Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?
Vissza

Nincs többé ingyen pénz a fintech piacon

Vissza

Nincs többé ingyen pénz a fintech piacon

Jul 24. | 16 perc

Fintech Világa

Üzlet Hírek Üzleti hírek Technológia
00:00:00
/
00:16:06

A tőzsdei fintech vállalatok jó időszakot zártak, a magánkézben lévő cégek azonban nehéz helyzetben találták magukat. Az előző 12 hónapban több fintech óriás cégértéke zuhant nagyot. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Suppan Márton, a Peak alapítója és Érczfalvi András műsorvezető Bendarzsevszkij Georgot, a Peak tanácsadóját látják vendégül, akivel a fintech piac aktuális körülményeiről beszélgetnek.

Egy korábbi adásunkban már beszéltünk a tőzsdén kereskedett fintech cégek részvény árfolyamának meneteléséről. Említettük a Nubank, a Péterffy Tamás által alapított Interactive Brokers és az Upstart Holdings példáját, amik mind erős időszakot és befektetői bizalmat élnek meg. 

Ugyanakkor a magánkézben lévő fintech vállalatokról ugyanez nem mondható el: kimondottan a nagyobb, növekedési fázisban lévő startupok medián (átlagos) cégértéke 59,7 százalékot zuhant. Az utóbbi hónapokban több nagy privát fintech cég részvényeit értékelték le a befektetők. 

A Revolut két nagy befektetője (a Molten és a Schroders) is több, mint 40 százalékkal csökkentette a Revolutban lévő részesedésének értékét. 

A Schroders magántőkealap az Atom Bankban, egy brit neobankban lévő befektetéseit is 31 százalékkalértékelte le. 

A Freetrade befektetési alkalmazás 65 százalékos belső cégérték csökkentést alkalmazott, miután egy 2021-ben elindított tőkebevonás 2022-ben meghiúsult a szektorban tapasztalható gazdasági körülmények visszaesése miatt.

Mi az oka a visszaesésnek?

Már előző év vége felé elkezdődött a válságos időszak a gazdasági visszaeséssel. A magas infláció megfékezésére a központi bankok a kamatlábak folyamatos emelésével válaszoltak. Ezek mind nehezítik az új tőkebefektetések megkötését. 

Erre a problémára nyújtott megoldást a kockázati hitelezés: ez egy olyan hiteltermék, amely kezdeti fázisban lévő, kockázatosnak megítélt vállalatnak nyújt finanszírozást. Az SVB (Silicon Valley Bank) csődjével azonban ez a finanszírozási forma is nehezebben elérhetővé vált.

Továbbá fontos kiemelni, hogy kevés nyeresége

Tovább a podcast oldalára