Ez itt a Lángoló podcastek csatornája.
Mióta léteznek börtönök? Milyenek voltak a középkorban, a felvilágosodás után, milyenek ma, és milyenek lesznek a jövőben? Mi a helyzet a halálbüntetéssel, és a rácsok jelenthetik-e a jövőben is az egyetlen eszközt a megtorlásra és a nevelésre, társadalomba való visszavezetésre? Huszár László szociológus, az ELTE adjunktusa, büntetés-végrehajtási dandártábornok, a Budapesti Börtön és Fegyház volt parancsnoka válaszol Vörös András kérdéseire.
Kedves nézők, kedves hallgatók, a munka ünnepén pihenünk, májusban pedig kissé hektikusan leszünk itthon és a stúdióban, de azért jelentkezünk új adásokkal. Találkozunk jövő héten!
Tényleg vége a világnak abban a formában, ahogy ma ismerjük? Milyen volt a rend, amit az elmúlt szűk évszázadban megszoktunk, miért bomlik most fel, és mi jöhet utána? Tóth Csaba politológus válaszol Vörös András kérdéseire.
Drogok, alkohol, internet, játék, közösségi média vagy pornó, melyik mennyire fenyegeti a társadalmat? Hogyan kezelhetők, mik a legújabb kutatási és terápiás módszerek? És mennyire veszélyeztetettek a következő generációk, a gyerekek, hogyan előzhetjük meg legjobban, hogy túlzott függőségbe keveredjenek bármilyen létező vagy majd csak eljövendő szertől, dologtól, érzéstől? Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológus, addiktológus és Rab Árpád beszélgetnek, Vörös András kérdez.
Milyen volt kezdő újságíróként az ország legnagyobb nyomtatott lapjánál dolgozni, majd megalapítani az idővel legnagyobbá váló online hírportált? Hogyan működött a sajtó világa akkor, hogyan működik most és mi várható a jövőben? Uj Pétert mindig érdemes hallgatni, Rab Árpádot nemkülönben.
Milyen lesz a jövő autója? Belsőégésű motoros, elektromos, hidrogénhajtású? Vagy egyik sem? Vagy mindegyikből akad majd? És meddig irányítjuk őket mi, mikor jönnek a régóta jósolt önvezetők? Jönnek egyáltalán? Hogy áll most ez a technológia? Kovács Zsigmond járműipari szakíró mesél Vörös Andrásnak.
Fehér Lili, azaz Lenkke_ két kategóriában (az év hazai elektronikus albuma és az év felfedezettje) is jelölve lett a 2025-ös Fonogram díjon. Zenéjében az elektronikus tánczene hőskorszaka ugyanúgy jelen van, mint a hiphop vagy a népzene. A Kommentár legújabb adásában mesélt nekünk az underground elektronikus zenei hatásokkal átitatott gyerekkoráról, a közösségimédia-függőség kérdéséről és jellegzetes színpadi mozgásának titkairól.
A klímaváltozás is egyiket azoknak a témáknak, amikről nem lehet eleget beszélni. De mit tegyen, aki nem csak beszélni szeretne, hanem cselekedni is? Milyen eszközei lehetnek az egyes embernek? Hogy kerülhetjük el a tehetetlenség miatt érzett depressziót? Építhetünk-e jobb világot, és ehhez feltétlenül össze kell-e omlania a mostaninak? Takács-Sánta András humánökológus és Rab Árpád válaszol Vörös Andrásnak.
Mikor és hogyan fedezte fel az emberiség a fosszilis energiahordozókat, és hogyan alakították át ezek a bolygót szinte minden szempontból? Meddig tartanak ki a készletek szénből, gázból és kőolajból, és meddig tervezzük még elégetni ezeket? Mire jók, ha nem tüzelőanyagnak használjuk őket? És mi jön utánuk? Hogy állunk a megújuló energiaforrásokkal, atomenergiával, hidrogénnel és a Szent Grál fúziós erőművel? Tényleg lesz olyan, hogy a Nap körül is napelemek köröznek majd? Holoda Attila mindent elmesél Rab Árpádnak és Vörös Andrásnak.
Hogyan élt az átlagember 200 éve? És 500? Eligazodott volna-e a világban valaki, ha a 13. századból hirtelen a 17.-ben találja magát? Életveszélyes volt-e Budáról Érdre utazni 1825-ben? Milyen nyelven beszélt egymással Hunyadi János és Mátyás király otthon? Hogy lehet, hogy Kossuth Lajos nagybátyja a szlovák nemzeti mozgalom vezetője volt? Mennyire értelmezhetők ezek a kérdések mai fejjel, és mennyire lesznek azok mai kérdéseink a jövőben? És persze, régen tényleg minden jobb volt? Vörös András kérdéseire Katona Csaba történész válaszol.