Mesterséges intelligencia, robotika, big data, cloud - már napjaink része. De mit hoz a jövő és milyen hatással van ez a termelő szektorra? Az Ipar 4.0 Backstage podcast-ban iparvállalatok kulcsszereplői és szakértők történetei mentén mutatjuk be, hogy merre tart az ipar.
Egy AI-ready szervezeteket fejlesztő pszichológus, Szirtes Hajnalka, és az OPMobility TIER1-es autóipari vállalat globális ipari mérnöki és digitális gyártási igazgatója, Gulyás Gábor ült ez alkalommal mikrofonjaink mögé, hogy a mesterséges intelligencia bevezetésével járó – már látható, illetve várható - szervezeti változásokról ossza meg tapasztalatait és tudását. Az epizódból azt is
megtudhatod, mi került arra a checklistre, ami a szakemberek szerint feltétlenül szükséges az AI sikeres bevezetéséhez.
A felvétel az Ipar 4.0 Backstage Live rendezvényén készült.
A beszélgetés során megtekintett és hivatkozott videók linkjei:
Vendégeink:
Szirtes Hajnalka, szervezetpszichológus
Gulyás Gábor, Global Industrial Engineering Director, OPMobility
Műsorvezető: Beke Zoltán, Mortoff
Gyártó: Mortoff Kft.
Az ipar 4.0 és AI technológiák bevezetéséhez szükséges szervezeti háttérről már korábbi, hasonló témájú epizódjainkban is beszélgettünk:
https://open.spotify.com/episode/330gVDaSGv5cyddbQKVSqm?si=cf434620338e49a0
https://open.spotify.com/episode/6tYyLRyv62e9cJCMpfKnSe?si=ffec594c775041dc
A Knorr-Bremse az ide Év Gyára Projektversenyről két díjat is elhozott: övék az év leginnovatívabb projektje a gyártásban, illetve az év gyártási/termelési projektje cím is. Halász Bélával, a Knorr-Bremse Rail Systems Budapest műszaki szakértői csoportvezetőjével, és Nagy Ábellel, a cég 3D nyomtatásért felelős applikációs mérnökével beszélgettünk a díjnyertes „Digital Warehouse” 3D-fémnyomtatási projektről, amellyel ma már selejtmentesen és gyors átfutással gyártanak akár régi,
akár kisebb darabszámú alkatrészeket.
Vendégeink: Halász Béla és Nagy Ábel, Knorr-Bremse Rail Systems Budapest Kft.
Műsorvezető: Beke Zoltán, Mortoff
Gyártó: Mortoff Kft.
Regisztrálj és csatlakozz hozzánk az Ipar 4.0 Backstage podcast élő felvételén október 17-én! >> https://mortoff.hu/hu/blog/ipar-40-backstage-live---ipari-ai-barometer/234/
Kopogtat-e már idehaza az ipar ajtaján az AI, vagy vajon ráérünk még? Mit tehet egy felelős vezető, hogy felkészítse vállalatát a mesterséges intelligencia elterjedésével járó változásokra? Van-e szükség szervezeti változtatásokra, és hoz-e változást a szervezeti kultúrában az AI bevezetése? Mik a rizikófaktorok, hogyan lehet az AI bevezetése mindenki számára profitábilis, és meddig "versenyképes" az ember az AI-jal szemben?
Szerencsére ezen a területen már nem csak találgatni tudjuk a jövőt! Csatlakozz hozzánk az Ipar 4.0 Backstage podcast élő felvételén! Ezúttal éppen olyan usecase-ekről fogunk beszélgetni, ahol a kobotok és az AI már több éve és egyre drasztikusabban forgatják fel a korábbi rendet, folyamatokat.
Vendégeink:
SZIRTES HAJNALKA szervezetpszichológus
Egyik fő fókuszterülete az etikus AI illetve az AI szervezeti hatásai. Számos nagyvállalat és Fortune 500 cég szervezetfejlesztő projektjét irányította. Rendszeresen részt vesz kutatók (főleg pszichológusok) legfrissebb eredményeinek a diszkusszációján, ahol kifejezetten az AI szervezeti hatásait vizsgálják cégeknél.
GULYÁS GÁBOR Global Industrial Engineering Director, OPMobility
Jelenleg az OpMobility konszern Business Unit Modules részén dolgozik, ahol globálisan az ipari mérnökség és a digitális gyártás területei tartoznak hozzá. Munkássága alatt bevezettek egy saját fejlesztésű MES rendszert a Business Unit minden gyáregységében, központosítva és standardizálva a folyamatokat. Emellett olyan fejlett technológiákkal foglalkozik, mint az AI, a Digital Twin, az AGV, a szimuláció és az AR/VR. Pályafutása során több mint 20 évet töltött az autóiparban, ebből 10 évet vezető pozícióban.
