Műsor Debrecenről egy igazi alkotóközösségtől. Keressük mi az izgalmas, szerethető a városban legyen az a múltja, jelene, jövője, gasztronómiája, tudományos élete, vagy batikolási szubkultúrája. Mindezt izgalmas debreceni emberek megismerésével... A célunk az, hogy még jobban szeress ebben a városban lakni! :)
83.epizód Borsos János (Biarritz, 1940) könyvelő, Borsos József Debrecen egykori nagyhatású főmérnökének a Párizsban élő unokája. János Franciaországban született, mivel az édesapja, Borsos Árpád (1906–1999) szabómester 16 évig Párizsban élt. Árpád a háború miatt költözött haza a családjával.
A vénkerti Borsos-villában éltek, majd amikor Borsos József eladta a villát, Szentgyörgypusztára költöztek, ahol a háború idején éltek. Később 1949-ig a Piac utca 45. szám alatt éltek János nagynénjének a lakásán. 1949-től 1954-ig a Batthyány utca 12. szám alatt lakott János. A Kodály Zoltán Zeneszakiskolában tanult, majd a Debreceni Egyetemen a magyar-francia szakot kezdte el. János 1964-ig élt Debrecenben, majd Párizsba költözött.
Borsos József (1875–1952) építész, a magyaros szecesszió kiemelkedő alkotója Hódmezővásárhelyen született és kezdte a pályáját. 1908-ban költözött Debrecenbe. Feleségével, Nagy Ida óvónővel két gyermekük született, Ida és Árpád. Borsos Idának egy gyermeke született, dr. Árvay Katalin, Borsos Árpádnak szintén egy gyermeke született, Borsos János. Borsos József két, ma is élő unokája közül Jánossal beszélgettünk, aki a nagyapja halálakor 12 éves volt.
82.adás
Csirke József a.k.a. Csibu volt a vendége ennek az epizódnak.
82.adás Kováts András (Debrecen, 1954) Ybl-díjas építész, a Keletterv igazgatója és vezető tervezője volt. A debreceni Kossuth Gimnáziumban érettségizett 1972-ben, majd a BME Építészmérnöki karán szerzett diplomát 1978-ban. 1982 és 1984 között végezte a Magyar Építőművész Szövetség Mesteriskoláját.
1978-tól a Keletmagyarországi Tervező Vállalat vezető tervezője és 1990-től igazgatója volt a megszűnésééig, 2022-ig. 2010-től a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Építészmérnöki szakának címzetes egyetemi docense, 2014-től a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja.
A Magyar Építész Kamarában többféle vezető funkciót töltött be, jelenleg a Magyar Építőművészek Szövetségének elnökségi tagja. Számos debreceni középület tervezője, például 2006-ban a Kölcsey Központ és a MODEM, illetve 1992-ben a Kálvin téri üzletház II. ütem.
81.adás Kíváncsi vagy mi történik egy szervezetfejlesztési folyamatban? Hol van ebben helye a szervezeti coachingnak?
Fábiánné Fekete Annamária szervezetfejlesztő, szervezeti coach és Kovács Judit DCE elnök beszélgetésében választ kaphatsz a kérdésekre.
80.adás
Vendég: Karpács István aka. Steknika
Steve Debrecen egyik legaktívabb hiphop/rap producere. Még ír is...
Ezért (is) gondoltuk, hogy elhívjuk egy beszélgetésre, hogy
1. meséljen alkotásról, rapről, kávéházak teraszán kávé mellett beat hegesztésről és Debrecenről.
2. készítse el nekünk a műsor első, hivatalos INTRO-ját.
Karpács úr munkásságát itt tudod áttekinteni: https://linktr.ee/steknika Ha kérdésed lenne felénk, akkor debrecenpodcast@gmail.com
79.adás
Vendég: Novák Ádám - történés, numizmata
Az érmek titkos világába vezet be minket a Debreceni Egyetem Történelmi Intézetének tudományos munkatársa, aki évekig gondozta a Déri Múzeum numizmatikai gyűjteményét.
Készült a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal
149187 számú Tudományos Mecenatúra pályázatának támogatásával.
Amennyiben szeretnél még tudományról közérthetően további tartalmakat is hallgatni, kattintsd le
az ÖKÉ! ÖKOLÓGIA ÉRTHETŐEN - A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont podcastjának eddigi részeit is.
78.adás Szoboszlai Lilla (Miskolc, 1964) muzeológus.
A szülei építészek voltak. Művészeti középiskolába járt, az Iparművészeti Főiskolára készült. A Miskolci Bölcsész Egyesület művészettörténet szakát végezte el, majd a Miskolci Egyetemen szociológia szakon, utána pedig muzeológus szakon diplomázott.
A Miskolci Galériában dolgozott kurátorként, majd igazgatóhelyettesként. 2006-ban költözött Debrecenbe a családjával. Kurátorként dolgozott a Modemben és a Déri Múzeumban, illetve a b24 Galériát vezette, jelenleg a DMJV Polgármesteri Hivatal Kulturális Osztály munkatársa.
Fő kiállításai 2012-ben a Névelő növények – rajzoló szépírók Ferencz Marcellel, Szabó Anna Violával és Lakner Lajossal, illetve 2016-ban az Art Deco a pusztán. Sajó István (1896–1961) és műve Térey Jánossal. Írne nekünk visszajelzést?
debrecenpodcast@gmail.com
77.adás
A debrecencoach.hu, a Debreceni Coachok Egyesületének ötödik podcast adásának bűvös száma a négyes.
Az egyesület négy tagja, Szívós Marianna, Szabó Valéria, Zombori Dénes és Kovács Judit, 4 őszi programot ismertet.
A négy szakmai program, melyek szervezésében aktív szerepet vállalnak,
A 4 programnak 4 helyszín ad otthont Debrecenben.
A Street Trainingnek szeptember 14-én 10 órától a Nagyerdő. A culTUNErationnek október 16-án8:30-tól az Innovációs Központ. A TEDxDebrecennek október 27-én 14:00 órától a Csokonai Színház és a Business Festnek november 7-én 9 órától a Kölcsey Központ.
76.adás
A debrecencoach.hu, a Debreceni Coachok Egyesületének negyedik podcast adásának témája a karrier coaching.
Talán veled is előfordult, hogy szakmai utadon feltetted magadban a kérdést: Menjek, vagy maradjak? Mi állhat e mögött a kérdés mögött? Nagy Anita coach, mentálhigénés szakember és Kovács Judit a DCE elnöke a karrier utakról beszélgetnek.
75. adás Nyul Imre (Debrecen, 1952) helytörténeti kutató.
Elektronikai műszerészként, majd informatika tanárként dolgozott.
A Tímár utcán egy bérházban nőtt fel. Debrecen kertségeinek a történetét kutatja, sorozatban jelennek meg a könyvei a témában. Számos helytörténeti tanulmányt publikált.
éldául Jost Ferenc, Aczél Géza, Haty Kálmán, Csanak József és Stegmüller Árpád helyi építészek életművéről. Munkásságát 2022-ben Podmaniczky-díjjal ismerték el.