Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?

Fintech Világa

Fintech Világa

Vissza

Fintech Világa

Fintech Világa

Üzlet Hírek Üzleti hírek Technológia

A Fintech Világa egy hetente megjelenő rádióműsor és podcast, amely betekintést nyújt a nemzetközi fintech piacok innovatív megoldásaiba - legyen az egy formabontó termék, egy szofisztikált megoldás vagy egy úttörő vállalkozás.

Epizódok

1-10 megjelenítése a(z) 790 elemből.

A Fintech Világa adásában Érczfalvi András műsorvezető és Csányi Kristóf, a Peak tanácsadója Balogh Pétert, startuppert, befektetőt és mentort hívta meg szakértőnek. Az adásban a magyar és európai fintech startup ökoszisztéma aktuális helyzetét, kihívásait és jövőbeli lehetőségeit elemezték közösen, és azt, mitől lesz jó egy fintech startup.

A fintech területen világverseny zajlik. Európa helytáll és lépést tart az innovációval - az EU egy szigorúan szabályozott piac, ugyanakkor ez támogatja is a startupokat és az innovációt. 

A fintech forradalom már elkezdődött, az igazi áttörés azonban még várat magára Balogh Péter szerint. Az EU-ban és Magyarországon a jelenlegi fintech megoldások főként kényelmesebbé, gyorsabbá és olcsóbbá teszik a pénzügyeket. Azok az innovációk viszont még nem születtek meg, amelyek alapvetően átalakítják a pénzügyi szolgáltatásokat és az azokhoz való hozzáférést.

„Éveken belül azt fogjuk látni, hogy a bankolás egy alapvető, unalmas szolgáltatás lett. Az igazi érték a fölé épülő szolgáltatásokban lesz.” – mondta Balogh Péter az adásban.

Magyar fintech ökoszisztéma – kicsi piac, nagy lehetőségek?

Magyarország fintech szempontból kis piac, nagyon telített, és nehéz nagy növekedést elérni pusztán a hazai együttműködésekkel. Ebből adódóan főleg azok a fintech startupok lehetnek sikeresek, amelyek korán nemzetközi terjeszkedésbe kezdenek – mint ahogyan a SEON és a PastPay is tették.

Ugyanakkor a magyar kockázati tőke piac is szűkös. Kevés a tőke, a befektetők pedig komoly elvárásokkal bírnak, például a jogi és hatósági megfelelés tekintetében - ezek pedig nagyon költségesek lehetnek. Ezek a tényezők jelentősen megnehezítik, hogy nemzetközi sikersztorik szülessenek a hazai startup szférában.

Moneymotion – Közép-Európa legnagyobb fintech eseménye

Az adásban szó esett a közelgő Moneymotion konferenciáról, amelyet március 27-28-án rendeznek meg Zágrábban. Ez Közép-Európa legnagyobb fintech eseménye, ahol több mint 1500 résztvevő és 900 cég találkozik, és 20 startup méri össze erejét. Balogh Péter a startupverseny egyik zsűritagjaként fog résztvenni az eseményen.

És milyen egy jó fintech startup Balogh Péter szerint?

Az adás záró szakaszában Balogh Péter elmondja, milyen fintech startupokat keres befektetőként, és mitől lesz egy fintech vállalkozás vonzó a tőkebefektetők szemében. A teljes adás az alábbi Spotify linken visszahallgatható.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Siklós Bence, a Peak tanácsadója a kriptopiac jelenlegi állapotáról, valamint a kvantumszámítógépek jelentette fenyegetésekről beszélgettek.

Stratégiai bitcoin készlet vagy digitáliseszköz-tartalék?

Donald Trump múlt héten arra utasította a Digitális Eszközökért Felelős Elnöki Munkacsoportot, hogy a bitcoin (BTC) és az ether (ETH) mellett az XRP-t, a solanát (SOL) és a cardanót (ADA) is vegyék fel az amerikai stratégiai kriptovaluta-tartalékba. A hír hatására az érintett kriptovaluták árfolyama hirtelen megugrott, ám a piac nem sokkal később korrigált.

