Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?

Fintech Világa

Fintech Világa

Vissza

Fintech Világa

Fintech Világa

Üzlet Hírek Üzleti hírek Technológia

A Fintech Világa egy hetente megjelenő rádióműsor és podcast, amely betekintést nyújt a nemzetközi fintech piacok innovatív megoldásaiba - legyen az egy formabontó termék, egy szofisztikált megoldás vagy egy úttörő vállalkozás.

Epizódok

1-10 megjelenítése a(z) 415 elemből.

A Nubank lett a legértékesebb tőzsdei fintech cég, a Revolut rekordot ért el, Messi pedig kétes kriptót népszerűsít az Instagramon. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója az elmúlt hetek fintech-érdekességeit foglalták össze.

A Nubank, brazíliai neobank történetét már szinte a kezdetek óta nyomon követjük a fintech.hu-n. Brazíliában a Nubank alapításakor (2013) 35 százalék körüli volt a bankszámlával nem rendelkező felnőttek aránya. Mára ez az szám lecsökkent 16 százalékra, amely részben a neobanknak is köszönhető - már 100 millió ügyféllel büszkélkedik a latin-amerikai régióban. 

Ezzel párhuzamosan a brazil fintech bevételei és nyeresége is folyamatosan növekszik. A növekedést a befektetők is nagyra értékelik, a Nubank piaci értéke ugyanis elérte a 63,9 milliárd dollár volt (07.15), megelőzve a PayPal-t (63,01 milliárd dollár). 

A PayPal számai ennek ellenére egyébként jobbak: 

  • ügyfélszám (427 vs 100 millió), 
  • árbevétel (29,2 vs 8 milliárd dollár)
  • nyereség (4,2 vs 1 milliárd dollár)

Az amerikai fintech pénzügyi mutatói általánosságban jobbak, viszont arányaikban megegyeznek. Ezzel szemben a Nubank azonban rendkívül magas növekedést mutat. A brazil fintech 79 százalékos bevételnövekedést könyvelt el az előző év azonos időszakához képest (2024 Q1 vs 2023 Q1). 

A Revolut is reflektorfénybe került

A neobankok sorra halmozzák a kiemelkedő eredményeket az utóbbi hónapokban. Nemrégiben a Revolut is közzétette a tavalyi évre vonatkozó eredményeit. A jelentésből kiderült, hogy a Magyarországon is népszerű neobank árbevétele 95 százalékkal növekedett 2023-ban 2022-höz képest. Ezzel a neobank árbevétele elérte a 2,2 milliárd dollárt. 

A vállalat bevételeinek növekedése a teljes cég értékét is növelik, és hírek szerint Nik Storonsky, a Revolut társalapítója és vezérigazgatója kapitalizálna a részesedésén. A vezérigazgató a Revolutban való tulajdonának egy részén tervez továbbadni.

A Fintech Világa legújabb adásában emellett szó esik arról is, hogy a fiatalok globális szinten Olvass tovább

00:00:00
/
00:00:00

A spot Bitcoin ETF-ek bevezetésével óriási mérföldkőhöz ért a kriptopiac. A kripto ETF-ek engedélyeztetése azonban itt nem állt meg. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Qayum Dánielt és Siklós Bencét, a Peak tanácsadóit látja vendégül.

A spot Bitcoin ETF-ek bevezetése

Az év elején a kriptovaluták ismét berobbantak a közbeszédbe a spot Bitcoin ETF-ek bevezetésének jóváhagyásával. Ez a lépés óriási mérföldkő volt a hagyományos pénzügyi szektor és az újvonalas kriptotér kapcsolatában. Az engedélyeztetés ugyanis a hagyományos befektetők számára is lehetővé tette, hogy egyszerűbben és biztonságosabban fektethessenek Bitcoinba. A spot Bitcoin ETF-ek bevezetése széleskörű elismerést kapott a pénzügyi világban, és jelentős előrelépést jelentett a kriptovaluták elfogadottságának növelésében.

Az Ether ETF engedélyezése

Bár a Bitcoin ETF bevezetése is hatalmas előrelépés volt, kevesen gondolták, hogy rövid időn belül újabb kriptovaluta ETF-ek követhetik. Azonban az idén májusban az SEC (Securities and Exchange Commission) engedélyt adott a spot Ether ETF bevezetésére is, ami újabb mérföldkő volt a kriptovaluták fejlődésében. Az Ether ETF bevezetése tovább növelte a kriptovaluták iránti érdeklődést és elfogadottságot, és újabb lehetőségeket nyitott a befektetők számára.

