A Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Balogh Pétert, a STRT Holding vezérigazgatóját, és Siklós Bencét, a Peak tanácsadóját fogadta. A műsorban a Z generáció pénzügyi szokásait, kihívásait és lehetőségeit járták körül, és azt hogyan lehet jól elindulni a vagyonépítés útján fiatalon — és milyen hibákat érdemes elkerülni.
A fiatalok természetes közege a digitális világ - a Z generáció rendkívül érett digitálisan, viszont a pénzügyi tudatosság gyakran nem tart lépést ezzel. A Peak tapasztalatai szerint:
A Peak Financial Wellness programja a fiatalok pénzügyi edukációját célozza meg:
Balogh Petya szerint sosem túl korai elkezdeni. Sőt, „A locsolópénzt is érdemes befektetni.”
A digitális befektetési platformok, mint például a Lightyear, lehetővé teszik, hogy pár ezer forinttal is el lehessen indulni, alacsony díjakkal és könnyen kezelhető módon. A cél nem az azonnali meggazdagodás, hanem a szokás kialakítása és a kamatos kamat erejének megismerése - és kihasználása.
A fiatalok egyre inkább nem a Lamborghinit és a Rolexet hajszolják, hanem a valódi szabadságot. Ezt képviseli a FIRE-mozgalom (Financial Independence, Retire Early):
Bár a kriptovaluták sok fiatalt vonzanak, nem mindegy, hogyan közelítik meg a témát. Bence saját példája is mutatja: érdemes tanulni, utánajárni, és tudatosan választani. De: „Nem mindenkinek való a kriptó, és nem ott kell kezdeni.” - mondta Balogh Petya.
Petya szerint az első befektetések kulcsfontosságúak: ha rossz élményt szerez a fiatal, könnyen elmegy a kedve az egésztől. A cél tehát az, hogy jó eszközökkel, jó időben, kis összeggel és biztonságosan induljanak el a befektetés világában.
A beszélgetés végén abban mindkét szakértő egyetértett: minél hamarabb elkezd valaki takarékoskodni és befektetni, annál...