Trump korábban már beszélt egy nemzeti bitcoin készlet létrehozásáról, amelynek célja a BTC felhalmozása és megtartása lett volna kormányzati szinten. Azonban a most aláírt rendelet nem kizárólag a bitcoinra összpontosított, hanem általánosan a digitális eszközökre, ami komoly felháborodást váltott ki a “bitcoin maximalisták” körében.

Miért esett vissza a piac?

A március 2-án bejelentett stratégiai tartalék kezdetben hatalmas optimizmust keltett, de a piac gyorsan visszaesett a bejelentést megelőző szintekre - sokan ismét bennfentes kereskedésre gyanakodtak.

A piac egy tipikus “buy the rumor, sell the news” mintát követett (azaz a hírekre való rali, majd gyors profitrealizálás). Bár Trump bejelentése rövid távon izgalmat keltett, a stratégiai tartalék törvénybe iktatása hónapokig eltarthat, így a hatása egyelőre bizonytalan.

Kvantumszámítógépek vs. Bitcoin 

Az adásban a kvantumszámítógépek potenciális veszélyeiről is szó esett. A hagyományos számítógépekkel szemben (amelyek egymás után, sorban végzik az egyes számításokat), a kvantumszámítógépek képesek egyszerre több lehetőséget is vizsgálni a szuperpozíció elvének köszönhetően. Ez a jelenleg használt titkosítási algoritmusokat - beleértve a Bitcoin titkosítási rendszerét - is veszélyeztetheti.

A Microsoft nemrég bemutatta a Majorana 1 kvantumchipet, amely potenciálisan felgyorsíthatja a Bitcoin kvantum-rezisztenssé tételét. Ha a chip meghaladja az 1 millió qubites kapacitást 2027-2029-re, elméletileg képes lehet feltörni a jelenlegi titkosítási rendszereket, ha elég ideig futtatják. A szakértők szerint a kvantumszámítógépek veszélye valós, de a Bitcoin közösség már most dolgozik a hosszú távú megoldásokon.

Megoldási lehetőségek:

  • Hard fork vs. Soft fork: A Bitcoin közösség inkább a soft fork mellett áll, amely fokozatos frissítést tesz lehetővé anélkül, hogy két részre osztaná a hálózatot, ami a hard fork bevezetésével járna.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A mesterséges intelligencia rohamos fejlődése új korszakot nyit a technológiai világban, és egyre inkább meghatározza a fintech szektort is. A Fintech Világa adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója beszélt arról, hogyan válik egyre élesebbé az USA és Kína versenye az AI fejlesztések terén, és milyen hatása lehet ennek a pénzügyi szektorra.

Kína előretörése, és az OpenAI válasza

Az utóbbi hónapokban hatalmas hullámokat vetett a kínai AI modellek térnyerése, különösen a DeepSeek új fejlesztései. Bár az OpenAI továbbra is dominálja a piacot, a kínai technológiai szektor egyre gyorsabb ütemben fejlődik. Valamint egyre több mainstream média foglalkozik a kínai fejlesztésekkel is.

A DeepSeek AI bejelentései óriási visszhangot váltottak ki. Az OpenAI azonnal reagált, és új modelleket dobott piacra, hogy fenntartsa vezető szerepét. Ez a rivalizálás az iparági szereplők számára is kulcsfontosságú: vajon milyen platformokra érdemes építeni a jövő fintech megoldásait?

Az AI és a fintech kapcsolata – gyorsabb, olcsóbb, hatékonyabb?

A mesterséges intelligencia nem csupán a technológiai óriások versenyének eszköze, hanem a fintech szektor számára is hatalmas lehetőségeket tartogat. A DeepSeek egyik különlegessége például az, hogy lokálisan is futtatható, vagyis az adatbiztonsági aggályok egy részét kiiktatja. Ez óriási előny lehet olyan iparágakban, ahol az adatvédelem kiemelten fontos, például a banki és biztosítási szektorban.

