Minden évben eljön a pillanat, amikor a gyerekek először mennek bölcsibe, oviba, általános iskolába vagy középiskolába. Mindegyik év, mindegyik intézmény más és más kihívásokat tartogat nekünk szülőknek is. Különösen igaz ez azokra az évekre, amikor beszoktatás van vagy első nap az iskolában.
Bár tudjuk, hogy nagyjából mi vár ránk ilyenkor, mégis gyakran megesik, hogy nem úgy sikerül az évkezdés, ahogyan mi szerettük volna. Egyszerre jönnek a feladatok: mindent beszerezni, családilag és egyénileg ráhangolódni az új menetrendre, a gyereket felkészíteni az új kihívásokra, csökkenteni a szorongását, és indulnak a munkahelyen a nyár utáni új projektek…
Mindezt hogyan kezeljük, mi az, amit időben el kellene kezdeni (talán jövőre sikerül)? Hogyan működnek a gyerekek ilyen helyzetekben? Mindezeket és még sok érdekes és fontos témát érintettünk Judittal és Otíliával az APAIDŐ Podcast 14. adásában. Beszéltünk az iskolaérettségről, az apai feladatokról az iskolakezdés kapcsán, a férfiak gyerekeket bátorító szerepéről, a szülői együttműködés fontosságáról, hogy tanuljunk vagy ne tanuljunk a gyerekkel, és a tiszteletre nevelésről is szó volt. Egy izgalmas, fontos, és nem utolsó sorban hasznos adás az APAIDŐ Podcastok sorozatában.
Szakértő vendégeink:
Varga-Bajkai Otília klinikai szakpszichológus és családterapeuta jelölt. Házas és két gyermek édesanyja. Korábban a Vadaskerti gyermekpszichiátrián, jelenleg a XI. kerületi Pedagógiai Szakszolgálatnál dolgozik. Szakmai munkáját hivatásnak tekinti, melyet integratív szemléletben végez. Fontosnak tartja, hogy a hozzá forduló családok, gyermekek, kamaszok megélhessék az elfogadás, bizalom élményét, a közös gondolkodás és fejlődés erejét a problémájukkal való megküzdésük során.
Szécsi Judit okleveles pszichológus, klinikai és mentálhigiéniai gyermek – és ifjúsági szakpszichológus, autogén tréner, családterapeuta
Diplomáját az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte egészségpszichológia és személyiségpszichológia szakirányokon. Ezt követően a Pécsi Tudományegyetemen Klinikai Szakpszichológus szakvizsgát tett. Több, mint tíz éve foglalkozik gyermekek, serdülők és fiatal felnőttek pszichés megsegítésével. Véleménye szerint a gyermekek legnagyobb ismerői saját szüleik, azonban vannak olyan élethelyzetek, elakadások, nehézségek, amikor egy külső szemlélőtől jövő szempontok segítséget jelenthetnek, egy szakember segíthet a változásban, fejlődésben. A családterápiában alkalmazott rendszerszemlélet vezérli saját szemléletmódját is, azaz minden viselkedés, probléma vagy tünet az egész családi rendszer jelzéseként értelmezendő, így megoldásában, a segítségnyújtásban is az egész rendszer működésének megértése, az erőforrások megtalálása az elsődleges cél. Munkája során ezért hangsúlyt fektet a szülőkkel való közös munkára is. Foglalkozik többek között gyermeknevelési kérdésekkel, közösségbe való beszokás nehézségeivel, a leválás problémáival, indulatkezelési nehézségekkel, szorongásos tünetekkel…
APAIDŐ podcast: gondolatok, érzések, interjúk és vélemények apáktól és anyáktól a szülőségről és minden másról.
Az APAIDŐ podcast házigazdája: Kertész András
Kövessetek minket itt is:
Instagram: https://www.instagram.com/apa.ido/
Facebook: https://www.facebook.com/modernapa
Tik-Tok: https://www.tiktok.com/@apaido
Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/hu/podcast/apaid%C5%91/id1606181915
Google Podcast: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy83ZDI1MTRmOC9wb2RjYXN0L3Jzcw
Spotify: https://open.spotify.com/show/5kNuibD4Qb9mlzrdln3jds?si=1f3c0906bad74546
Anchor: https://anchor.fm/apaido
Az APAIDŐ Podcast támogatója a Vodafone Podcast Pioneers Programja