A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Suppan Márton, a Peak alapítója és Érczfalvi András műsorvezető az elmúlt hetek legfontosabb fintech piaci történésekről beszélnek. Többek között szó esik a BNPL megállíthatatlan népszerűségéről, a Meta AI-ról, valamint egy rendkívül hiánypótló pénzügyi jóléti startupról.
Már több, mint két éve, hogy berobbant a BNPL (“Buy Now, Pay Later”) szolgáltatás a nemzetközi piacokra. A halasztott fizetési struktúra gyakorlatilag egy kamatmentes kölcsönként funkcionál. A pandémia okozta válság mellett azonban felmerült a veszély, hogy sokan nem fogják tudni törleszteni a hiteleket, és a BNPL szolgáltatók válságos helyzetbe kerülhetnek.
Ezzel szemben mára már több, mint 350 millió ember használ BNPL-t világszerte, a Klarna és az Afterpay piacvezető szolgáltatók elmondása szerint a késedelmes fizetések mindössze 1 százalékát teszik ki az összes ügyfélnek.
A Meta saját fejlesztésű mesterséges intelligencia chatbotot integrál a közösségi média felületeire. A Meta AI lehetővé teszi, hogy kérjünk tőle esti mese ötletet, vagy generáljon le egy képet az általunk megadott utasításokkal. Emellett másokkal való beszélgetés során is “előhívhatjuk”, hogy ötleteket adjon például egy kirándulásra. A Microsofttal való együttműködésnek köszönhetően pedig még az interneten is tud majd keresni. Mindezt teljesen ingyen, így komoly konkurensévé válik a már meglévő MI applikációknak.
A Meta mellett egyébként az Amazon is belép a MI lázba - 4 milliárd dollárt fektettek az Anthropic-ba. A startup ezzel egyetemben az Amazon Web Services-t (AWS) választotta, mint elsődleges felhőszolgáltató. A vállalat MI biztonsági rendszerek kiépítésével és kutatásával foglalkozik, alapítói pedig az OpenAI egykori tagjai.
Az adásban továbbá szó esik egy pénzügyi jóléti startupról is, amely pontos i