BEKE ZOLTÁN stratégiai és digitalizációs tanácsadó
A Mortoff Kft. alapítója és egyik tulajdonosa. Több, mint 20 éve dolgozik együtt különféle iparági területeken működő közép- és nagyvállalatok vezetőivel. Munkájában a vállalati működés és a szervezeti fejlődés emberi tényezői foglalkoztatják, illetve a változásmenedzsment iránti elkötelezettsége motiválja. Az Ipar 4.0 Backstage podcast alapítója és házigazdája.
Várunk 2024. október 17-én 14:00 órai kezdettel a Bolgár Oktatási és Kulturális Központban (1097 Budapest, Fehér Holló u. 8.)
A rendezvényen a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz és annak visszaigazolásához kötött. A beszélgetést elsősorban gyártóvállalatok digitális transzformációval foglalkozó vezetői, szakemberei számára ajánljuk.
Az Ipar 4.0 Backstage LIVE kommunikációs partnere a GyártásTrend technológiai magazin.
Zene: Twilight Hustle by Top-Flow
Az utóbbi közel 50 epizódunkban nagyon sok gyártóval, szolgáltatóval és kutató szakemberrel készítettünk interjút. Ha mindig is akartad tudni, MIÉRT csináljuk ezt, akkor a mostani epizódot Neked készítettük!
Tanulságaink, trendek, tapasztalatok – vendégünk a csatorna házigazdája: Beke
Zoltán. Aki kérdez: Szőnyi András, Mortoff
Műsorvezető: Szőnyi András, Mortoff
Vendégünk: Beke Zoltán, Mortoff
Gyártó: Mortoff Kft.
A Kematechnik Innomontage felületkezelési folyamatokhoz tervez és kivitelez gyártósorokat. 2024-ben saját fejlesztésű digitalizációs megoldásukal, a Mindstormmal elnyerték az Gyártástrend Év gyára projektverseny KKV kategóriás grand prix díját. Bognár Pétert, a cég ügyvezetőjét faggattuk – természetesen nem csak – a pályázattal kapcsolatban. Hogyan született meg az igény a Mindstorm platformra? Miért bukhat el egy kiváló gyártósor teljesítménye is akkor, ha nem foglalkozunk a változásmenedzsmenttel? Vajon megéri-e a szoftverfejlesztőnek coachot is biztosítani a vevő számára? Milyen technológiák diktálják ma a trendet, és mennyire népszerű jelenleg a cloud a gyártószektorban? Kopogtat a NIS2, de kinél? – és még sok másról is szó esett a beszélgetés során, amit most kifejezetten ajánlunk a hazai középvállalatok vezetői számára is!
A Kematechnik nyertes projektjéről bővebben a Gyártástrend szakmai hírportálján is olvashattok: https://gyartastrend.hu/cikk/felhoalapu-digitalizacios-platform
Műsorvezető: Beke Zoltán
Vendégünk: Bognár Péter, CEO, Kematechnik Innomontage Kft.
Gyártó: Mortoff Kft.
A blokklánc, vagyis a megosztott adatbázisokat kezelő számítógépes hálózat mint technológia mára túl van a hype-on. De megtalálja-e a helyét az iparban is? Dr. Kocsis Imrével, a BME blockchain labor vezetőjével a hazai blokklánchelyzetről beszélgettünk. Sok más mellett szó esett publikus és privát blokkláncokról, transzparenciáról, digitális identitáskezelésről; arról, hogy miért kell szükségszerűen összekapcsolnunk az AI-t és a blockchaint, illetve milyen pozitív hatása lehet ennek a fenntarthatóságra, és van-e keresnivalója a blokkláncnak az ESG-ben. Kocsis Imre csapatával rengeteget tesz azért, hogy a hazai KKV-k valódi, gyakorlati segítséget is kapjanak a blockchain technológiával kapcsolatban, így ezt az erősen szakmai beszélgetést kifejezetten ajánljuk kis- és középvállalatok képviselői számára is!
A műsorban említésre kerülő, hasznos projektek:
Műsorvezető: Beke Zoltán, Mortoff
Vendégünk: Dr. Kocsis Imre, blockchain labor vezető, egyetemi adjunktus, Kritikus Rendszerek Kutatócsoport, BME Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
Gyártó: Mortoff Kft.
