#4 - Czabán Samu: Az agyunk dönt arról, mi a jó, mi a rossz?
Feb 03. | 138 perc
Varga T. Róbert & Pázmándi Gergely
Oktatás
Önfejlesztés
Tudomány
Társadalom és kultúra
Több oka is lehet annak, hogy alapvetően rossz a közérzetünk jelen kultúránkban. Egyes elképzelések szerint az agyunkat úgy alkotta meg a természet, hogy a negatív érzetek domináljanak benne. Az a homo sapiens, aki előszeretettel csodálkozott rá a világ sokszínűségére, előbb-utóbb egy vadállat gyomrában végezte. Az emberi törzsfejlődésbe kódolt szükségszerűség, a halál elkerülésére hatékonyabb érzelmi eszköz a készenlét, a szorongás és a félelem.
A neuropszichológia azt állítja, a rossz közérzet oka a rossz agyi kémiai egyensúly, a kritikai pszichológia ellenben a lelki igényeinket ki nem elégítő társadalmi berendezkedést okolja.
Akárhogy is, érdekes kérdés, miért van az, hogy az egyik nap azt érezzük, bal lábbal keltünk fel, és akkor mindenkit utálunk, máskor meg minden szép és jó.
Jó, jó, de mit tudunk ez ellen tenni?
Például megpróbálkozhatunk a kognitív újrakeretezéssel!
Na, de hogy pontosan mit takar a kognitív újrakeretezés, az már a Mindenségit! #4 adásából derül ki, amikor is Czabán Samuval, az ELTE oktatójával, jogpszichológussal beszélgetünk az Új Egyenlőség című magazinban megjelent cikke kapcsán.
Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices
Tovább a podcast oldalára