Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?
Vissza

AFR2.0: Változások a magyar fizetési rendszerben

Vissza

AFR2.0: Változások a magyar fizetési rendszerben

Sep 02. | 19 perc

Fintech Világa

Üzlet Hírek Üzleti hírek Technológia
00:00:00
/
00:19:34

Új mérföldkövet ért el az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR), ugyanis elérhetővé válnak a fizetési kérelmek és a QR kódos fizetések is. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Siklós Bencével, a Peak tanácsadójával és Horváth Balázzsal a RowanHill Digital partnerével beszélgetett az AFR jövőjéről lehetőségeiről.

AFR Mérföldkövek

Magyarországon több, mint négy éve, 2020 márciusában került bevezetésre az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR). A világon egyedülállóan, kötelező jelleggel. Azóta a segítségével a banki átutalások a nap 24 órájában, a hét bármely napján alig 5 másodperc alatt végbe mennek.

A rendszert elsősorban magánszemélyek tudták kihasználni, és bár új pénzforgalom nem keletkezett a meglévő rohamosan felgyorsult. Ezzel növelve a gazdaság hatékonyságát és az átutalások kényelmét.

Az eredetileg megszabott 10 millió forintos értékhatárt később 20 millióra bővítettek, ezzel kibővült az AFR kihasználtsága is. Nem rég azonban ennél is átfogóbb frissítés érkezett, aminek segítségével már fizetési kérelmek is küldhetőek, valamint úgynevezett Egységes Adatbeviteli Megoldásokkal (EAM) is fizethetünk.

Hogyan használhatjuk majd az új fizetési megoldásokat?

Könnyen elképzelhető, hogy egyes kereskedők a kártyás és készpénzes fizetés mellett felteszik elérhetővé teszik akár a QR kódos fizetést is. A műsor vendégei szerint azonban ez nagyban attól függ majd, hogy a gyakorlatban mennyire kényelmesek ezek a fizetési módok. Ugyan várhatóan a bankok mind lefejlesztik majd saját megoldásukat, ez nem biztos, hogy a gyakorlatban kényelmesebb lesz a kártyás fizetéseknél.

Ugyan az EAM fizetéssel járó díjak minden bizonnyal alacsonyabbak lesznek a kártyás tranzakcióknál, mégis a fizetésiélmény határozhatja meg milyen eséllyel terjed majd el a QR kódos fizetés.

A műsor szakértői szerint a fizetési kérelmek a a közüzemi számlák esetében, az EAM fizetések, pedig a kiskereskedelmi áruházak esetén terjedhetnek el.

Tovább a podcast oldalára