Újabb kriptovaluta ETF-ek a láthatáron

A Bitcoin és az Ether ETF-ek bevezetésének sikere után további kriptovaluták köré épülő ETF-ek bevezetésére is benyújtottak engedélyeztetési kérelmeket a vagyonkezelők. Például a Solana ETF bevezetésére vonatkozó kérelem is benyújtásra került. 

Az adásban továbbá szó esik arról, hogy a közelgő amerikai elnökválasztás miképp lehetett hatással a szabályozási környezet lazítására, a BlackRock hatalmas, kripto-ETF-ekből származó nyereségéről, valamint a piaci kilátásokról. A teljes adás az alábbi Spotify linken visszahallgatható.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Az Apple a kifinomult ügyfélélményről elhíresült techcég, most azonban egy óriási hiba miatt több milliárd forint kárt okoztak. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Qayum Dánielt és Csányi Kristófot, a Peak tanácsadóit látja vendégül.

Általában a kifinomult ügyfélélmény és páratlan design miatt kerül címlapokra az Apple. Most azonban Magyarországon egy hatalmas technikai malőr miatt szerepelt a bigtech vállalat: az Apple Pay-en keresztül 800 ezer bankkártyát terhelt jogtalanul az Apple. Több mint 2 milliárd forint értékben vontak le tévesen pénzt bankkártyákról, már az MNB is intézkedik ezügyben. Az Apple Pay-en itthon több mint 2,5 millió bankkártya van regisztrálva. 

A mobilfizetések globálisan is egyre nagyobb arányban vállalnak szerepet a pénzforgalomban. Magyarország pedig az éllovasok között van a digitális pénztárcák használatában arányaiban. Az egyik legnépszerűbb digitális pénztárca globálisan és hazánkban is az Apple Pay, az Apple saját pénzügyi szolgáltatása. 

Az Apple hírnevének valószínűleg nem fog nagyot ártani a hiba

A kaliforniai székhelyű tech-cég ugyanis sorra vezet be kiemelkedő pénzügyi szolgáltatásokat is, amelyek globálisan is nagy sikereket érnek el. Ilyen például a nemrégiben bejelentett “Tap to Cash” funkció is, amely nagyon egyszerű pénzátutalást tesz lehetővé Apple Cash számla birtokosok számára.

Emellett az Apple BNPL szolgáltatást is bevezetett, amely szintén jelentős népszerűségnek örvendett. A tavaly bevezetett szolgáltatást ugyanakkor nemrégiben bejelentették, hogy átalakítják.

Az adásban Qayum Dániel és Csányi Kristóf kivesézik az Apple fintech törekvéseit, és szót ejtenek a nagyvállalat legújabb AI fejlesztéseiről is. A teljes adás az alábbi Spotify linken elérhető.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója Kovásznai Ádámmal, a BUPA termékfejlesztési vezetőjével beszélgetnek a BUPA legújabb BNPL fejlesztéséről, és jövőbeli tervekről.

A BUPA nemcsak egy „beyond banking” platform, hanem egy fintech-megoldásokat integráló ökoszisztéma is, amelyet a Peak és a PastPay közreműködésével hoztak létre. Egyik jelentős újításuk, hogy bevezettek egy BNPL szolgáltatást a BUPA Marketplace-en. A BNPL lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy halasztott fizetési opcióval vásároljanak termékeket. A megoldás növeli a vásárlási hajlandóságot és a kosárértéket, hiszen a vásárlók később, akár kamatmentes részletekben fizethetnek. Az eladók pedig azonnal megkapják az eladott termékek ellenértékét.

Ezen kívül a BUPA platformon elérhető az online cégalapítás lehetősége is, amely forradalmasítja a vállalkozás indításának folyamatát. A BUPA lehetőséget biztosít a vállalkozóknak, hogy otthonuk kényelméből, egyszerűen és gyorsan alapítsanak céget. Mindezt elektronikus dokumentumkezelés és digitális aláírás segítségével.

Megjelent továbbá a BUPA kínálatában egy online könyvelőválasztó szolgáltatás is. A szolgáltatás célja, hogy segítsen vállalkozásoknak megfelelő könyvelőt találni és csökkentse az adminisztrációs terheket. 

Az új szolgáltatások és fejlesztések célja, hogy a BUPA egy teljeskörű, digitális üzleti platformmá váljon, amely hatékonyan támogatja a vállalkozások működését és növekedését.