Ugyanakkor az is látszik, hogy a nyugati pénzügyi világ óvatos a kínai AI megoldásokkal szemben. A nagybankok és fintech cégek továbbra is az OpenAI és az amerikai fejlesztések felé hajlanak, részben az adatbiztonsági és geopolitikai aggályok miatt.

USA kontra Kína – A szabályozás is beleszól?

A mesterséges intelligencia fejlődése nemcsak technológiai, hanem politikai kérdés is. Az Egyesült Államok már most is fontolgatja a kínai AI modellek szigorú szabályozását. Egy friss törvényjavaslat szerint akár húsz év börtön és egymillió dolláros bírság is kiszabható lehet arra, aki kínai AI technológiát használ az USA-ban.

Ez a tendencia pedig egyértelmű irányba mutat: a világ két részre szakad az AI fejlesztések mentén, és Európa helyzete ebben a versenyben meglehetősen bizonytalan.

A fintech cégek számára a következő időszak kulcskérdése, hogy melyik AI platformra építenek. A nyugati világ szereplői számára az OpenAI és az amerikai fejlesztések továbbra is dominánsak maradnak, míg Ázsia és Délkelet-Ázsia egyre inkább a kínai technológiai óriások megoldásait választja.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A magyar KKV szektor egyik legfontosabb támogató ökoszisztémáját építi a BUPA, amelyet harmadszor már díjazott a Mastercard. A Fintech Világa adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója Kovásznai Ádámot, az MBH Bank – BUPA üzletágvezetőjét látja vendégül.

Az MBH Bank beyond banking üzletága, a BUPA immár harmadik alkalommal nyerte el a Mastercard – Az Év Bankja verseny egyik díját. A BUPA digitális platformja évről évre bizonyítja, hogy egy komplex üzleti ökoszisztémát épít, amely valódi segítséget nyújt a magyar mikro- és kisvállalkozások számára. Ezzel „Az év üzleti szegmensének szóló programja” díjat sorozatban másodszor nyerte el a BUPA.

Egy magyar KKV jobb keze

A BUPA elsődleges célja, hogy megkönnyítse a vállalkozások életét, legyen szó cégalapításról, finanszírozásról vagy adminisztratív feladatokról. Tavaly a platformot a digitális vállalkozásalapítás forradalmasításáért díjazták. Idén pedig a kkv-k finanszírozásának egyszerűsítésében betöltött kiemelkedő szerepéért kapta meg az elismerést.

A BUPA az MBH Bankkal közösen segít a vállalkozásoknak eligazodni az elérhető pénzügyi lehetőségek között, legyen szó:

  • EU-s forrásokról és állami támogatásokról,
  • pályázati tanácsadásról és workshopokról,
  • finanszírozási lehetőségekről, amelyek biztosítják a vállalkozások hosszú távú működését és növekedését.

A cél az, hogy a vállalkozók minél kevesebb időt töltsenek adminisztrációval, és a vállalkozás működésével foglalkozhassanak.

Sokat fejlődött a BUPA az elmúlt években

A BUPA kezdetben a vállalkozásindítás megkönnyítésére fókuszált, mára azonban egy teljes körű támogatórendszerré nőtte ki magát. Az MBH Bank hátterével biztosítja a szükséges pénzügyi támogatást és stabilitást, miközben a vállalkozások igényeire szabott megoldásokat kínál.

Az idei év egyik kiemelt célja a Demján Sándor Program támogatása. A BUPA olyan csomagokat kínál az érdeklődő vállalatoknak, amelyek a pályázatírási tanácsadástól egészen a finanszírozás elköltéséig támogatást nyújt.

A BUPA sikere nem véletlen: az innovatív gondolkodás, az ügyfélközpontúság és a folyamatos fejlesztések együttesen tették a platformot a magyar kkv-k egyik legfontosabb pénzügyi és üzleti támogatójává.

