A Telekom kéthetente jelentkező műsora, amiben arról mesélnek meghívott szakértőink, hogy mire és hogyan használd a digitális világ legújabb jelenségeit. Magenta Podcast: a digitalizáció színe-java.
A csúcsra járatott gasztroforradalom után, mi vár még a magyar gasztronómiára? A jó ízeket vajon megtaláljuk a social media média felületeken, vagy akár az AI chat-ablakaiban? A főzés fine dining és hétköznapi művészetéről Sárközi Ákost, a Textúra séfét és Németh Ádám gasztro kreatívot kérdeztük!
A mikrofonok mögött: Mészégető Marcsi és Mantz László
Gyártó: Spirit FM
Belső gyerek, nárcizmus, parentifikáció, szorongó kötődés és a többi. Nincs olyan topik a mentális egészség témájában, amiben ne találnánk millió cikket, videót, posztot a social média felületeken, de vajon hogyan hat ránk ez az óriási mennyiségű pszichológiai tartalom? Létezik-e hipochondria, ha a mentális egészségünkről van szó, megválthatnak-e minket a mélynek szánt Reels-videók, és hol a helye a terápiának az AI korszakban? Dr. Buda László orvos pszichiáter, pszichoterapeuta, a SzomatoDráma és az Ultrarövid Terápia módszerek megalkotója, a „Mit üzen a tested?” és a „Mit üzen a lelked?” című könyvek szerzőjével eredtünk a fenti kérdések nyomába!
Gyártó: Spirit FM
Hetente több tucat új film és sorozat jelenik meg a streaming felületeken és kerül a mozikba. Mi határozza meg, hogy végül melyik sztori húz be ebben az elképesztő zajban? Megéri manapság még moziba járni? Van egy filmnek szavatossági ideje? Mikor lett ennyire népszerű a dokumentumfilm? Átírja az egész filmipar jövőjét a technológia robbanásszerű fejlődése? És végül, ti megdobálnátok popcornnal azt, aki mobilozik a moziban? Fejest ugrottunk a filmek világába Szeleczki Rozival, a Cicaverzum direktorával és Révész Bálinttal, aki olyan filmek rendezőjeként vált ismertté, mint a KIX vagy a Nagyiprojekt!
Gyártó: Spirit FM
Mosógépszerelés YouTube-ról, online képzés a Stanfordon vagy a főzés alapjai a Courserán. Miért lett olyan népszerű az online tanulás az utóbbi években? Valóban bármit meg tudunk tanulni, ha van kéznél egy laptop, telefon és internet? A következő epizódban vendégünk Prievara Tibor, aki az online tanulás szakértője. Vele beszélgetünk arról, hogyan alakítja át a digitális oktatás a hagyományos tanulási módszereket, és milyen előnyei, illetve hátrányai vannak az online tanulásnak. Hogyan segíthet az online oktatás új szakmák elsajátításában, és milyen szerepe van ebben a technológia fejlődésének? Megvitatjuk, hogyan választhatjuk ki a megfelelő online kurzust, és milyen módszerekkel mélyíthetjük el a megszerzett tudást. Szó lesz a digitális túlterhelésről és azokról a kihívásokról, amelyekkel a tanulók szembesülhetnek a digitális világban, például a figyelemelterelés és a motiváció fenntartása. Ha érdekel, hogyan formálja át az online tanulás a jövő oktatását és tanulási szokásainkat, akkor tarts velünk ebben az izgalmas beszélgetésben!
Gyártó: Spirit FM
Kevés olyan ember van Magyarországon, aki ne tudna kapásból eldúdolni legalább egy Halott Pénz slágert. A többszörös Fonogram-díjas magyar formációt, a Spotify-on többmillióan hallgatják, a YouTube-on a legtöbb számuk is milliós megtekintésű. Így ismerjük őket ma 10 évvel az indulás után, de vajon milyen volt a mára zenekarrá bővült formáció tagjainak gyerekkora a 90-es években? Honnan kapták és min hallgatták az első albumokat, ami meghatározta a jövőjüket? Hogyan segíthet egy zenekart a digitalizáció? Milyen módon alakul át a zeneszerzés, a közönséggel való kapcsolódás vagy akár a jegyértékesítés az elmúlt évtizedben? És vajon áldás vagy átok az életükben a social media? A kezdetekről beszélgettünk, felültünk a nosztalgiavonatra Marsalkó Dáviddal, Járai Márkkal és Boros “Venom” Gáborral a Sopfonfeszt-en. Tartsatok velünk az analógból digitálisba tartó járatunkon!
