Keresés Jelentkezés Digitális innovációnk Mi a podcast.hu?

Világos, mint a nap! - Egy podcast napelemekről

Energiatakarék

Vissza

Világos, mint a nap! - Egy podcast napelemekről

Energiatakarék

Technológia

Szinte minden hétre van egy új hír, ami a napelempiacot érinti, és sokak szerint az elmúlt hónapok jogszabályváltozásai azt az üzenetet erősítették, hogy ma már nem érdemes ezt a megoldást választani. Sőt! Az is bánhatja a döntését, aki évekkel ezelőtt telepítette a rendszert. A napelem létjogosultsága nem változott, és nem megijedni kell, hanem rendet rakni a fejekben, mert a felelős energiagazdálkodás elsősorban ott és jó döntésekkel kezdődik. Ez itt a Világos Mint a nap podcast Ragoncza Ádámmal és Kujáni Péterrel, akiket Mattyasovszky Nóra kérdez.

Epizódok

1-10 megjelenítése a(z) 35 elemből.

A Világos, mint a nap! legújabb részében ismét Ragoncza Ádám és Kujáni Péter szakértők segítenek eligazodni a napelemek világában. Ezúttal az önfogyasztás témakörével kapcsolatban érkezett hallgatói kérdésekre válaszolnak. 

Ha bizonytalan vagy, hogy mit is jelent ez pontosan, hogyan működik, miért jó és mihez kapcsolódóan tudod, még hasznosítani a mai epizódból kiderül!


Az adásban az alábbi témákat fogják a szakértők érinteni:


00:25 – Valóban fontos a napelemesrendszer használatánál az önfogyasztás? 

1:28 – Amennyiben hőszivattyús fűtést használunk H tarifás áramellátással, érdemes átkötni nappali áramra, ha azt szeretnénk, hogy napelemesrendszerről működjön? 

03:00 – Praktikus tippek, trükkök, tanácsok, hogy akkor tudj áramot fogyasztani, amikor a napelem termel.

4:40 – Hogyan tölthető az elektromos autó napelemről, abban az esetben is, ha keveset tartózkodunk otthon? 

6:08 – Az akkumulátoron kívül van-e más megoldás, hogy megérje a bruttós elszámolású napelemrendszer? 


A továbbiakban is várjuk a kérdéseket a podcast@energiatakarek.hu címre, vagy a videó alá kommentben! Ha hasznosnak találtad az adást mindenképpen érdemes követned minket a további felületeinken is: 

https://www.facebook.com/energiatakarek

https://www.youtube.com/@Energiatakarek

https://www.instagram.com/energiatakarek/

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Ebben az adásban ismét segítünk eligazodni a napelemek bonyolultnak tűnő világában! Aki régebb óta követ minket az már biztosan rájött, hogy rengeteg változással járó szektorról van szó, amiket külső félként nehéz követni. A Világos, mint a nap! podcast legújabb adásaiban ezekkel a változásokkal kapcsolatban felmerülő kérdésekre válaszolnak a szakértők, érthetően, egyszerűen és csupán pár percben. 


A legújabb epizódban ismét egy olyan témáról lesz szó, ami nem mindig teljesen egyértelmű, ez pedig a bruttó elszámolás. Tippek, trükkök, tanácsok több éves tapasztalat alapján. Ha nem vagy biztos a váltásban, elvesztél a pályázatok, hírek és más vélemények tengerében, mindenképpen ajánljuk neked ezt az adást.


Az adásban az alábbi témákat fogjuk érinteni:

00:27 - Mi a jelenlegi különbség a szaldó elszámolás és a bruttó elszámolás között és mi változott az elmúlt években? Egyáltalán számolható-e most az új rendszer alapján a megtérülés?

01:04 – Az új bruttó elszámolási rendszerrel lehetséges-e most olyan napelemrendszert telepíteni, ami megtérül? 

1:45 – Van értelme napelemesrendszert telepíteni, ha nem engedélyezik a visszatáplálást? Hogyan és mi alapján döntsünk ilyen helyzetben? Áremelkedéssel kapcsolatban, mire lehet számítani a szakértők szerint?

3:19 – Mi az előnye a gázfűtésnek és érdemes-e váltani elektromosfűtésre? 

