Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?

A Tanári

Kákonyi Sára

Vissza

A Tanári

Kákonyi Sára

Oktatás

A Tanári podcastben a vendégekkel olyan témákról beszélgetünk, amik az oktatás aktualitásait érintik.  A beszélgetések azonban nem csak diákoknak és tanároknak szólnak, hanem mindannyiunk számára fontosak, hiszen az oktatás az egész társadalom alapja. Célunk, hogy A Tanári révén minél több emberhez eljussanak azok a gondolatok és ötletek, amelyek segíthetnek az oktatási rendszerünk fejlesztésében és az iskolai életünk jobbá tételében. 

Epizódok

1-10 megjelenítése a(z) 29 elemből.

A Tanári Podcast új epizódjában Halász András iskolapszichológussal beszélgetünk a szülőkről való leválásról, az önállósodásról és a fiatal felnőtté válás kihívásairól. Hogyan segíthetik a szülők ezt a folyamatot? Miért félnek sokan az önállósodástól? És milyen készségekre van szükség ahhoz, hogy magabiztosan lépjünk ki a nagybetűs életbe?
Ha szeretnéd jobban érteni ezt az élethelyzetet – akár diákként, akár szülőként –, tarts velünk! 🌱

Küldj nekünk üzenetet!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A mai epizód vendége dr. Menhart-Hajdara Anna, akivel arról beszélgetünk, milyen úton jutott el végül a kutatói munkáig. 
A mai adásban kitérünk a középiskolai természettudományos oktatás népszerűbbé tételére, az egyetem és a gyakorlatok adta lehetőségekre, illetve a tudományos-technológiai világ részleteire és jövőjére. 
Hallgassátok szeretettel!

Küldj nekünk üzenetet!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A Tanári podcast vendége ezúttal Juhos Dóra, a Lélekkel az Egészségért Alapítvány képviseletében.  

Dórival nemcsak a Sulinyugi program küldetéséről, módszereiről beszélgetünk, hanem kitérünk arra is, hogy mi okozhat stresszt egy kis- vagy középiskolás diák számára, és milyen hasznos gyakorlatokkal segíthetjük őket érzelmeik felismerésében, kifejezésében, és a stresszkezelésben.

Természetesen a tanári oldalra is kitérünk - hogyan előzzük meg a kiégést, mi segíthet nekünk, felnőtteknek?

Hallgassátok szeretettel!

Az epizódban említett letölthető anyagok: https://sulinyugi.hu/letoltheto-anyagok
A Sulinyugi YouTube csatornája: https://www.youtube.com/channel/UC5H07-ek6gvdTBUrQZAW7KQ

Küldj nekünk üzenetet!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Dani és Regő két volt diákom, akikkel a beszélgetésünk során arra keressük a választ, hogy milyen tényezők befolyásolják egy osztályközösség alakulását, és ennek milyen hatása van az egyénre. Mennyiben fontos az osztály a tanulás, illetve az iskolán kívüli élet szempontjából? Meghatározó-e a középiskolai közösség a továbbtanulás és a későbbi kapcsolataink terén? Miben más az egyetemi közeg?
Hallgassátok szeretettel!

Küldj nekünk üzenetet!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Az emojik, vagyis hangulatjelek manapság a diákok, sőt, szinte bárki mindennapi kommunikációjának részei. Lévén, hogy vizuális eszközökről van szó, időnként beépíthetők az oktatásba is. 
Fontos a legelején leszögezni, hogy az emojik tanórai használatának bár vannak előnyei, egyáltalán nem arra buzdítok mindenkit, hogy minden egyes órán ezzel fogja meg a diákokat, vagy minden anyagrészt ezzel dobjon fel. Időnként érdekes lehet egy ilyen feladat, de olyan is lehet, hogy a tanulóink túl fáradtak, vagy nincsenek olyan passzban, ami a kreatív feladatokra nyitottá tenné őket. 
Az emojik használata a tanórán izgalmas és motiváló lehet, de érdemes figyelembe venni az esetleges árnyoldalakat is, hiszen minden éremnek két oldala van. 
Az epizódban megemlítek konkrét játék/feladatötleteket is, amikhez linkeket, ábrákat, további anyagokat a saritanit.hu-n találhattok.

