Az emelkedő kamatlábak, az infláció, a kiberbiztonsági kockázatok és a szabályozói környezet szigorodása a BNPL (‘buy now pay later’, azaz “vásárolj most, fizess később”) szolgáltatókat sem kíméli. Naponta érkeznek hírek a szektor zuhanó értékeltségű fintech cégeiről, de az is kérdéses, hogy a szolgáltatók bízhatnak-e a felhasználóik pénzügyi ismereteiben, felelős döntéseiben és legfőképp fizetőképességükben. A TrendFM-en is hallható Fintech Világa rádióműsor legújabb adásában Suppan Márton és Érczfalvi András műsorvezető vendége az egyik első hazai BNPL szolgáltatást, a PastPay-t fejlesztő Péntech ügyvezető igazgatója és üzletfejlesztési vezetője, dr. Réti Bálint volt.
A BNPL koncepció lényege, hogy online vásárlás során a vevőnek nem kell azonnal kifizetnie a termék árát: a szolgáltatások lehetővé teszik a vásárlók számára, hogy a fizetést egy későbbi időpontra halasszák, vagy a vásárlásokat kamatmentes részletekre bontva fizessék ki.
A "Buy Now, Pay Later" (BNPL) szolgáltatások, mint például az Affirm vagy a Klarna, robbanásszerűen terjedtek el, amikor az e-kereskedelem a világjárvány idején felélénkült, de most a növekvő kamatlábak és az infláció hatására bizonyos BNPL üzleti modellek életképessége kérdésessé vált. A felhasználók fizetőképességét is befolyásoló világpiaci helyzet azonban csak növeli a BNPL üzleti alkalmazásának értékét és létjogosultságát.
Hazánkban fontos fintech mérföldkő volt az első BNPL megjelenése, a PastPay, amely a Péntech digitális faktoring szolgáltató saját fejlesztése. A PastPay olyan webshopoknak és e-kereskedőknek szól, amelyek vállalatokat szolgálnak ki. A megoldás lényege, hogy a cégek rugalmas konstrukcióban, késleltetve rendezhetik fizetéseiket, ami segíti őket likviditásuk javításában és a késedelmes fizetések elkerülésében. A vállalatoknak a vásárlástól számítva 15-60 napjuk van a végösszeg befizetésére. A kereskedői oldal is jól jár, hiszen a BNPL konstrukciók bizonyítottan növelik a vásárlások átlagos kosárértékét és csökkentik kosárelhagyást is.
A Fintech Világa legújabb adásában szakértőink a BNPL szektor kihívásairól, a vállalati BNPL modellről és az ágazat jövőjéről beszélgettek.