4:40 – Érdemes-e napelemesrendszerre váltani, ha keveset tartózkodunk otthon mégis magas a villanyszámlánk? Megoldások és javaslatok. 


A következő adásban az önfogyasztás témakörét járjuk majd körbe. Amennyiben van ezzel kapcsolatban kérdésed küld el nekünk a podcast@energiatakarek.hu címre vagy írd meg kommentben és természetesen igyekszünk rá válaszolni. 


Ha hasznosnak találtad az adást mindenképpen érdemes követned minket a további felületeinken is: 

https://www.facebook.com/energiatakarek

https://www.youtube.com/@Energiatakarek

https://www.instagram.com/energiatakarek/

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A Világos Mint a Nap! podcast legújabb adásában ismét a hallgatók kérdéseire válaszolnak a szakértők. Ezúttal a szaldó elszámolás és bruttóra való átváltásának témakörét járják körbe a műsorvezetők.  

Ebben az epizódban is rengeteg, hasznos tipp, trükk és tanács hangzik el, egyenesen tapasztalt szakértőktől, így ha bizonytalan vagy mindenképpen érdemes meghallgatnod.


Az adásban az alábbi témákat érintik:

0:23 – Mire lehet számítani a továbbiakban és, hogyan lehet kiszámolni a bruttó összeget? 

01:35 – Mit tehetünk annak érdekében, hogy továbbra se számoljanak fel a villany szolgáltatásért árat?

02:59 – Hogyan kérhetek másik elszámolási rendszert és jobban járok-e egy esetleges váltással? 

03:39 – Mit tegyünk, ha nem akarunk visszatáplálni magas összegért? 

04:45 - Mi szükséges, ahhoz, hogy akkumulátort csatlakoztassak a napelemhez? 


Ebben az epizódban a második podcast epizódról is szó volt, melynek a linkjét itt találod: https://www.youtube.com/watch?v=iHphJHoVy4s

A továbbiakban is várjuk kérdéseiteket a podcast@energiatakarek.hu címre, vagy a videó alá kommentben! 

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A Világos Mint a Nap! podcast új formátumának második részében minden kérdésetekre választ adunk, ami az NPP24 azaz az új Napenergia Plusz programmal kapcsolatos.

Szintén egy bonyolult téma, nem meglepő, hogy ezzel kapcsolatosan is sok kérdés érkezett. Szakértőként ezúttal is igyekszünk segíteni, hiszen mi is úgy gondoljuk, hogy nem mindig egyszerű kiigazodni a különböző programokon.


Az adásban az alábbi témákat fogjuk érinteni:

00:24 – Beszéljünk a program megtérüléséről egy konkrét példán keresztül!

02:27 - Melyik rendszert érdemes választani és mi alapján döntsünk? Vajon megéri-e ebben az esetben a drágább opciót választani?

03:53 - Mi ennek a pályázatnak a forrása? Miből finanszírozzák?

04:40 – Milyen típusú rendszert kapunk ezzel? Szigetüzemű vagy hibrid és miért ez a megfelelő?

06:30 – Fontos-e még az aszimmetrikus termelés és mi is ez pontosan?

08:52 – Mikor szükséges fizetni? Milyen opciók lehetségesek?


További hasznos linkek, melyekről még szó esik az adásban:

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Új formátummal tér vissza a Világos Mint a Nap! Podcast, hiszen a következő adásokban olyan témaköröket veszünk majd górcső alá, amely hallgatóinkat leginkább érdekli. Rövid epizódokban válaszoljuk meg az általatok küldött kérdéseket. Reméljük hasznosnak találjátok majd ezt az új megközelítést. 

A mai adásban a „közkedvelt” RRF pályázatokról lesz szó, más néven a 100%-os pályázatokról. Nem véletlen, hogy ezzel kapcsolatosan rengeteg kérdés érkezett, hiszen 2021 óta majdnem egy tucat alkalommal megváltozott a pályázat kiírása, ami nem csak résztvevőknek, de a kivitelezőknek is komoly fejfájást okozott, mi mégis úgy gondoljuk van megoldás! 


Kérdések, melyekre választ kapsz az adásban: 

0:55 – Mit tehetek, ha 2021 óta semmilyen előrelépést nem tapasztalok? 