Az adásban Kovásznai Ádám betekintést nyújt abba is, hogy mi a BUPA sikerének titka, és milyen kedvező együttműködést sikerült kialakítani az MBH Bank - BUPA - Peak között. A teljes adás az alábbi Spotify linken visszahallgatható.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Az új generáció pénzügyi szokásairól több adásban is esett már szó. Ezúttal a Fintech Világa eheti adásában Érczfalvi András műsorvezető és Csányi Kristóf, a Peak tanácsadója Konczér Esztert, az OTP Bank fiatalság stratégiájáért felelős product owner-t látták vendégül.

A fiatalok az egyik legfontosabb célközönsége a legtöbb piaci vállalatnak. A bankok, kimondottan a hagyományos (inkumbens) intézmények esetében ez különösen fontos. Az előző 5-10 évben ugyanis a neobankok komoly kihívói lettek a hagyományos pénzintézeteknek, különösen a fiatalok, új bankszámlások akvirálásával. 

A fiatal ügyfelek megszerzésének egyik kulcsa a pénzügyi oktatás lehet - ez az OTP Bank fiatalság stratégiájának is az egyik fontos eleme. Konczér Eszter betekintést nyújtott a Bank fiatalokkal kapcsolatos “Junior Tracking” kutatásába, és az erre épülő stratégiába is.

Hogyan segíthetjük a fiatalokat a pénzügyi tudatosságban?

Az OTP célja, hogy a szülőket és a fiatalokat is támogassa a pénzügyi edukációban. A fiatalok legtöbbször a szülőktől és családjuktól tanulják el a pénzügyi szokásokat. Ezek ugyanakkor gyakran nem megfelelőek vagy károsak. Magyarországon az oktatási rendszerekben kevés szerepet kap a pénzügyi oktatás, a szülők azonban sok esetben maguk sem pénzügyileg tudatosak.

A helyzetet nehezíti, hogy hazánkban a pénzügyek gyakran tabu téma a háztartásokban. Ez tovább nehezíti a fiatalok helyzetét, hogy megértsék a mindennapi pénzügyek alapjait, és jó szokásokat tudjanak kialakítani.

A szülők szerepe a példamutatásban kulcsfontosságú, ezért nagy hangsúlyt fektet az OTP Bank a szülők oktatására, segítésére is.

Korán megismerkedünk a pénzzel

A pénzügyi tudatosság alacsony Magyarországon, ennek ellenére nagyon fiatal korban találkozunk már a pénzzel. Az OTP Bank kutatásai szerint 7 éves kortól kezdenek el pénzt kezelni a gyerekek, főként a suliban a büfében.

Kutatásukban a 16-30 éves korosztályt kérdezték és vizsgálták. A korosztály pénzügyi terveiről készült kutatás szerint sokan borúsan látják a jövőt: bizonytalanok abban, hogy lesz-e lehetőségük lakást vagy autót venni.

Ennek ellenére a megtakarítás iránti igény erős, de sokan nem tudják, hogyan kezdjenek neki. Emellett az új generációk gyakran más célokat tűznek ki, mint a korábbiak:

  • A klasszikus célok (lakás, autó) még mindig jelen vannak, de egyre többen gyűjtenek mobilitásra, élményekre, utazásra.
  • A vésztartalék fontossága is megjelenik náluk – felismerték, hogy fontos az anyagi biztonság.

A teljes adás az alábbi Spotify linken visszahallgatható.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A közösségi finanszírozás évek óta trendi a fintech szektorban. Egy esemény most Magyarországra is elhozta. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Csányi Kristóf, a Peak tanácsadója Szeles Nórát, a CEE Summit szervezőjét látja vendégül.

A Central European Ecosystem Summit eseményét és a crowdfunding (közösségi finanszírozás) kiemelkedő szerepéről szólt a Fintech Világa adása. A rendezvény immár negyedik alkalommal került megrendezésre, célja, hogy támogassa a közép-európai startup-ökoszisztéma fejlődését, és bemutassa, hogyan válhat a közösségi finanszírozás a régió innovációs motorjává.