Gyártó: Spirit FM
Hogyan beszélgetünk mi, a különböző generációk képviselői? Mennyire megyünk mélyre, és fontos-e, hogy épp online vagy offline dumálunk valakivel? Hála a digitalizációnak, egyszerre akár több emberrel is kapcsolatban lehetünk, de kinek jó ez? Vajon igazán oda tudunk figyelni egymásra?
A kommunikációra, a kapcsolódásokra, a mélyebb eszmecserékre egyértelműen megvan bennünk az igény, semmi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy sorra jönnek ki az újabb és újabb beszélgetős kártyajátékok, hogy segítsenek akkor, ha szükségünk lenne egy eszközre, ami beindít egy-egy mélyebb kapcsolódást. Ha elkezdünk játszani, telik az idő, egyre kíváncsibban fordulunk a másik felé, és közben arra eszmélünk, hogy már órák óta játszunk.
Mi is teszteltünk egy (illetve kettő) ilyen kártyacsomagot, amelynek külön előnye, hogy sosem tudjuk otthon felejteni!
A kártyajáték linkje: https://helloszulo.hu/osszhang
Gyártó: Spirit FM
Mennyit és hogyan kell olvasni ahhoz, hogy íróvá váljunk? Könyvtárak mélyén, jegyzetek között megbújva találkozhatunk kedvenc könyveink alkotójával vagy valóban segít a digitalizáció a kutatómunkában? Mitől lesz sikeres egy könyv, és mennyi szerepe van ebben az influenszereknek? Mi nevezhető egyáltalán sikernek ezen a kis piacon, és mennyit olvasunk mi magyarok? A megszokott kliséket, fordulatokat, írókat keressük vagy valami igazán újra, különlegesre vágyunk? És mennyit kockáztat a kiadó egy új, ismeretlen íróval való közös munkával, ahol a kiadó brand-je is egyfajta elvárás a náluk megjelenő könyvek stílusára. Áldás vagy átok ez igazán? Mit tud tenni mégis ahhoz, hogy bővíthesse az olvasói közösséget? Erről és még sok minden másról beszélgettünk Kovács Krisztián íróval.
Gyártó: Spirit FM
Ha valaki általános iskola negyedik osztályában mobiltelefont kap, hogy edzésről épségben hazaérjen, akkor a korai digitalizációnak hála a jövőben biztosan sokra viszi majd? Hogyan kovácsol valaki üzleti sikert, jól működő vállalkozást abból, hogy ráérez a TikTok felhasználók igényeire? Elég-e a jó szem és egy külföldi tanulmányút ahhoz, hogy észrevegyük, mi az, amivel sikert érhetünk el itthon? Milyen egy üzlet, aminek nincsen offline boltja, csak online létezik? Mekkora elszántság kell ahhoz, hogy húszas éveik elején lévő fiatalok nagy márkákkal vegyék fel a kapcsolatot, kedvezményeket érjenek el náluk, nem elsősorban maguknak, hanem az egész diáktársadalomnak? Erről és még sok minden másról beszélgettünk Gyarmati Fannival, a Diverzum társalapítójával.
Gyártó: Spirit FM
A Magyar Nemzeti Cirkusz a klasszikus cirkusz hagyományait követi, artisták, lovas, kutyás számok és külföldi cirkuszművészek váltakozó performanszai teszik lebilincselővé az előadásokat. Amellett, hogy tisztelettel adózik a múltja előtt, a cirkusz nem húz falat önmaga és a digitalizáció közé. Miért kell egy cirkuszigazgatónak Instagram-fiók, kik a legnagyobb rajongói a mai cirkuszművészetnek, mitől lesz egy szám igazán emlékezetes, és milyen egy több évszázadra visszatekintő cirkuszdinasztiában felnőni és hírnevet szerezni? Többek között ezekről beszélgettünk ifj. Richter Józseffel, Hortobágyi Károly-díjas magyar artistaművésszel, a Magyar Nemzeti Cirkusz igazgatójával.
Gyártó: Spirit FM
Melyik lesz a legmegfelelőbb iskola? Elitgimnáziumos érettségivel vagy egy jó kis szakmával jár jobban? Tanuljon nyelvet, a többi nem számít? A pályaválasztás kapcsán nagyon sok a kérdés a szülőkben és persze a gyerekekben is. Kutatások szerint a lányok többsége teljesen bizonytalan, a fiúk pedig motiválatlanok a továbbtanulással kapcsolatban. Mit tehet a szülő, hogy ne erőltessen egy adott irányt, de kellő muníciót adjon a gyerek kezébe ahhoz, hogy a számára – mármint a gyerek számára! – legmegfelelőbb úton induljon el. Többek között erről is beszélgettünk dr. Papp Gábor munkapszichológussal, a PractiWork módszertani vezetőjével.
További pályaválasztással kapcsolatos tartalmakért látogass el a helloszulo.hu platformra!
Gyártó: Spirit FM