greenfo zöld hét hírháttér podcastjában kéthetenteújságíró kollégákkal megbeszéljük az általunk fontosnak ítélt, esetleg a hírfolyamban a politikai és bulvárhírek árnyékába került, ám mindennapjaink szempontjából nagyon fontos hírek hátterét, összefüggéseit. Íme a mai témák:
- Ökológiai katasztrófa zajlik a szemünk előtt, a Parajdi tragédia: mennyi ebben az emberi felelősség? Hogyan, ésmennyiben érint ez minket?- Kortünet/kórtünet: Orbán tétlen rendőrsége és egy védett terület illegális kaszálása. - Épített környezetünk: nem örült a miniszter és az államtitkár, hogy feljelentettem őket – likvidált orbániműemlékvédelem.
- Szelektív biznisz: 33 milliárdot kaszált a Mohu a szétdobált palackokon.
- A nagy napelemes kérdés: idén 15 ezren esnek ki a szaldóból, vajon mihez kezdhetnek? - Óriási az igény a közösségi kertekre, túljelentkezés van minden ágyásra
- Újabb támadás az Akadémiai kutatóhálózat ellen
Sarkadi Péter szerkesztő beszélgetőtársai:
Horn Gabriella újságíró, a Szabad Európa rovatvezetője,és Lukács Csaba újságíró, a Magyar Hang lapigazgatója.
Zöld hét hírháttér podcast sorozatunkban most is újságírókollégákkal beszéljük meg az általunk fontosnak ítélt, esetleg a hírfolyamban a politikai és bulvárhírek árnyékába került, ám mindennapjaink szempontjából nagyon fontos hírek hátterét, összefüggéseit. Íme a mai témák:
MÁV: késések és extraprofit a NER-nek. Továbbra is az autóés környezetszennyező akkuiparba tömi a közpénzt a kormány. Orbáni rezsihazugság a gázszámláinkon is. Felülvizsgálaták a Radó Dezső Tervet. Merre továbbFertő-tó és Kaszásdűlő? Gólyaállományunk válságos helyzete.Többek között e témákat járja körbe Sarkadi Péterszerkesztő beszélgetőtársaival: Bodnár Zsuzsanna újságíróval, az Átlátszótól, és Zsuppán Andrással a válaszonline újságírójával.
Mik voltak az elmúlt hónap legfontosabb környezetvédelemmel kapcsolatos Európai Uniós történései? Ezekről beszélget Sarkadi Péter Zöld Brüsszel című sorozatunkban, melynek májusi részében is szakértő vendége Jávor Benedek, aki 2014 - 2019 közöttPárbeszédes európai parlamenti képviselő volt a Zöldek frakciójában, azt megelőzően magyar országgyűlési képviselő. Jávor nyolc éve él Brüsszelben, jelenleg Budapest főváros brüsszeli képviseletének vezetője.
Íme a májusi témáink:
Elindult az orbáni támadás a szabad sajtó és a civilek ellen.
Hogyan látják Brüsszelben Budapest Putyinizálódását?
Jó úton halad a 2030-as klímacélok elérése felé az unió?
Hogy áll most az EU versenyképességének és dekarbonizációjának terve?
A génszerkesztett (NGT) növények és az Európai Unió jogi szabályozása.
Hogy áll a Paksi beruházás?
Közeledik az EU biodiverzitás stratégiájának félideje – hogyállunk?
Zöld építészet témakörben gyakran pozitív példa a híres Bosco Verticale (Függőleges erdő) Milánó ikonikus épülete, egy parkosított toronyház, egyedi a maga nemében. Zöldnek zöld – csak éppen fenntarthatónak nem mondható, mert anövényeket ilyen körülmények közt tartani közel áll a kínzáshoz, és elképesztően drága: a lakók havi 1000 eurót, kb. ötszörös árat fizetnek közös költségként. Mondhatni zöldre festés, vagy a jómódúak álságos zöldülése -áll azEnergiaklub minapi FB bejegyzésében. A BoscoVerticale egy része irodaházként üzemel. Vajon mennyi az igazság a bejegyzéssel kapcsolatban? Mennyire zöld egy zöld épület? Zöldiroda – de milyen áron? Mitől lesz egy irodaház "élő tér"? Hogyan járul hozzá az irodai dolgozóktesti-lelki jóllétéhez a zöldfelület? Mennyiben fenntartható az aktív és a passzív zöldtető? Milyen kültéri-beltéri megoldásokkal figyel az irodai dolgozókra a CPI?
Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat a mai podcastban Sarkadi Péter szerkesztő és vendége: Budai Henrietta, a CPI Hungary fenntarthatósági managere, „net zéró nagykövet” , aki korábban 7 évig vezette a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) operatív munkáját titkár-ügyvezetőként.
Átláthatatlan átláthatósági törvény. Tarvágásos erdőirtás kormánygaranciával.Pekingnél is szennyezettebb több magyar falu levegője. Természetvédelem-kontralakópark juhoknak. Annyira visszaesett a magyar gazdaság, hogy klímabajnokká váltunk.
Ezek a Greenfo mai zöld hét hírháttér podcastjának fő témái. Ma is újságíró kollégákkal beszélgetünk az általunk fontosnak ítélt, esetleg a hírfolyamban a politikai és bulvárhírek árnyékába került, ám mindennapjaink szempontjából nagyon fontos hírekről, ezek hátteréről, összefüggéseiről. Sarkadi Péter szerkesztő beszélgetőtársai:Horn Gabriella újságíróval, a Szabad Európa rovatvezetője, Csécsi László újságíró, a Magyar Hang online felelős szerkesztője.
Közel fél év kihagyás után újraindult a Greenfo zöld héthírháttér podcast sorozata. Most is kéthetente újságíró kollégákkal megbeszéljük az általunk fontosnak ítélt, esetleg a hírfolyamban a politikai és bulvárhírek árnyékába került, ám mindennapjaink szempontjából nagyon fontos hírek hátterét, összefüggéseit. Íme a mai témák:
Visszaszerezhető a szétlopott közvagyon? Tájpusztítás és túliparosodás.Az állam ismét a haveri hulladékkoncesszor hóna alá nyúl. Törvényi szintre emelné a természetpusztítást az Orbán-kormány.
Az ivóvíz, vagy a természet védelme az elsődleges a Duna-mentén?
Zöld álmok a budakeszi Álomvölgyben.
2 év után végre felszámolják az illegális akkuhulladék-raktárat.
Gárdonyi MOL olajszennyezés, és eltékozolt uniós milliárdok a budapesti árízvédelemben.
E témákat járja körbe Sarkadi Péter szerkesztő beszélgetőtársaival:
Bodnár Zsuzsanna újságíróval, az Átlátszótól,és Zsuppán Andrással a válaszonline újságírójával.
Zöld Brüsszel címmel új sorozat indul itt a greenfon. SarkadiPéter szerkesztő szakértő vendége Jávor Benedek, aki 2014 - 2019 között Párbeszédes európai parlamenti képviselő volt a Zöldek frakciójában, azt megelőzően magyar országgyűlési képviselő. Jávor nyolc éve él Brüsszelben, jelenleg Budapest főváros brüsszeli képviseletének vezetője. Vele havontabeszélgetünk majd az aktuális Európai uniós zöld támákról. Íme az első adás témái:
-az omnibusz javaslattal felhigított Európai Green Deal,
-megfeneklett energiahatékonyság, háborús prioritások,
- Trump EU-s politikát módosító ámokfutása,
- megfizethető lakhatási program, kormányokat kikerülő, közvetlen önkormányzati támogatási rendszer,
- „Népi ökopolitika, mindenkinek!” – az új zöld politika 3 pillére: Élők Földje, Szociális méltóság, emoratikus ellenállás.
Közel fél év kihagyás után újraindul a Greenfo zöld hét hírháttér podcast sorozata. Most is kéthetente újságíró kollégákkal megbeszéljük az általunk fontosnak ítélt, esetleg a hírfolyamban a politikai és bulvárhírek árnyékába került, ám mindennapjaink szempontjából nagyon fontos hírek hátterét, összefüggéseit. Íme a mai témák:
Tarvágás a védett Natura 2000-es nyírségi erdőben. Hol áll most a MOL gárdonyi olajszennyezése? Az évesmagyar GDP 2 %-ával tömjük ki az ázsiai akkumultikat. Mennyit ér egy tenyérnyi zöld? – a lakossági zöldfelületek szerepe. Tényleg mehet a zsíros pizzásdoboz is a szelektívbe. A hagyományos autók jóval gyakrabban hibásodnak meg, mint a villanyautók. 13 balatonnyi víz hiányzik- kutak víz nélkül – az Alföld nem lesz olyan, mint volt.
E témákat járja körbe Sarkadi Péter szerkesztő beszélgetőtársaival:
Horn Gabriella újságíróval, a Szabad Európa rovatvezetőjével, és
Lukács Csaba újságíróval, a Magyar Hang lapigazgatójával.