03:25 – Miért kellett mégis önerőt fizetni egy 100%-os támogatással kiírt pályázatra? 

05:05 – Ki lehet-e esetlegesen szállni, ha pályáztam? Mit az, amit bukhatok ezzel?

06:51 -  Mi várható ezzel kapcsolatosan még a jövőben? Érhetnek még meglepetések? 

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A közösségi szellem, a közösségben gondolkodás a fenntartható energia területén is megjelent. Természetesen a közösségi finanszírozásban megvalósuló projektekre is vonatkozik ez a hozzáállás, de az adásban kitérünk olyan példákra is, amelyek a megosztott energiatermelést és felhasználást tekintik irányadónak.


Szalkai-Lőrincz Ágnes, a Közösségi Energia Szolgáltató Kft. munkatársa igazi motorja Magyarországon ennek a szemléletnek. Segítségével nemcsak a Jurányi Ház közösségi finanszírozásában megvalósuló napelem projektjébe nyerünk betekintést, de a közösségi energia fogalmához, az e szemlélet mentén megvalósuló innovatív megoldásokhoz is közelebb jutunk.


00:00 Szalkai-Lőrincz Ágnes a Magyar Természetvédők Szövetségének a közösségi energia munkatársa. A média világából érkezett, ma pedig már a KESZ, vagyis a Közösségi Energia Szolgáltató Kft. munkatársa. A Világos, mint a Nap legújabb adásában ő mesél az energiaközösségekről.


16:17 A nyugati példák és az elmélet nagyon jól hangzik, több mint meggyőző, de mégsem terjedt el ez a formula még nálunk. Miért? És mikor várható ebben a kérdésben áttörés?


22:16 Az edukáció nem az érettségiig tart, pláne igaz ez a villamosenergiára, az arról gondoskodásra és a fogyasztásunkra. Hogy függ mindez össze, és miért elengedhetetlen egy bizonyos alaptudás a felhasználói tudatossághoz?


27:51 Hallottál már a Jurányi projektről? Szalkai-Lőrincz Ágnes elmeséli, hogyan próbálnak közösségi finanszírozásban napelemet telepíteni a régi iskolaépületre, ami most étteremként, színházként és civil szervezetek otthonaként szolgálja a kultúrát és a közösséget.


42:24 Mit szólnál, ha mondjuk a balatoni nyaralódon megtermelhetnéd a budapesti lakásod energiaszükségletét? Van ahol ez működik, és nem is kell hozzá messzire mennünk…

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A napelemre a többség valószínűleg nagy fekete táblákként gondol, amik a tetőre szerelve, vagy a földre telepítve gyűjtik a napenergiát és alakítják át villamos árammá. Legyünk őszinték: a napelem nem szép! A napelem egy funkcionális termék, de esztétikusnak nem nevezhető. Ezen a nézőponton változtat egy több mint 100 éves, 100%-ban magyar családi tulajdonban lévő építőipari vállalkozás innovációja, a tetőcserépbe épített napelem, amely egyesíti a funkcionalitást az esztétikummal.


A Világos Mint a Nap! Podcast legújabb adásában Tóth Szabolcs és Jankó Árpád a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. képviseletében mesélnek erről a nem mindennapi cégről és pláne a nem mindennapi fejlesztésükről. A műsorban beszélgetünk innovációról, öngondoskodásról, a napenergiához való hozzáállásról, és természetesen örök vesszőparipánk, a megtérülés kérdése sem marad megválaszolatlanul.


00:00 Vendégeink Tóth Szabolcs és Jankó Árpád a Terrán Tetőcserép Gyártó képviselői, akik mesélnek a több mint 100 éves magyar építőipari cég történetéről, valamint a napelemes piacot forradalmasító innovációjukról.

09:16 “Felelősséggel tartozunk az épített környezetért” - így született meg a Generon, a Terrán úttörő tetőcserepe

19:56 Már több mint 400 házon van napelemes tetőcserép. A tulajdonosok, valamint a Terrán mit gondol a megtérülés kérdéséről? Hogyan lehet ezt kiszámolni, egyáltalán mennyire fontos szempont ez?

31:51 Hogy érinti a bruttó elszámolás bevezetése a Terránt, ahol komplett üzletág épült a napelemes tetőcserepek gyártására?