Az adás során Kovásznai Ádámmal beszélgetünk a BUPA Marketplace működéséről, a BNPL szolgáltatás előnyeiről és jövőbeli terveikről, stratégiáikról. Ádám korábbi tapasztalatai a bank KKV csapatában különösen izgalmas perspekt&

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető, Suppan Márton, a Peak alapítója és Varga Krisztián, a Corvinus FinTech Center vezetője beszélgettek a fintech és az egyetem kapcsolatáról. A TrendFM-en hallható műsorban szóba került a Peak és a Corvinus együttműködése is.

Mai szemmel meglepő lehet, de egy 2017-es felmérés tanulsága szerint, a megkérdezett brit banki vezetők 90 százaléka egyáltalán nem is ismerte a fintech szót. Ennek fényében is előremutató a Corvinus FinTech Center 2017-es alapítása.

A Corvinus jelentős hangsúlyt fektet a fintech képzésekre

A Corvinus FinTech Center vezetője, Varga Krisztián szerint az intézmény kezdeti célja az volt, hogy oktatással és kutatással alátámasszák a fintech jelentőségét és minél jobban megismertessék azt a hallgatókkal. A FinTech Centernek azóta évről évre meg kell újulnia, hasonlóan a gyorsan változó fintech piachoz, ahol folyamatosan jelennek meg az újabb és újabb megoldások.

Jellemzően a gazdaságinformatikát hallgatók vesznek részt a Corvinus fintech képzésein. Ezenfelül az egyetem egy egyéves szakirányú továbbképzést is oktatnak, melyre tapasztaltabb szakemberek érkeznek a pénzügyi szektorból. A képzések szerves része, hogy vállalati partnerek érkeznek az órákra és megosztják gyakorlati tapasztalataikat is.

Hasonló konstrukció jellemző a vezető külföldi egyetemeken is. A műsor résztvevői szerint ez egy ideális modell ahhoz, hogy a hallgatók átfogó képet kapjanak a fintechről. Azonban, Suppan Márton többek közt arról is beszélt, hogy a UX/UI és a marketing terület nem jelenik meg a fintech képzéseken. Ez jelentős hiányosság, hiszen a sikeres fintech-ek gyakran nem technológiai megoldásaikban körözik le a bankokat, hanem épp a felhasználói élményben.

Peak - Corvinus együttműködés

Az egyetem Digitalizációs Projektek tárgya keretén belül a Corvinus a Peak-el is együttműködött. A hallgatók 10 héten keresztül csapatokban dolgoztak a Peak szakértői által hozott projekteken, mentorok támogatása mellett. A projektek egyik eredményeként, több cikk is készült melyek megjelentek a fintech.hu-n is.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Szeptemberben érkezik Magyarország első design konferenciája, amely azonnal nemzetközi szinten elismert szakembereket hoz össze Budapesten. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Qayum Dániel, a Peak tanácsadójával Mátyás Boldizsárt, a COMET kreatív igazgatóját, és a POV Budapest társalapítóját látja vendégül.

A POV Budapestet kevesebb, mint egy éve álmodták meg, azzal a vízióval, hogy egy nemzetközi szintű design konferenciát hozzanak Budapestre. A konferencia célja, hogy a vizuális művészetekkel foglalkozó szakembereket hozza össze, és fő témája az identitás tervezés. 

A konferencia, amelyet szeptember 19-20 között tartanak a Nemzeti Táncszínházban olyan neveket sorakoztat fel, mint a Pentagram, a new yorki Porto Rocha vagy a Wise, többek között. Jelenleg 20 előadóról számoltak be, ugyanakkor Mátyás Boldizsár elmondása szerint még lesznek meglepetések. 

Fintech szereplők is érkeznek a POV Budapest konferenciára

A fintech és a design kapcsolata szinte a kezdetektől gyökerezik. Amikor a 2010-es évek elején igazán berobbantak a különböző neobankok és fintech cégek, éppen a kifinomult és kitűnő megjelenéssel és ügyfél élménnyel tudtak piacot szerezni. 

Ennek egyik jeles példája a Wise, amely globális szintű pénzküldési szolgáltatóvá nőtte ki magát. A fintech egy éve ment át egy jelentős arculatváltáson, a POV Budapesten várhatóan erről is fognak beszélni. Emellett a Wise arculatváltásáért felelős design stúdió is előadást fog tartani. 

A Fintech Világa legújabb adásában szó esik további fellépőkről, eseményekről, valamint a fintech és a design kapcsolatáról is.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A stratégiaalkotás az élet számos területén megjelenik, a háborúktól a politikán át egészen a sportokig. Ugyanúgy a fintech világában is fontos szerepet tölt be. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Qayum Dánielt és Vargha Dánielt, a Peak tanácsadóit látja vendégül. 