Küldj nekünk üzenetet!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Számos diák aktív, és iskola után járnak különböző edzésekre/edzőterembe, de sajnos nagyon sokan az egész napos iskolapadban való ülés után otthon is valami passzív hobbinak szentelik az idejüket. Egy-egy testnevelés óra mindannyiuk számára kellemesen átmozgató lehet, főleg a sok elméleti tantárgy között.

A diákok nagy része viszont - főleg kamaszkorban - nyűgnek érzi a tesiórákat, keresik a kibúvókat, inkább nem hoznak felszerelést, igazolásokat szereznek, hogy ne kelljen ennyit tesizni.

A Tanári podcast eheti vendégével, Bomba Gábor testnevelővel arról beszélgetünk, hogyan lehet mégis motiválni a diákokat egy-egy tesiórán. Mivel lehet változatossá tenni ezeket a tanórákat? Hogyan lehet a gyerekeket tudatosabbá nevelni a sportolás terén is? Milyen lehetőségei vannak egy versenysportolónak?

Hallgassátok szeretettel a beszélgetést, és írjátok meg véleményeteket!

Küldj nekünk üzenetet!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A legújabb Tanári podcast epizódban Opauszki Norberttel beszélgetünk arról, mit adott nekünk a hat éves egyetemi képzésünk. Mit tanultunk, mi maradt ki, és mi az, amit máshogy csinálnánk az utóbbi évek tapasztalatai alapján? 🎓
Hallgasd meg a beszélgetést, aminek mottója talán a kíváncsiság szó lehetne. 😊

Küldj nekünk üzenetet!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Ebben az epizódban a vendégem Zwickl Annamária gyógypedagógus, akivel izgalmas és hasznos témákat járunk körbe: mit jelentenek az SNI és BTMN rövidítések, és mi a különbség köztük, mi a fejlesztő és gyógypedagógus szerepe és feladatai az iskolában, milyen nehézségekkel fordulnak hozzá leggyakrabban tanárok, szülők és diákok...
Ezekre, és még sok más kérdésre is válaszolunk a Tanári podcast legújabb epizódjában. Hallgassátok szeretettel és írjátok meg visszajelzéseiteket! 🌱

Küldj nekünk üzenetet!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A legújabb Tanári podcast epizódban Vörös Karolinával beszélgetünk a magyar oktatási rendszer megreformálásának ötleteiről. Linával egymást inspirálva vettük végig, hogyan képzeljük el azt a felépítést, ami segítené a tanárok és diákok minél hatékonyabb munkáját a 21. században. 
Témáink között szerepel az általános és középiskola struktúrája, a tantárgyak és az órarend kialakítása, az érettségi és felvételi rendszere, valamint a tanári közösség szerepe és jövője. 
*Javítás: az oktatáspolitikával 2022 óta a Belügyminisztérium foglalkozik. 
Hallgasd meg gondolatébresztő beszélgetésünket, és írd meg visszajelzésed is! 🌱

Küldj nekünk üzenetet!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A mentális egészség témakörét immáron harmadik alkalommal dolgozzuk fel, ezúttal a tanárok szerepét elemezzük. Barna Ákos általános iskolai, míg én gimnáziumi osztályfőnök vagyok, így különböző (de annyira mégsem) korosztályokkal foglalkozunk. 
Ákossal arról beszélgetünk, hogy 

  • miért tartjuk egyáltalán fontosnak, hogy a mentálhigiénével foglalkozzunk az iskolában, 
  • milyen jelei vannak, ha egy diák lelkileg nincs jól,
  • milyen módszereket alkalmazunk diákjaink támogatására és milyen lehetőségeink vannak ehhez,
  • hogyan tudjuk a diákokat bevonni, hogy jobban megértsék a bennük zajló folyamatokat, és ezeket megtanulják kezelni,
  • milyen  visszajelzéseket tapasztaltunk eddig.

Kíváncsiak vagyunk a Ti visszajelzéseitekre is, írjátok meg bátran! 🌱

Küldj nekünk üzenetet!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00