A pénzügyi tudatosság hiánya manapság társadalmi probléma. Hatalmas összegeket veszíthetünk rossz döntések miatt, a csalók pedig kegyetlenül kihasználják a felkészületlenséget. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója Csányi Kristófot, a Peak tanácsadóját látják vendégül, aki a pénzügyi műveltség helyzetét mutatja be.
A pénzügyi tudatosság kérdése egy visszatérő téma a Fintech Világa adásokban. Világszinten ugyanis jelentős társadalmi problémát jelent a pénzügyi ismeretek hiánya, és sokan több százezer forintos károkat szenvednek el miatta.
A fintechszektor egyik legnagyobb erénye, hogy a pénzügyi rendszer forradalmasítása mellett átlátható és hozzáférhető pénzügyi szolgáltatásokat tesz lehetővé A Peak, magyar fintech szintén erre a problémára kínál megoldást, figyelemmel a fiatalok sajátos igényeire.
Az OECD néhány évente készíti el a globális pénzügyi tudatossági felmérését. A legutóbb kiadott, 2023-as jelentésből kiderült: az EU-ban csak Írország és Németország érte el társadalmi szinten a pénzügyi műveltségi minimum küszöböt.
A felmérésben résztvevőknek 5 kategóriában kell pénzügyekkel kapcsolatos kérdésekre válaszolniuk. A felmérésen összesen 100 pontot lehet elérni, és 70 ponttól számít a kitöltő tudatosnak. Mindössze a résztvevő országok egyharmadának sikerült elérni a küszöböt, átlagosan pedig globális szinten 60 pontot értek el a tagországok.
A magyarok átlagosan 58 pontot értek el, és mindössze a lakosság egy negyede számít pénzügyileg tudatosnak. Ugyanakkor érdekesség, hogy a magyarok nagyon jól teljesítettek a lexikális és gyakorlati pénzügyi tudást felmérő részeken (globálisan a negyedik helyen végeztek), viszont a pénzügyi magatartással már nem állunk olyan jól.
A Fintech Világa legújabb adásában kiderül továbbá, hogy felmérések szerint a pénzügyi tudatosság hiánya milyen károkat okozhat, és milyen csalások áldozatává válhatunk felkészületlenség ellenében. A teljes adás az alábbi Spotify linken visszahallgathat&o