Gados Dániellel, a Danubisoft CEO-jával A-Z-ig kiveséztük a MES-rendszerek és a termeléstervezés témáját. Mikor és kinek van szüksége MES-re, mennyi idő ilyen rendszereket bevezetni, mire figyeljünk és milyen elvárásokat támaszthatunk a rendszerek megtérülése tekintetében? Milyen hatása van már most a termeléstervező rendszerekre az AI? Az epizódból – sok egyéb kérdés mellett - ez is kiderül!
Műsorvezető: Beke Zoltán, Mortoff
Vendégünk: Gados Dániel, CEO, Danubisoft
Óriási erőkkel fejlesztjük a robotokat és az AI alkalmazásokat, hogy még szofisztikáltabb együttműködésre legyenek képesek az emberrel való közös munka során. De miért fordítunk mindeközben olyan kevés energiát arra, hogy az embereket is képezzük a robotokkal való kooperációra? Hol tart és merre tendál a magyarok digitális kompetenciája? Miben segítheti a közoktatás a vállalatok digitális transzformációját? Lehet-e a vállalkozásokat – és magukat a munkavállalókat is – abba az irányba fejleszteni, hogy nyitottak legyenek a változásra?
Dr. Obermayer Nórával beszélgettünk szervezeti kultúráról, generációs kérdésekről, tudásmegosztásról – és még sok olyan – főként emberi – tényezőről, ami a vállalatok digitális transzformációját jelentősen befolyásolja.
Vendég: Dr. habil. Obermayer Nóra, Pannon Egyetem
Műsorvezető: Beke Zoltán, Mortoff
Gyártó: Showcast Media
Az esztergomi Suzuki gyárat talán senkinek sem kell bemutatni. Az itt működő hegesztőüzem kulisszatitkait azonban talán kevesebben ismerik, pedig érdemes figyelni rá: a Suzukinál ugyanis a magyar szakemberek a saját igényeik szerint fejleszthetik a gyártósort. Egy 22 fős mérnökcsapat fedi le a hegesztőüzem teljes koordinálását a teljes gyártott termékpalettát illetően, a beszerzés indításától a tervezésen és gyártásfelügyeleten át a telepítésig. Milyen technológiai háttérrel tud ebben az üzemben több autótípus is legördülni egyazon gyártósorról, és milyen IoT megoldásokkal igyekszik a magyar mérnökség meghódítani a globális Suzukit? Milyen kiberbiztonsági feltételeknek kell megfeleljen az üzem gyártásirányítási rendszere, illetve milyen lépéseket tesznek az esztergomi üzemben, hogy 2050-re elérjék a karbonsemleges működést?
Vendégünk Winiarczyk Tamás, a Magyar Suzuki Zrt. hegesztőüzemének mérnök-csoportvezetője, és Masa Attila, az esztergomi Suzuki gyár hegesztőüzemének karbantartástámogató és robotfelügyeleti rendszerét rendszerét fejlesztő Indeveyes Technologies ügyvezetője.
Vendégeink: Winiarczyk Tamás, Magyar Suzuki Zrt.; Masa Attila, Indeveyes Technologies
Műsorvezető: Beke Zoltán, Mortoff
Gyártó: Showcast Media
Tizedik éve szervezi meg a Smart Factory Connaction konferenciát, de sosem érdekelte, hogy maga az esemény profitábilis legyen. Számára mindig is fontosabb volt, hogy valódi fórumot biztosítson a gyártóknak, és a vendégei azért látogassák évről évre a rendezvényt, mert ott releváns tapasztalatmegosztás történik. Bóna Péter, a Com-Forth Kft. ügyvezetője megkerülhetetlen név, ha a hazai ipari digitalizációról van szó. Hisz abban, hogy nem kell – nem is lehet – minden új technológiát bevezetni, és néha a legjobb stratégia a kivárás. Szívügye az emberközpontú gyártás, de nemcsak erről beszélgettünk vele, hanem többek között a NIS2 kapcsán felmerülő kiberbiztonságról, a generatív AI ipari hasznáról, nemnövekedésről, és arról, mit tudunk tenni, hogy minél több magyar ipari vezető fejében kialakuljon a saját megvalósítható digitalizációs víziója.
Az idei Smart Factory Connaction konferenciát június 11-13. közt tartják a Mátrában. https://info.comforth.hu/hu/smart-factory-connaction-2024-ipar40-konferencia