Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?

Könyves Magazin

Könyves Magazin

Vissza

Könyves Magazin

Könyves Magazin

Művészet Könyv

Ami a könyvekből kimaradt: beszélgetések irodalomról, könyvekről, olvasásról. www.konyvesmagazin.hu

Epizódok

1-10 megjelenítése a(z) 280 elemből.

Richard Powers tizenkettedik, 2019-ben irodalmi Pulitzer-díjjal elismert regénye, az "Égig érő történet" szenvedélyesen és elsöprő erővel mutatja be a környezetvédő aktivisták elszántságát. Litkai Gergely, a fenntarthatóság szószólója és Dr. Bükki Tamás fizikus, író és erdőmeditáció oktató, az "Erdőszeretet, életigen" országos volumenű erdővédelmi kampány elindítója Powers könyve kapcsán a mindannyiunk életét veszélyeztető erdőpusztításról beszélgetnek a Zöld könyv következő adásában. Mi kell ahhoz, hogy az ember ismét az őt körülvevő természet részének érezhesse magát? Ki fogja megvédeni az erdőinket és önmagunkat? A beszélgetésből kiderül!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Mohácsi Balázs Bertók László Három az ötödiken című kötetét hozta el nekünk, hogy rajta keresztül beszéljünk a műfajok és formák sokszínűségéről és keveredéséről, a kísérletezésről az alkotói folyamat során és arról, hogy egy szerzőnek mennyire kell bíznia az olvasójában és fordítva. 

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Áprilisban Esterházy Péter 75. születésnapját ünnepeltük, pedig 9 éve úgy van velünk, hogy nincs. A Magvető Kiadó az évfordulóra az Esterházyval készített beszélgetések válogatását adja közre: Pál Sándor Attila 160 Esterházy-interjút válogatott össze, amiből végül 19 került a kötetbe, a szerző első nyomtatásban megjelent beszélgetésétől (1982) az utolsóig (2016) vezeti az olvasót.

A Vanni van igazi csemege: sokféle témák az írástól a fociig, matektól Joyce-ig, frappáns válaszok, örökérvényű gondolatok, és ami különösen fontos, egészen ritka kincsek is előkerültek.

A Könyves Magazin podcastját a Tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon rögzítettük, az adásban több felolvasás is elhangzik. Beszélgetőtársak: Turi Tímea, a Magvető Kiadó főszerkesztője, Pál Sándor Attila, az interjúválogatás összeállítója, író, költő, valamint Máté Gábor, a Katona József Színház igazgatója.

 

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A Zöld könyv legfrissebb adásában Litkai Gergely és Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője ezúttal nem egy, hanem két könyvet is megvitatnak, miközben az erdők fontosságáról és jövőjéről beszélgetnek. Gálhidy László "Szentélyerdők Magyarországon" című kiadványában 87 különleges erdőtérséget mutat be, amelyeket személyesen is felkeresett, és amelyekhez egy online térképes adatbázist is készült. Az adásban azonban nem csak ezek felfedezéséről, hanem a klímaválság kihívásairól is szó esik: hiszen míg ültetvényeket létrehozhatunk, valódi erdőt nem - csak a már meglévő természetes rendszerek védelmével és támogatásával segíthetjük azok regenerációját. Ezért is kerül terítékre Peter Wohlleben "Ha a fák lélegzethez jutnának" című műve, amely az erdőt olyan komplex, élő tudástárolóként írja le, amelynek fennmaradása elengedhetetlen nemcsak ökológiai, hanem társadalmi szempontból is – még ha ezt az erdészeti lobbi, a fakitermelés és a politika gyakran figyelmen kívül is hagyja.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A mai adásban Puskás Pannival, a Mastercard Alkotótárs egyik ösztöndíjasával folytatjuk a beszélgetésünket.