A rendezvény fókuszában az „Ecosystems vs. Economies – here comes the Crowd” témakör volt. Összesen 12 országból érkezett 50 előadó osztotta meg tapasztalatait arról, hogyan formálhatják a startupok és kreatív vállalkozások jövőjét a közösségi finanszírozás lehetőségei. Az előadások és panelbeszélgetések során az ökoszisztémák és a hagyományos gazdasági modellek közötti különbségeket, valamint a crowdfunding növekvő szerepét is vizsgálták.

A crowdfunding előnyei: Egy új gazdasági paradigma

A közösségi finanszírozás nemcsak alternatív tőkebevonási lehetőség, hanem egy új gazdasági paradigma, amely:

  • Demokratizálja a tőkebevonást, lehetővé téve, hogy kisbefektetők is részt vegyenek innovatív projektek finanszírozásában.
  • Nemzetközi piacokra nyit kaput, hiszen az online platformokon keresztül bárki támogathat egy ötletet, bárhol a világon.
  • Közösséget épít, közvetlen kapcsolatot teremtve az induló vállalkozások és célközönségük között.
  • Gyorsabb és rugalmasabb, mint a hagyományos finanszírozási formák, és olyan projekteket is támogat, amelyekre a kockázati tőke nem nyitott.

Díjazott startupok

Az eseményen kiemelkedő startupokat is díjaztak. A Colossyan, az Év Startupja, a Scoutlabs pedig az Év Deeptech Startupja lett Magyarországon. A díjazott startupok nemcsak a közösségi finanszírozás sikerét bizonyítják, hanem a régió startup-ökoszisztémájában rejlő potenciált is.

Bankok és fintech cégek együttműködése

Az eseményen kiemelt figyelmet kapott a bankok és fintech cégek közötti partnerség is. Míg a fintechek gyorsaságukkal, innovációjukkal és ügyfélközpontúságukkal tűnnek ki, addig a bankok stabilitásukkal és tőkeerejükkel járulnak hozzá a közös sikerekhez. A Peak kerekasztal-beszélgetése rávilágított arra, hogyan születhetnek új, innovatív pénzügyi szolgáltatások ezen együttműködések révén. 

A teljes adás az alábbi Spotify linken visszahallgatható.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Donald Trump beiktatását nagyon várta a kripto szektor, a kriptókra vonatkozó kormányzati intézkedések “késésének” hatására azonban negatívan reagált a piac. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Siklós Bence, a Peak tanácsadója beszélgetnek a kripto szektor kilátásairól.

Január 20-án a bitcoin elérte történelmi csúcsát, 109 321 dollárt, a Trump-adminisztráció kripto-barát kormányzatra vonatkozó ígéreteinek hatására. A piac azonban gyors korrekciót mutatott, az árfolyam 100 ezer dollár alá esett, amit a kormányzati intézkedések késlekedése és az amerikai államadósság körüli bizonytalanság okozott. Az adásban bemutatjuk, mi áll a háttérben, és milyen forgatókönyvek várhatók a bitcoin és más kriptovaluták jövőjében.

DOGE és Elon Musk új szerepe

A memecoin szegmens is jelentős veszteségeket könyvelt el, de a Dogecoin árfolyama Trump egyik meglepő rendeletének köszönhetően újra emelkedni kezdett. A rendelet értelmében Elon Musk vezetésével létrejött a Department of Government Efficiency (DOGE) a kormányzati kiadások csökkentésére fókuszálva. A szervezet nevét a Dogecoinnal kötik össze sokan, amely Musk kedvenc kriptója - emiatt jelentős kritikát is kapott. A szervezetnek egyébként nem indul könnyen a működése, számos jogi perrel kell azonnal szembenézniük.

Mi állhat Trump terveinek útjában?

Bár Trump kripto-barát politikát ígért, számos kihívás akadályozhatja az ígéretek gyors megvalósítását:

  • Szabályozási késedelmek: A jogi keretek kialakítása időigényes, és a hiányuk bizonytalanságot okozhat a befektetők körében.
  • Makrogazdasági tényezők: A globális gazdasági lassulás, az infláció és a kamatlábak emelkedése tovább növelheti a piaci volatilitást.
  • Recessziós várakozások: Az USA és a világgazdaság növekedési kilátásai gyengülnek, amit a geopolitikai feszültségek és a kereskedelmi konfliktusok tovább súlyosbíthatnak.

