Az egyik legnagyobb nyugat-európai nyugdíjalap szelektálja a portfóliójából azokat a vállalatokat, amelyek elmaradnak a fenntarthatóság terén. Nem egyedi jelenség a befektetői nyomás a vállalatok fenntarthatóságáért – úgy tűnik fogy a türelem a nagy befektetési alapok és az egyéni befektetők oldalán is. A radiocafén futó Fintech Világa – Zöld Pénzügyi Percek új adásában Bátorfi Botond, a Peak szakértője és Nyul Zsuzsa műsorvezető a fenntartható befektetésekről és azok buktatóiról beszélgettek.
Az ABP mintegy 500 milliárd eurós (200 ezer milliárd forint) vagyonnal rendelkezik. A legnagyobb holland nyugdíjalap várhatóan számos vállalatot kivesz portfóliójából, hogy befektetései körét azokra korlátozza, amelyek valóban erőfeszítéseket tesznek az éghajlatvédelem érdekében.
A nyugdíjalap a túlzott kockázatokra hivatkozik, arra számítanak, hogy a fenntarthatóságra nem figyelő cégek veszítenek versenyképességükből és előbb-utóbb üzleti visszaesést szenvednek el. Ezt a szakemberek azonban nem erősítik meg egyöntetűen: sokak szerint a legtöbb szektorban még évtizedeket kell várni, amíg érdemi hátrányt tapasztalnak azok a vállalatok, amelyek nem fordítanak kellő figyelmet a zöld működésre. Ráadásul az eladott részvények és cégek nem maradnak gazdátlanul, az új tulajdonost pedig valószínűleg kevésbé érdekli a fenntarthatóság, így nem is ösztönzi a vállalatot a változásra.
Ha bebizonyosodik, hogy az ABP elsiette a döntést, az negatív hatással lesz a nyugdíjalap teljesítményére is, amellett, hogy középtávon sem éri el a kívánt fenntarthatósági hatást.
A Fintech Világa – Zöld Pénzügyi Percek adásából kiderül hogyan tehetünk befektetésekkel a fenntarthatóságért és, hogy mik a potenciális buktatói a zöld befektetéseknek.