Össze kell gyűjteni a tudást ahhoz, hogy utána azzal csináljunk valamit - mondja Maróthy Szilvia irodalomtörténész különös tudományterületéről, a digitális bölcsészetről. Ám az, hogy mi ez a fiatal tudományág, és pontosan hogyan lehet az irodalmat számítógépekkel vizsgálni, kiderül ebből a beszélgetésből.
Kicsoda Maróthy Szilvia?
A magyar reneszánsz és barokk költészet, valamint a számítógépes filológia kutatója.
Diplomáit a Szegedi Tudományegyetem, illetve az Eötvös Lóránd Tudományegyetem bölcsészkarain szerezte, magyar, majd irodalom- és kultúratudomány szakon. Mesterhallgatóként 2013-ban 3. helyezést ért a XXXI. Humán OTDK-n a Régi Magyar Irodalom szekcióban.
2019-ben doktorált, doktori disszertációjában a 17. századi magyar költészet szerzői versköteteit elemezte. Volt gyakornok az Országos Széchényi Könyvtárban, majd elnyerte Új Nemzeti Kiválósági Program ösztöndíját az ELTÉ-n. Ezt követően kutatói ösztöndíjas volt az Akadémia Irodalomtudományi Intézetében.
2013–2016 között szerkesztője volt a Fiatalok Konferenciája kötetsorozatnak, 2017 óta pedig a Digitális Bölcsészet folyóirat felelős szerkesztője. A folyóirat azzal a céllal jött létre, hogy lehetőséget teremtsen a magyarországi számítógépes bölcsészeti kutatások eredményeinek közzétételére.
Hasznos linkek
Maróthy Szilvia szakmai önéletrajza a Bölcsészettudományi Kutatóközpont honlapján. Teljes publikációs listája ide kattintva érhető el.
Könyvei a MeRSZ-en:
• Maróthy Szilvia: Digitális bölcsészet • A szövegtől az adatig:
https://mersz.hu/hivatkozas/m794aszad_book1#m794aszad_book1
---
Műsorvezető: Mikos Ákos
Vendégünk: Maróthy Szilvia
Gyártó: Showcast Media
Aki a műsort elhozza nekünk: Akadémiai Kiadó