Az adásban részletesen elemezzük:

  • Milyen hatással lehet Trump gazdaságpolitikája a kriptopiacra?
  • Miért hullámzik a memecoin piac, és mi állhat a zuhanások hátterében?
  • Milyen trendeket indíthatnak el a memecoin-alapú ETF-ek?

A teljes adás az alábbi Spotify linken visszahallgatható.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Siklós Bencét, a Peak tanácsadóját látta vendégül, akivel Donald Trump beiktatásának kriptopiacra gyakorolt hatásáról beszélgettek.

Egekben a bitcoin 

A bitcoin (BTC) január 20-án új történelmi csúcsot ért el: 109 321 dollárra emelkedett, amit egyértelműen a Trump-adminisztrációval kapcsolatos kripto-barát várakozások tápláltak. Az árfolyam emelkedését a kampány során tett ígéretek hajtották, amelyek a szabályozási környezet tisztázását, valamint kripto-párti tisztviselők kulcspozíciókba helyezését vetítették előre. A piac már a január 13-i, 89 226 dolláros mélypont után elkezdte beárazni ezeket a várakozásokat, egészen a beiktatás napjáig.

Korrekció és bizonytalanság: Mi történt a beiktatás után?

Az optimista hangulatot gyorsan felváltotta a bizonytalanság. A BTC árfolyama Trump hivatalos beiktatását követően 100 000 dollárig korrigált, amit az alábbi tényezők vezéreltek:

  1. Hiányzó intézkedések: A kampányígéretek ellenére Trump első beszédében nem jelentett be konkrét lépéseket a kriptovaluták támogatására.
  2. Amerikai államadósság és fiskális kihívások: A költségvetési hiány és a hitelfelvételi plafon elérte a kritikus szintet, ami fokozta a piaci bizonytalanságot.
  3. Profitrealizálás: A befektetők nagy számban zárták pozícióikat, további nyomást helyezve az árfolyamra.

Az altcoinok még nagyobb csökkenést szenvedtek el, átlagosan 10 százalékos mínuszt produkálva, míg Trump memecoinjai, például a TRUMP és a MELANIA, ennél is meredekebben estek. A TRUMP memecoin értéke pár nap alatt 50 százalékot, míg a MELANIA 68 százalékot veszített értékéből. A bennfentes kereskedelemről szóló pletykák pedig tovább rontották a helyzetet.

A D.O.G.E. és Elon Musk szerepe

A memecoin-szegmens is jelentős visszaesést produkált, azonban a Dogecoin (DOGE) különleges figyelmet kapott Trump új, Elon Musk által vezetett kormányzati szervezete, a Department of Government Efficiency (D.O.G.E.) miatt. Bár a szervezet célja a kormányzati kiadások csökkentése, a kriptovaluták közvetlen támogatása nem került előtérbe.

Ennek ellenére a DOGE árfolyama az intézkedés bejelentését követően ismét megugrott, elérve a 0,4 dolláros szintet. Ugyanakkor a DOGE ellen több pert is indítottak, miszerint a szervezet megsérti a Federal Advisory Committee Act (FACA) törvényt, amely a szövetségi tanácsadó testületek működését szabályozza. Az intézményt azzal vádolják, hogy nem felel meg a törvényeknek, mivel nem biztosít megfelelő átláthatóságot a nyilvánosság felé.

Hogyan tovább?

Trump beiktatási beszédében és első rendeleteiben egyáltalán nem esett szó a kriptovalutákról. Ez csalódást keltett a piac szereplőiben, és további bizonytalanságot okozott. Szakértők szerint, ha Trump nem tesz rövid időn belül konkrét intézkedéseket (például bitcoin-tartalékok létrehozása), az a piac további eséséhez vezethet.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00