40:41 Bizonytalanság van a napelemes piacon, de az biztos: minél tovább húzza valaki a döntést, annál rosszabbul fog járni a beruházás költségoldalát vizsgálva.

45:32 Hogyan lehet valaki Generon napelemes cserép telepítő, milyen segítséget ad meg nekik a Terrán?

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A napelemekhez sokféle módon lehet hozzáállni és különböző nézőpontokat, szemléleteket ütköztethetünk, amikor azok hasznosságáról, vagy pusztán csak arról beszélünk, hogy megéri-e egyáltalán. Szubjektív álláspontok és érzelmi túlfűtöttség helyett a Világos, mint a Nap! podcast legújabb adásában egy olyan vendég szemüvegén keresztül vizsgáltuk a kérdést, aki minden döntést és értékelést lefordít a számok, az adatok nyelvére. Kis István eredeti szakmáját tekintve vegyész és közgazdász, de a podcast házigazdái évekkel ezelőtt egy energetikai cég vezetőjeként ismerték meg.


A műsorban betekintést nyerhetünk abba, hogy milyen az, amikor valaki precízen, akár több éves mérési adatok összehasonlításával tervezi meg a saját háza hőszigetelését. Megtudhatjuk, hogy konkrétan mennyit lehet nyerni az így megtakarított energiával, ahogy Arra a kérdésre is egzakt választ kapunk, hogy vajon valóban a lakóingatlanok hőszigetelése a leggyorsabban megtérülő befektetés, vagy sem. A stúdióban megnézzük azokat a számokat, amelyeket energiatermelés terén várt István mielőtt belevágott volna a napelem telepítésbe, és összehasonlítjuk azokkal, amelyek valóban megvalósultak az évek során. Nem tudjuk megkerülni a havi szaldó bevezetésének a kérdését, ahogy a számok mentén arra a kérdésre is keressük a választ, hogy vajon valóban van-e értelme megtérülést számolgatni, amikor magánberuházás keretében megvalósuló napelem-rendszerről van szó.


00:00 A vendégünk Kis István, aki vegyészből lett közgazdász, majd energetikai szakember, és aki a fontos döntések meghozatala előtt segítségül hívja az excel tábláit.

10:18 Hogy néz ki, amikor az energetikai szakember korszerűsíti a saját házát? Több éves adatgyűjtés, hőkamerás felvételek és pontosan kiszámolt megtérülés, plusz, ami az előzetes számításokat nekifutásból felrúgja, akár többször is.

21:32 A korszerűsítést követően már bele lehet vágni a napelemes rendszer telepítésébe is. De mit vár az “adatvezérelt szakember”, amikor napelem telepítés előtt áll?

30:40 Megnéztük a számok mentén, hogy mit számoltunk mi a várható energiatermeléssel, megtérüléssel kapcsolatban, és mi az, ami ebből valóban megvalósult az elmúlt években.

40:57 Hogy fogadta az energetikai szakember a havi szaldó bevezetésének a hírét és hogyan befolyásolja ez a megtérülési számításokat?

50:47 Az adatokat, eredményeket látva megéri a jövőben napelem-rendszert telepíteni, vagy fektessünk inkább állampapírba? Mi a jövő?

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

A Világos, mint a Nap! podcast legújabb adásában gyakorlatilag egy kollégát faggathattunk a saját napeleméről. A Sláger FM rádiósa és a Visszapillantó podcast házigazdája, Viktorin Tamás volt a vendégünk, akit a szokásokhoz híven saját pályájáról, ebben az esetben pedig saját műsoráról és természetesen a háztartási napelem-rendszeréről kérdeztük.


Érdekes és tanulságos volt hallani, hogyan viszonyul egy magánember, különösebb energetikai érdeklődés hiányában a saját napelem-rendszeréhez. A műsorvezetőknek is jó visszajelzés volt szembesülni azzal, hogy milyen kérdései és pláne milyen hozzáállása van a saját rendszeréhez egy ilyen felhasználónak. Nem tudtuk megkerülni a szaldó és a bruttó elszámolás témakörét, és természetesen Tamásnak is feltettük az egyik legfontosabb kérdést a napelemekkel kapcsolatban: megérte?


00:00 Vendégünk Viktorin Tamás, a Sláger FM rádiósa és a Visszapillantó podcast házigazdája, aki maga is napelem tulajdonos.