Puskás Panni, színikritikus, író, most az olvasó nézőpontjából mesél arról, miért gondolja munkának az olvasást, hogyan kell „megküzdeni” egy-egy könyv világával, milyen tanulságokat vont le a számára meghatározó művekből, és mit gondol a közösségi média hatásairól az emberek koncentrációjára és olvasási szokásaira.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Hannah Ritchie "Ez ​nem a világvége" című könyvének fő mondanivalója az alcíme ellenére (Hogyan lehetünk az első generáció, amely fenntartható bolygót épít?) nem állítja, hogy minden rendben és nincs miért aggódnunk. Ehelyett adatokkal támasztja alá, hogy még van egy utolsó esélyünk - a Zöld Könyv aktuális adásában ennek lehetőségeiről beszélget Litkai Gergely, Hankó Gergely (a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezető igazgatója és a PET Kupa Egyesület alelnöke) és Papp László (az i-Tango tulajdonosa és a Gartner magyarországi és bulgáriai képviseletének vezetője). A beszélgetésben érintett kérdések, és az azokra adott válaszok segítenek, hogy találjunk a tagadásnál jobb megoldásokat, és egyértelműen levezeti, ezek közül melyik, miért és hogyan lesz működőképes.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Litkai Gergely és Mező János, a Greenpeace Magyarország Egyesület ügyvezetője Michael E. Mann könyvéről, Az ​új klímaháborúról beszélgetnek a Zöld könyv podcast aktuális adásában. Hol találjuk meg a könyvben részletesen bemutatott kommunikációs háborúban az egyéni felelősség túlzott hangsúlyozása és a küzdelem feladása felé terelő pánikkeltés közti, egészséges tartományt? A válaszhoz vezető úton szó esik a tagadás technikájáról, mint a cselekvés elodázását célzó, teljesen tudatos stratégiáról és arról, miért kell a változáshoz a zöldeknek megérteni a pszichológiát, a pszichológusoknak pedig a zöldeket.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A Zöld könyv aktuális adásában Litkai Gergely Bózsó Gyula erdésszel, "Az Erdő finom" és az "Ehető erdő" könyvek szerzőjével beszélget. A szerző saját megállapítása szerint a kötet - vaskosságának köszönhetően - medvetámadás ellen is jó, de természetesen nem ez a legfőbb érdeme. A növények meghatározásában segítő oldalakat gyakorlati tippek követik: gyűjtési tapasztalatok és technikák, majd inspirációk a gyűjtött finomságok felhasználásához. A beszélgetés inspiráció a fenntartható forrásból származó, egészséges ételek fogyasztására, néhány konkrét példán túl pedig arról is szó esik közben, hogyan tanít önállóságra ez a fajta tudás.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Mohácsi Balázs korán olvasóvá vált, de az írás mint hivatás nem volt egyértelmű az életében. Első beszélgetésünkben mesélt arról, mit jelent az életében Kassák Lajos költészete és miért kutatja Bertók László életművét, hogy egyáltalán mit jelent ha valaki irodalomtudós és hogyan kutatja az irodalmat. Befolyásolja-e az alkotást az, hogy hosszú évekig a Jelenkor folyóirat szerkesztőjeként is dolgozott, és hogyan áll neki a munkának, amivel elnyerte a Mastercard Alkotótárs ösztöndíjat. 

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Litkai Gergely, a fenntarthatóság szószólója és Takács-Sántha András humánökológus, a Világeleje című mikroesszé-kötet szerzője a cselekvő remény rögös, de szép útjáról, a jó élet fogalmának átértékeléséről beszélgetnek a Zöld könyv következő adásában. Együttgondolkodásuk fontos szereplője még a humor, és az az alapgondolat, hogy a jövő megjósolhatatlansága a reménytelenség és a tehetetlenség helyett akár a bizalom, a remény és az aktív cselekedetek mozgatórugója is lehet. Bizakodó hangvételű beszélgetés egy bizakodó hangvételű gyűjteményről: klímaszorongás ellen ideális!

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00