A „stratégia” kifejezés a görög „strategos” szóból származik, amely „hadvezéri képességet” vagy a hadsereg vezetésének művészetét jelenti. Történelmileg a stratégia a katonai műveletekkel és a nagyszabású harcok tervezésével és irányításával volt kapcsolatos.

Idővel a fogalom fejlődött és kibővült, hogy különböző területekre, például az üzleti életre, a politikára és a sportra is kiterjedjen. Modern értelemben a stratégia olyan magas szintű tervre utal, amelyet a hosszú távú célok és célkitűzések elérésére terveztek az erőforrások hatékony elosztása és a komplex környezetben való navigálás révén.

A fintechek is képesek meglepő stratégiai fordulatokra

Az üzleti világban is meghatározó szerepe van a stratégiának, amely nélkül ritkán érnek el sikeretek vállalatok. A Monese, brit fintech pár éve meglepő stratégiai döntést hozott. A vállalat digitális banki szolgáltatásokat nyújt egy mobilappon keresztül, elsősorban külföldi vendégmunkásoknak. A vállalat 2 millió ügyféllel büszkélkedhet, és több száz millió tőkét vonzott külső befektetőktől.

Ennek ellenére friss hírek szerint a Monese kettéválhat: a vállalat mobilbanki szolgáltatási üzletága és a platform üzletága alakíthat külön cégeket. A Monese már 2021-ben állt neki a fizetési infrastruktúra platformjának létrehozásához a Mastercard és a Thought Machine segítségével. A kettéválás oka minden bizonnyal a vállalat veszteségeinek folyamatos növekedése.

Még nem egyértelmű, hogy a Monese az előbbi stratégiát fogja-e alkalmazni a veszteségek mérséklésére. Mindenesetre bármilyen lépést hoznak, a döntésük várhatóan az alábbi öt stratégiai irány mentén fog elhelyezkedni:

  1. Kék óceán stratégia
  2. Vörös óceán stratégia
  3. Play to Win stratégiai keretrendszer
  4. Kettős átalakulási (Dual transformation) stratégia
  5. Második motor (Second engine) stratégia
Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Bendarzsevszkij Georgot és Csányi Kristófot, a Peak tanácsadóit látja vendégül. A Peak küldöttsége Bakuba látogatott a Fintex Summit 2024-re, amelyen értékes kapcsolatok születtek.

A Fintex Summit 2024 nemrég zárult le Bakuban, Azerbajdzsánban, és lenyűgözően magas, 1500 fős résztvevői létszámot vonzott a banki, fintech és szabályozási szektorokból. Az esemény kiemelte az eurázsiai fintech szektor gyors növekedését és jelentős kapcsolatépítési lehetőségeket biztosított.

“Magyar-azeri fintech híd”

A Peak delegációjának egyik legnagyobb eredménye a magyar-azeri fintech bridge megállapodás aláírása volt, amely a két ország fintech ökoszisztémájának erősítését célozza. Ezt a stratégiai partnerséget a Magyar Nagykövetség segítette elő, és az Azerbajdzsáni Fintech Szövetség (AzFina), valamint a Magyarországi Fintech Hidak Nonprofit Kft. részvételével jött létre.

A 2024. május 16-án aláírt megállapodás tíz fő együttműködési területet határoz meg. Többek között pénzügyi szolgáltatásokat fiatalok számára, banki megoldásokat migráns munkások számára, valamint az AI integrációját a pénzügyekbe célozza. Az együttműködés új vállalkozások létrehozását, tudásmegosztást és a piaci kapcsolatok erősítését teszi lehetővé.

Az azerbajdzsáni fintech helyzete

A csúcstalálkozón kiemelt szerepet kapott Azerbajdzsán növekvő e-wallet ökoszisztémája is. Mivel a lakosság mindössze 46,26%-ának van bankszámlája, az eManat-hoz hasonló vállalkozások létfontosságúak. Az eManat például országszerte 3000 terminálon keresztül kínál széleskörű pénzügyi szolgáltatásokat a lakosságnak.

Az adásban szó esik még a megállapodás további lépéseiről, a magyar vállalatok piacralépésének segítéséről, valamint a fintech konferencia tapasztalatairól is.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Juhász Benedeket, a Peak operatív vezetőjét és a COMET ügyvezetőjét, valamint Muck Ivánt, az ff.next ügyvezetőjét látta vendégül, akik a Dubai Fintech Summiton szerzett tapasztalataikról meséltek.