02:13 Kiderül hogyan lett Tamás kóristából rádiós, milyen zenei pálya vonzotta gyerekkorában, és hogy miért hagyta ott a Magyar Rádió Gyermekkórusát.

07:12 Hogyan indult a Visszapillantó podcast, milyen volt ennek a fogadtatása a rádiónál, és egyáltalán miért csinálja ezt Tamás?

15:58 Milyen autója van a rádiósnak, miért vette meg annak idején ezt a bizonyos járművet és miért áll a garázsban több mint 10 éve?

22:24 Napelem is van a garázs tetején, de mi alapján választott Tamás kivitelezőt, miben segít egy nagy családnak a napelem, és miért szereti használni ezt a rendszert?

29:43 Kérdez a vendég is, és ennek kapcsán körbejárjuk azt a kérdést, hogy kell-e egyáltalán takarítani a háztartási napelemet, és ha igen, akkor hogyan.

31:45 Tamás mennyire van tisztában a napelem elszámolási rendszerrel kapcsolatos változásokkal?

36:12 Érdemes lesz átállni arra a metódusra, hogy a fogyasztást a termeléshez igazítsák a felhasználók, de mégis hogyan csinálják ezt?

39:53 Összegezve: megérné a jövőben is napelem-rendszert telepíteni? 


Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00

Az innováció az agrárium, így az állattenyésztés területén is szükséges és elengedhetetlen, ha valaki tartani akarja a lépést a konkurenciával, és a piaci elvárásokkal. A regeneratív gazdálkodás nem csupán egy divatos hívószó, és a közvélekedéssel szemben nincs sem hozamcsökkentő, sem pedig költségnövelő hatása. A Világos, mint a Nap! podcast legújabb adásában Bóna Szabolccsal, a Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk, aki 2022-ben kiérdemelte az „Év Állattenyésztője” díjat. Gazdaságukban kiemelt szerepet kapnak az innovatív és előremutató megoldások, és ezeket tökéletesen támogatja a 2019-ben telepített napelem-rendszerük.

A műsorban ezúttal nem a lakossági napelem-rendszerekkel foglalkozunk, hanem kicsit messzebbre tekintünk, egy kisalföldi mezőgazdaság megoldásait vesszük górcső alá. Szó lesz a fenntartható mezőgazdasági tevékenységek mellett a napenergia agráriumban történő felhasználásáról, annak előnyeiről és kihívásairól is. Megvizsgáljuk, hogy miben tudja támogatni a napelem-rendszer ezeket a gazdaságokat, milyen területen váltak már be, és milyen lehetőségek vannak még ezekben a telepítésekben. Az adás nemcsak az agráriumban dolgozóknak, hanem mindenki másnak is érdekes és tanulságos lehet, akiknek fontos, hogy milyen forrásból kerülnek az élelmiszerek az asztalunkra.

  • A vendégünk Bóna Szabolcs, a Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt. vezérigazgatója, 2022-ben az „Év Állattenyésztője”; akivel a fenntartható gazdálkodásról és a mezőgazdaság innovatív megoldásairól beszélgetünk.
  • A kistérségi integráció a saját igények kielégítésére és a környező gazdálkodók szemléletformálásra egyaránt alkalmas.
  • Ha nem tudják növelni a földterületet, akkor olyan megoldást kell találni alternatív energiaforrásra, amely nem igényel plusz területet, ez pedig a napenergia.
  • A napelem telepítés pályázati segítséggel valósult meg, de mennyire volt ez bonyolult folyamat?
  • Bóna Szabolcsnak magánemberként lakossági napelem-rendszere is van, de vajon hogyan élte meg az elmúlt időszak változásait, esetleg milyen párhuzamokat lát a mezőgazdasági tapasztalatok birtokában?
  • Szabolcs rendkívül tudatos vezető, de vajon most, 4 év tapasztalatával a háta mögött is belevágna-e a napelem-rendszer telepítésébe?


Ahol megtalálsz minket: ⁠https://energiatakarek.hu/

Ha érdekel, hogy a fogyasztásod alapján milyen teljesítményű napelemre van szükséged, kattints az energiatakarek.hu oldalra, és keresd a kalkulátort.

Olvass tovább
00:00:00
/
00:00:00