Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?
Vissza

Beszállnak az olajbizniszbe a környezetvédők

Vissza

Beszállnak az olajbizniszbe a környezetvédők

Feb 03. | 14 perc

Fintech Világa

Üzlet Tudomány Technológia
00:00:00
/
00:14:40

A radiocafén futó Fintech Világa – Zöld Pénzügyi Percek korábbi adásaiban szó volt a környezettudatos befektetésekről és arról is, hogy egyes befektetők hogyan pártolnak el a nem fenntartható vállalatoktól. A műsor legújabb részében Bátorfi Botond, a Peak szakértője és Nyul Zsuzsa műsorvezető egy harmadik zöld befektetési stratégiáról beszélgettek. Ennek lényege, hogy az aktivista befektetők kifejezetten nem fenntartható vállalatokban szereznek részvényt és befolyást.

A legizgalmasabb, egyben legmegosztóbb környezettudatos befektetői stratégia a nem zöld cégek részvényeinek felvásárlása aktivista befektetőként. Ilyenkor a befektetők direkt olyan cégek részvényeit veszik meg, akik a környezetre nézve káros tevékenységet végeznek. Így tulajdonosként új eszközöket szereznek a tiltakozásra, például nyomást gyakorolhatnak a vezetőségre, vagy felszólalhatnak a vállalat gyűlésein is.

Ennek előnye lehet, hogy olyan befektetője lesz ezeknek a cégeknek, aki nem hagyja jóvá a káros döntéseket. Vagy legalábbis hevesen tiltakozik ellene és a sajtóban is visszahangot szerez az ügynek. Így meglepően nagy eredményeket lehet elérni.

Azonban egy ilyen célú befektetés mindenképp ellentmondásos helyzetet teremt. Ha az aktivista sikeresen kényszeríti változtatásra a vállalatot, az rövid távon biztosan a részvényárak csökkenésével jár, vagyis a befektető pénzt veszít. Ha viszont nem éri el a célját és a vállalat továbbra is folytatja a káros tevékenységét, akkor egyrészt kudarcot vall, mint aktivista, másrészt nagy nyereséget is elkönyvelhet befektetőként a környezetszennyező cég sikeréből. Sokan emiatt kivitelezhetetlennek tartják az aktivista befektetéseket, míg mások a módszer hatékonyságára esküsznek.

A Fintech Világa – Zöld Pénzügyi Percek legújabb adásában szó esett a norvég nemzeti vagyonalapról is. Ez az alap több mint 1000 milliárd dollár értékű befektetéssel rendelkezik különböző olajcégekben. Egyik alapkezelője most a Financial Times hasábjain írt arról, miként fogják felelősségre vonni azokat a portfóliójukban szereplő vállalatokat, akik nem tesznek eleget a környezetért.

Tovább a podcast oldalára