Az ff.next, a Peak és a COMET már számos projekten dolgoznak együtt, többek között a Peak Parent & Child nevű családi banki termékén. A konferencián való részvétel során több nemzetközi bankkal is sikeres tárgyalásokat folytattak a Parent & Child bevezetéséről, valamint több régiós fintech céggel a digitális termékfejlesztési szolgáltatásaikról.

Virágzik a fintech piac Dubajban

Dubaj üzleti kultúrája nagy hangsúlyt fektet a személyes kapcsolatokra és mélyebb üzleti találkozókra, ami hosszú távú partnerségeket eredményez, emellett a világ minden pontjáról érkeztek résztvevők a konferenciára. Dubaj fintech ökoszisztémája jelentős növekedést mutat, a befektetések várhatóan évi 17,2 százalékkal fognak növekedni 2030-ra, elérve a 949 milliárd dollárt.

Dubaj előremutató szabályozási keretrendszert alakított ki, amely vonzza a fintech óriásokat és startupokat, elősegítve a dinamikus növekedést. Emellett a nyílt bankolás és a digitális pénztárcák integrációja gyorsan terjed, amely új lehetőségeket nyit a fintech szolgáltatók számára, hogy jobban kiszolgálják ügyfeleiket​.

A pénzügyi edukáció helyzete

Dubajban a pénzügyi edukáció kiemelt szerepet kap, különösen az olyan intézmények révén, mint a Dubai International Financial Centre (DIFC), amely számos oktatási programot és szakmai képzést kínál a pénzügyi szakemberek számára. Emellett a helyi bankok, mint például az Emirates NBD és a Dubai Islamic Bank, aktívan részt vesznek a közösségi pénzügyi oktatásban, workshopokat és szemináriumokat szervezve a lakosság pénzügyi műveltségének növelése érdekében​.

A Magyar Delegáció is képviseltette magát

Dr. Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke vezette a magyar fintech cégek delegációját a Dubai Fintech Summiton. A standnál több magyar fintech cég is bemutatkozott, többek között a Peak és az ff. next. A Magyar Fintech Szövetség, valamint a közel-keleti és észak-afrikai országok cégeit tömörítő MENA Fintech Szövetség képviselői strat&eac

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Ki lehet a Bitcoin megalkotója? Ki az a Satoshi Nakamoto? A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója a “Satoshi nyomában: ki lehet a Bitcoin titokzatos megalkotója?” kiadványt vették végig.

Az elmúlt hónapokban rendkívül felpörgött a kriptovaluta piac. Az év elején a SEC bejelentette, hogy engedélyezi a Bitcoin ETF létrehozását, így tőzsdén kereskedett befektetési alapot lehet létrehozni Bitcoinból. Ennek köszönhetően rengeteg új befektető jelent meg a piacon, mind lakossági, mind pedig intézményes szinten. Főleg az utóbbi, intézményi befektetők óriási pénzeket kezdtek el a Bitcoin kereskedelembe pumpálni. 

Az ETF-ek bevezetésének eleinte nem volt pozitív hatása a kriptovaluta árfolyamára. Egy kisebb várakozást követően azonban repülésnek indult a Bitcoin, és történelmi csúcsot is döntött. A sok jó hír ellenére botrányokból is volt elegendő az elmúlt fél évben a kriptopiacon.

Ki lehet a Bitcoin atyja?

A Bitcoin a legismertebb kriptovaluta a világon, de mára már talán az egyik leghíresebb pénzügyi eszköz is. Na de honnan ered a kriptó? Kihez, vagy kikhez köthető a Bitcoin születése? A kérdésre a “Satoshi nyomában: ki lehet a Bitcoin titokzatos megalkotója?” kiadvány adhat választ, amely a linkre kattintva ingyenesen elérhető.

A Bitcoin pontos eredetére máig nem tudjuk a választ, azonban vannak nyomok, amelyek bizonyos személyekre mutatnak. Ilyen például Nick Szabo, a magyar gyökerekkel rendelkező informatikus, vagy Dorian Nakamoto, egy japán nyugdíjazott rendszermérnök, többek között. 

Emellett több konteó is megjelent. Sokan olyan spekulációkat is világra hoztak, hogy a Bitcoin mögött az Amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (National Security Agency, NSA), vagy a Központi Hírszerző Ügynökség (Central Intelligence Agency, CIA) állhat. 

Amit biztosan tudunk, hogy 2008-ban látott napvilágot egy publikáció Satoshi Nakamoto álnéven, "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" címmel. Ezt követően 2009 január 3-án indult el a Bitcoin hálózat.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00